2016.12.14

"II Gminny Konkurs Recytacji Utworów Czesława Miłosza"

Już po raz drugi wychowanek naszego Ośrodka: Marcin Kowalewski wziął udział w konkursie recytatorskim. II Gminny Konkurs Recytacji Utworów Czesława Miłosza odbył się 08.12.2016r. w Zespole Szkół Publicznych w Polanowie. Marcin recytował utwór „Do Laury”. W kategorii gimnazjów wychowanek naszej Placówki zajął pierwsze miejsce. Nagrody, dyplomy i „słodką niespodziankę” w postaci czekoladowego Mikołaja dla każdego uczestnika wręczyła Pani Dyrektor ZSP, Aleksandra Kalinowska. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze.

Elwira Skibińska

2016.12.14

"Kiermasz świąteczny"

W piątek 9 grudnia br., wychowankowie oraz pracownicy naszego Ośrodka uczestniczyli w kiermaszu świątecznym zorganizowanym przez wychowanków z grupy I. Piotr Kłosowicz, Patryk Słojewski, Krystian Stalmierski oraz Patryk Szmit przy pomocy p. Ani i p. Beaty przez cały listopad i początek grudnia wykonywali ozdoby, bombki, choinki, domki z piernika, stroiki świąteczne, które można było obejrzeć i kupić na kiermaszu. Wychowankowie upiekli świąteczne babeczki, zaparzyli herbatę. Każdy z uczestników mógł się poczęstować przygotowanymi pysznościami, których aromat przybliżył nas do upragnionych i długo oczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia. Podczas spotkania pod wodzą p. Stasia wspólnie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Miło i sympatycznie spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przybyli, uczestniczyli i zakupili własnoręcznie wykonane prace, z których dochód zostanie przeznaczony na cele grupy I. Wszystkie te prace zostały wykonane w ramach terapii zajęciowej, która jest doskonałym sposobem na rozładowanie napięcia psychicznego i mięśniowego, rozluźnienie i wyciszenie. Dzięki tej prostej i nieskomplikowanej formie pracy m.in. podnoszona jest ich samoocena, umiejętność pracy w zespole, komunikacja, samodzielność, otwartość. Nieletni wykonują często wyjątkowe prace i czynności. Zaskakują przy tym swoją pomysłowościąi inwencją twórczą.
Więcej zdjęć, zobacz tutaj.

Beata Połubiak
Ania Domagała

2016.12.02

"Wieczór Andrzejkowy na grupie I"

Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Wychowankowie grupy I wraz z wychowawcami wspólnie obchodzili to święto. Atrakcjami wieczoru były wróżby i zabawy. Każdy z nas miał możliwość powróżyć sobie w sferze miłości, przyjaźni czy podróży… A jak to się zdarza w magiczny wieczór przepowiadaliśmy świetlaną przyszłość za pomocą kubeczków, kostek itp. Na zakończenie na uczestników czekał poczęstunek. Radość i uśmiech gościł na wszystkich twarzach chłopców.

Beata Połubiak
Marcin Cebulski
Jola Kochańska
Ania Domagała

2016.11.28

"Wycieczka do muzeum"

Dnia 25.11.2016r. grupa wychowanków z naszego ośrodka wzięła udział w wycieczce do Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Wycieczka rozpoczęła się od lekcji historii koszalińskiej jednostki. Następnie wychowankowie mieli okazję zwiedzić „Muzealną Salę Tradycji Wojska Polskiego” oraz „Park Maszyn” biorących udział w II wojnie światowej. Na zakończenie zwiedziliśmy „Klub Kulturalno – Wychowawczy”, w którym żołnierze doskonalą się pod kątem edukacyjnym oraz rozwijają w wolnym czasie swoje pasje i zainteresowania.

Mariusz Kurasz

2016.11.16

VII GMINNY KONKURS HISTORYCZNY
"POLACY NIE GĘSI SWĄ HISTORIĘ ZNAJĄ"

Dnia 15 listopada w Zespole Szkół w Polanowie odbył się VII Gminny Konkurs Historyczny. W tym roku nasz Ośrodek reprezentowało dziewięciu wychowanków: Sztura Oskar, Denis Jakub, Boike Szymon, Maniowski Julian, Czyżyk Rafał, Słojewski Patryk, Kłosowicz Piotr, Obiała Wojtek, Jóźwik Mateusz oraz przez dwie wychowawczynie: Kochańska Jola i Jarecka Patrycja. Tegoroczny konkurs był niezwykle trudny, więc niezmiernie cieszy nas fakt, że dwójka naszych reprezentantów zdobyła bardzo dobre miejsca: Kochańska Jola (V miejsce) i Jóźwik Mateusz (IV miejsce). Na ręce historyka Artura Dropko pani dyrektor Aleksandra Kalinowska złożyła podziękowania za to, że od wielu lat nasza Placówka bierze udział w tym konkursie.

Artur Dropko

2016.11.16

"GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚĆI"

Dnia 13 listopada na Rynku Miejskim w Polanowie odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości. W obchodach wzięli udział żołnierze Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. R. Traugutta w Koszalinie, uczniowie klas mundurowych ZS w Polanowie oraz poczty jednostek OSP, Koła Łowieckiego oraz szkół z terenu gminy. Na uroczystościach nie zabrakło także pocztu sztandarowego naszej Placówki. Poczet składał się ze sztandarowego P. Szmita oraz przybocznych P. Kłosowicza i T. Ostrowskiego. Wychowankom dziękujemy za godne prezentowanie Placówki. W trakcie uroczystości pozostali wychowankowie mogli wysłuchać występu orkiestry wojskowej , obejrzeć uroczysty przemarsz wojsk, a także zapoznać się ze sprzętem jakiego używają polscy żołnierze.

Artur Dropko

2016.11.16

"Józef Piłsudzki - pamiętamy"

W dniu 8 listopada 2016 r. w naszej Placówce odbyła się uroczystość związana z obchodami Dnia Niepodległości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP oddział Koszalin oraz Studio Historyczne Huzar. W czasie uroczystości odbyła się ceremonia uhonorowania bronią białą trzech oficerów Związku Piłsudczyków: - por. Andrzeja Walesiaka - por. Artura Dropko - por. Marcina Wołk Ceremonii wręczenia dokonał gen. Włodzimierz Warchalski w asyście mjr. Zenona Dropko. W dalszej części uroczystości dr Łukasz Gładysiak przybliżył młodzieży historię walk Polaków o niepodległość w latach 1914-1918, prezentując równocześnie elementy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia polskich formacji wojskowych okresu I wojny światowej oraz ich przeciwników. Wychowankowie mogli wysłuchać również pieśni patriotycznych w wykonaniu Stanisława Wszeborowskiego.

Artur Dropko

2016.11.16

"Wielka Gala Musicalowa"

Za właściwe przestrzeganie regulaminu Ośrodka, realizowanie obowiązków oraz terminowe powroty z przepustki Piotr Kłosowicz, Krystian Stalmierski, Rafał Czyżyk oraz Patryk Szmit zostali nagrodzeni i mogli uczestniczyć w Wielkiej Gali Musicalowej pt. „Skrzypek na Dachu” pod patronatem Burmistrza Polanowa Grzegorza Lipskiego, która odbyła się w Hali Widowiskowo – Sportowej w Polanowie. Piękne widowisko, piękna oprawa muzyczna, wspaniali artyści, dzięki którym wieczór upłynął w cudownym nastroju.

Beata Połubiak

2016.11.16

"Wychowawcy kontra wychowankowie"

W ramach rewanżu za mecz w piłkę nożną z dnia 12.10.2016 wyzwaliśmy wychowanków na pojedynek, tym razem w piłkę siatkową. Mecz rozegraliśmy z okazji Dnia Niepodległości. Duże zaangażowanie wychowanków nie pomogło i wychowawcy byli górą pokonując wychowanków 3:1. Tym razem wychowankowie pragną rewanżu, który jest przewidziany na 6.12.2016r.

Łukasz Kołomański

2016.11.12

"Uroczyste obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości"

"Wciąż na jawie widzę i wciąż mi się śni, że ta co nie zginęła wyrośnie z naszej krwi"

Wolność wpisana była i jest w dusze Polaków. Wolność dla Polaka jest jak powietrze, jak woda dla życia. Wolność to skarb, który należało okupić najwyższą ceną na ziemi – ceną życia. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość. Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie zorganizowali wieczór mówionej i śpiewanej poezji patriotycznej, który znakomicie wprowadził w przedświąteczny nastrój 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak i w klimat patosu, powagi, a jednocześnie nadziei i radości. Była to krótka lekcja historii, podczas której wspomniani zostali ci, których nigdy nie powinniśmy zapomnieć, gdyż uratowali nasz kraj, wyzwalając wszystkich Polaków z kajdan niewoli. Obchody 11 listopada to szacunek i cześć dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów narodowych, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

Jola Kochańska
Beata Połubiak
Ania Domagała
Stanisław Wszeborowski

2016.10.28

"Prace porządkowe na cmentarzu"

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób przypomina sobie o konieczności posprzątania mogił swoich bliskich. Niektórzy tę czynność zlecają fachowcom. Niestety, nie na każdym nagrobku pojawi się porządek i znicz. Dlatego cyklicznie, już od kilku lat wychowankowie naszego Ośrodka biorą udział w „wolontariacie na cmentarzu”. Pod koniec października tuż przed Świętem Zmarłych porządkują zaniedbane i opuszczone nagrobki, oczyszczają mogiły z liści i starych kwiatów, wyrywają chwasty. Dzięki grupie młodych Wolontariuszy z MOW i w tym roku wiele nagrobków zostało uporządkowanych.

Beata Połubiak
Ania Domagała

2016.10.28

"Turniej w Miastku"

Obecny sezon piłkarski zaczęliśmy 19.10.2016 r. uczestnicząc w Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej w Miastku. Rywalizowaliśmy z zawodnikami starszymi gdyż reprezentowali oni szkoły zawodowe. W pierwszym meczy wygraliśmy z drużyną z Bytowa 5 : 1. W drugim pokonaliśmy gospodarzy turnieju 4 : 1. Zajęliśmy pierwsze miejsce. MOW Polanów reprezentowali: Grzegorczyk Krzysztof, Szmit Patryk, Dąbrowski Patryk, Kardzis Patryk, Kowalski Szymon, Krzystoszek Tomasz, Bistroń Marcin.

Dariusz Prendecki

2016.10.18

"Festiwal Piosenki Religijnej"

W dniu 16.10.2016 wychowanek naszego Ośrodka Daniel Grelak wziął udział w II FESTIWALU PIOSENKI RELIGIJNEJ . Przegląd odbył się pod hasłem „ Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia” i stanowił dopełnienie obchodzonego Dnia Papieskiego. Daniel wykonał utwór pt. "Wiara " którego autorem był wychowanek Szymon Krupa. Chłopcy przygotowali również podkład muzyczny. Twórczość oraz wykonanie zostało docenione przez jury, Daniel w kategorii do lat 18 zajął I miejsce. Otrzymał pamiątkowy puchar oraz bon o wartości 250 zł . Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Oto część wykonanego utworu: "Wiara, wiara, ona nadaje pewności, pomaga Ci wytrzymać, w tej samej rzeczywistości, Pan Bóg Was pilnuje, chce dla Was jak najlepiej, daj mu coś w zamian, próbuj nie ranić go grzechem... I lecę po raz drugi by w przekazie to skrócić, stale bedę namawiał, żeby grzeszników nawrócić, nie mam za cel mącenia w głowach normalnych ludzi, sam zobaczysz , że instynkt ten w Tobie się obudzi"

Karolina Kasprzak

2016.10.14

"Dzień Edukacji Narodowej"

Dnia 14.10.2016 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięli wychowankowie naszego Ośrodka. Młodzież zaprezentowała przygotowany na tę okazję program artystyczny. Wychowankowie dziękowali za trud podejmowanej codziennie pracy, życzyli, aby aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie w oczach uczniów oraz była źródłem osobistej satysfakcji. Występ zakończył się rozdaniem drobnych upominków własnoręcznie wykonanych przez wychowanków, które zostały wyręczone nauczycielom i wychowawcom. Następnie pan Dyrektor podziękował artystom za występ wyręczając im słodki upominek, a nauczycielom i wychowawcom nagrody okolicznościowe a w czwartek dzień wcześniej spotkanie z tej samej okazji odbyło się w starostwie powiatowym w Koszalinie. Starosta Marian Hermanowicz podziękował zaproszonym dyrektorom i nauczycielom podległych placówkek za włożony wysiłek i zaangażowanie w pracy i trud włożony w utrzymanie swoich placówk na wysokim poziomie.

Beta Połubiak
Anna Domagała

2016.10.14

"Mecz piłki nożnej"

12.10.2016r. Jak co roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozegraliśmy mecz piłki nożnej wychowankowie - wychowawcy. Mimo szczerych chęci oraz ogromnemu poświęceniu wychowawcy ponieśli sromotną porażkę. Wynik meczu to 8:5 dla naszych podopiecznych. W ramach rewanżu wyzwaliśmy wychowanków na pojedynek , którym będzie mecz piłki siatkowej z okazji Mikołajek. Liczymy na zwycięstwo.

Łukasz Kołomański
Marek Parszczyński

2016.10.12

"Wycieczka do Karpacza"

W dniach 3.10 - 7.10.2016r. wychowankowie naszego ośrodka udali się na wycieczkę do Karpacza. Podróż zaczęła się wyjazdem busem z Polanowa do Szczecinka, gdzie wsiedliśmy do pociągu, którym dojechaliśmy do Wrocławia, a stamtąd do Karpacza. Miejscem noclegowym był przepiękny Leśny Zamek, w którym młodzież spędziła cztery doby. Pierwszy dzień pobytu zaczął się zameldowaniem i spacerem po okolicy. Drugiego dnia młodzież wraz z wychowawcami wyszła w góry. Zaczęliśmy od Świątyni Wang, następnie weszliśmy do Karkonowskiego Parku Narodowego i szlakiem żółtym udaliśmy się na szczyt górski Pielgrzymy. Po krótkim odpoczynku doszliśmy do szczytu Słonecznik, z którego poszliśmy do Spalonej Strażnicy (1444m.n.p.m.). Następnie zeszliśmy do schroniska Strzecha Akademicka na krótki odpoczynek i posiłek. Po regeneracji Starym Torem Saneczkowym doszliśmy do Dzikiego Wodospadu, spod którego udaliśmy się do miejsca noclegowego. Mimo trudnych warunków atmosferycznych pokonaliśmy około 25 km. Trzeciego dnia wybraliśmy się do Jeleniej Góry- Sobieszów, gdzie stamtąd Piekielną Doliną weszliśmy na wysokość 627m.n.p.m. , aby podbić Zamek Chojnik wybudowany w XVw. Następnie długim spacerem wróciliśmy do Karpacza. Czwartego dnia skupiliśmy się na Karpaczu, gdzie zwiedziliśmy Krucze Skały, Zaporę nad Łomnicą, Skocznię Orlinek. Chcąc docenić wysiłek naszych wychowanków, po zdobyciu kolejnych szczytów i pokonaniu trudnych szlaków, zaprosiliśmy młodzież na pizze. Po odpoczynku i wykonaniu prac plastycznych udaliśmy się w kierunku Karkonowskich Tajemnic, w których wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy legendy Karpacza. Ostatni dzień był dniem pakowania i powrotu do Polanowa. Chcieliśmy serdecznie podziękować sponsorom za wsparcie finansowe i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu : - Panu Andrzejowi Walesiakowi – Dyrektorowi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie
- Firmie Maced z Polanowa
- Kołu Łowieckiemu „Dzik”
- Pani Małgorzacie Ganżumow
- Pani Annie Szul
- Panu Ryszardowi Mieczkowskiemu
- Panu Robertowi Potocznik
- Panu Wojciechowi Orłowicz
- Panu Grzegorzowi Bodnar
- Panu Piotrowi Żmudzie- Trzebiatowskiemu
- Dziękujemy również wychowawczyni naszego ośrodka Pani Paulinie Górniak za pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych na organizację wycieczki.

Karolina Kasprzak
Łukasz Kołomański
Bartosz Szemraj

2016.10.03

"„Ćpun” w kościele-świadectwo byłego narkomana"

29 września nieletni naszej placówki uczestniczyli we mszy świętej na Górze Polanowskiej, a następnie wysłuchali świadectwa człowieka, który w cudowny sposób został wyciągnięty z uzależnienia. Gościem spotkania był Andrzej Sowa znany, jako „Kogut”, były legniczanin przed laty grał w legnickim zespole Maria Nefeli. Dziś mieszka z rodziną w górach i zajmuje się profilaktyką przeciwnarkotykową. Jeździ po Polsce i ostrzega młodych ludzi przed błędami, które sam w młodości popełnił. Również w naszym mieście przez ponad godzinę opowiadał o swoim niełatwym życiu, ale także o chwili nawrócenia i teraźniejszym życiu w wierze. Spotkanie z Andrzejem Sową zakończyła wspólna modlitwa i błogosławieństwo.

Beata Połubiak

2016.09.29

"XV Rajd Czerwone Słoneczko"

Dnia 28.09.2016r. Wychowankowie naszej placówki brali udział w XV Rajdzie Czerwonego Słoneczka w Warninie. Sprawność naszych wychowanków zaskoczyła wszystkich uczestników. Jako pierwsi pokonaliśmy pieszy rajd na dystansie 12 km. Dzięki organizatorom mieliśmy możliwość uczestniczenia w różnych konkurencjach i zabawach, np. karaoke, jazda quad’em, malowanie twarzy. Dużym zainteresowaniem naszych podopiecznych cieszył się pokaz Straży Pożarnej OSP Warnino oraz zaprezentowanie umiejętności przez Szkołę Wojskową w Tychowie. Na sam koniec wzięliśmy udział w treningu Zumby. Chcieliśmy organizatorom z OSW w Warninie podziękować za wspaniałą zabawę i zaproszenie.

Łukasz Kołomański

2016.09.28

"Chiny w Polanowie - Razem odkrywajmy świat"

24 września na święto kultury chińskiej w Polanowie odbywające się na gimnazjalnej Hali Widowiskowo-Sportowej przybyli przedstawiciele Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej. W trakcie wydarzenia można było poznać kuchnię chińską, nauczyć się kaligrafii, obejrzeć pokazy sztuk walki oraz posłuchać chińskiej muzyki. W tym wydarzeniu wzięli także udział wychowankowie grupy I, którzy zainteresowaniem przyglądali się występom, oglądali stoiska oraz kosztowali chińskich smakołyków.

Beata Połubiak
Jolanta Kochańska-Jachymiak

2016.09.02

"Prace w ogrodzie grupy I"

W roku szkolnym 2015/2016 wychowankowie grupy I systematycznie pielęgnowali tereny zielone oraz ogród kwiatowy. Chłopcy uczestniczący w zajęciach zapoznawali się z całym procesem uprawy kwiatów oraz krzewów. Wszyscy uczestnicy zajęć bardzo chętnie brali w nich udział, szczególnie wtedy, kiedy widoczne były efekty ich pracy.

Beata Połubiak
Jolanta Kochańska-Jachymiak
Anna Domagała
Marcin Cebulski
Marek Parszczyński

2016.08.31

"Ślady po II wojnie w Polanowie"

Grupa wychowanków polanowskiego MOW-u, od kilkunastu dni, w lesie w pobliżu drogi do Wielimia, wykopuje poniemiecki bunkier typu Tobruk. Prace prowadzone pod opieką wychowawcy Artura Dropko, już odsłoniły znaczną część budowli, będącej elementem obronnym tzw. Wału Pomorskiego. Wykopywany bunkier,ma posłużyć w przyszłości jako miejsce rekonstrukcji wydarzeń z II wojny światowej. Docelowo ma się tym zająć to samo stowarzyszenie, które od kilku już lat organizuje Biesiady Historyczne w Komorowie. Ringstand 58c – schron strzelecki do ognia okrężnego, zwany potocznie „Tobrukiem” – była to konstrukcja Włoska, pierwszy raz wykorzystana w walce Tobruk – stąd jego potoczna nazwa. Niemcy docenili zalety tego lekkiego schronu bojowego i zaczęli budować go w swoich liniach obrony. Przyjmuje się że pierwsze ringstand-y 58c powstały na wale atlantyckim. Na polskich odcinkach linii obrony był również masowo budowany, szczególnie w Punktach Oporu. Zalety schronu R58c były nie do przecenienia. Cały schron był umieszczony poniżej linii gruntu – przez to świetnie zakamuflowany. Z ziemi wystawał tylko otwór w którym na specjalnej szynie posadowiony był karabin maszynowy – typu MG34 lub MG42. Miał możliwość prowadzenia ognia okrężnego – czyli w każdym kierunku. Nad powierzchnię gruntu wystawał tyko KM, i głowa obsługującego go żołnierza – więc ciężko było namierzyć i unieszkodliwić schron. Dodatkowo wejście do każdego R58c było maskowane siatką maskującą rozwieszoną pomiędzy specjalnymi drutami wbetonowanymi w R58c (tzw. świńskie ogonki) a okopem. Dodatkową zaletą R58c było małe zużycie materiałów i szybka budowa (około 11m3 betonu, budowa trwała około 25 dni). To była istotna zaleta, szczególnie pod koniec wojny, gdzie materiałów i wykwalifikowanych rąk do pracy brakowało. Schron obsługiwany był przez 2 żołnierzy – strzelca i pomocnika (amunicyjnego). W razie ataku np. lotniczego, obsługa chroniła się w przedsionku schronu.Ringstand 58c mógł też być uzbrojony m.in. w: – wyrzutnik granatów – miotacz płomieni Używano go również jako stanowisko obserwacyjne (lornetki nożycowe), lub jako stanowisko łączności za pomocą światła.

Perz Roman

2016.06.24

"Zakończenie roku szkolnego 2015/2016"

"Rok szkolny 2015/2016 właśnie się skończył", tak rozpoczęli swoje wystąpienie uczniowie naszej szkoły podczas występu 24 czerwca na sali gimnastycznej. Krótki program artystyczny rozpoczął uroczystość zakończenia roku szkolnego. Dyrektor Andrzej Walesiak podziękował uczniom za pracę w ciągu całego roku i za wyniki które osiągnęli, nauczycielom i wychowawcom za zaangażowanie i poświęcenie w pracy z wychowankami. Wychowawcy i nauczyciele wręczyli wyróżniającym się wychowankom nagrody i upominki a uczniowie klasy trzeciej przekazali sztandar szkoły dla młodszych kolegów.

Perz Roman

2016.06.15

"Projekt edukacyjny 2016"

Uczniowie klasy drugiej, którzy przystąpili do projektów edukacyjnych zaprezentowali swoje dokonania przed całą społecznością Ośrodka. Tematy zostały wybrane jesienią ubiegłego roku i do momentu prezentacji każda z grup opracowała i przdyskutowała swoje projekty we własnym gronie. Zgodnie z założeniami projektów każdy uczestnik opracowywał swoją część a następnie w trakcie spotkań powastawała z tego jedna całość. W tym roku mogliśmy zobaczyć prezentację na tamat: elektrowni wiatrowych, polaków na olimpiadzie, geocachingu i o tym czy reklamy są prawdziwe.

Perz Roman

2016.06.14

"Strong Man 2016"

10 czerwca 2016 roku, odbyły się w Rewalu VIII wojewódzkie Zawody Strong Man, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, o puchar Starosty Powiatu Gryfickiego. W zawodach wzięło udział siedem drużyn reprezentujących MOW-y z Podborska, Babimostu,Polanowa, Łobżenicy, Renic, Rzepczyna i Rewala. Młodzi siłacze rywalizowali w następujących konkurencjach: spacer farmera, martwy ciąg, trzymanie sztangi na czas, bieg z workami i toczenie opony. Głównym sędzią i jednocześnie patronem zawodów był wielokrotny mistrz Strong Man Grzegorz Szymański.Po zaciętej walce w duchu sportowej rywalizacji zawody wygrała reprezentacja MOW Rzepczyno, drugie miejsce MOW Babimost,a trzecie MOW Łobzenica. Nasza reprezentacja w skałdzie Igor Kufel, Grzegorz Sugier i Konrad Gąsiorowski uplasowała się na piatym miejscu.

Marcin Harkawik

2016.06.13

"Siedmiu wspaniałych"

W dniu 11 czerwca 2016 roku w słoneczną sobotę, grupa „śmiałków” – wychowanków naszego ośrodka, po opieką wychowawców zmierzyła się z dystansem przekraczającym 100 km. Pokonując własne słabości, na rowerach przekazanych przez starostę koszalińskiego z okazji 10 lecia ośrodka, przejechali trasę z Polanowa przez Sianów, Łazy, Mielno, Koszalin, Maszkowo, Nacław i z powrotem do Polanowa. Razem 113 km. Na trasę wyruszyło dziewięciu wychowanków, z których do mety dotarło pięciu. 100 km pokonało jeszcze dwóch uczestników, którym niewiele zabrakło do pokonania pełnego dystansu. Uczestnicy rajdu mieli okazję podziwiać piękne zakątki ziemi koszalińskiej: m.in. jezioro Jamno z jego ujściem do morza i bramą sztormową, piaszczyste plaże i wydmy Łaz, Unieścia i Mielna oraz przystań żeglarską. Po dotarciu do Koszalina uczestnicy rajdu jechali po nowo powstałych ścieżkach rowerowych, których pozazdrościć może niejedno miasto. Ostatnie kilometry były najtrudniejsze, ponieważ prowadziły po mocno pofałdowanym terenie, a pokonany dystans czuć już było w nogach. Po dotarciu do celu rajdu uśmiechy wróciły na twarze i pojawiły się nieśmiałe propozycje uczestniczenia w następnych rajdach. Grupę „śmiałków” zabezpieczali, wspierali i motywowali: Andrzej Walesiak oraz Łukasz Kołomański

A. Walesiak
Ł. Kołomański

2016.05.24

"Konferencja wojewódzka"

Wtorek 24 maja, dzień szczególny dla naszego Ośrodka, ponieważ Zachodniopomorski Kurator Oświaty i Wychowania zdecydował, że to właśnie u nas odbędzie się wojewódzka konferencja na temat "Przeciwdziałanie zagrożeniom w MOW-ach i MOS-ach" zlokalizowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele organów prowadzących, dyrektorzy placówek, wizytatorzy, policjanci i pracownicy sądu okręgowego. Powiat koszaliński reprezentował wicestarosta Dariusz Kalinowski. Uczestnicy wysłuchali wielu wystąpień i prezentacji związanych z tematem debaty, o zaginięciach i ucieczkach dzieci i młodzieży z domów i placówek wychowawczych mówiła nadkomisarz Anna Sikora-Rychlik z Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie, zaś zmiany w przepisach prawa dotyczące MOW-ów i MOS-ów przedstawiła Małgorzata Radziwołek-Mikołajczyk z Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Dobre praktyki stosowane w pracy z wychowankami zaprezentowali przedstawiciele MOW-ów z Trzcińca, Polanowa i MOS-u ze Szczecina. Po przerwie na kawę i naszą specjalną drożdżówkę, dyrektor Andrzej Walesiak, zaprosił uczestników do zwiedzenia naszej placówki, następnie gorąca dyskusja, która się wywiązała w trakcie obrad została podsumowana przez panią Magdalenę Zarębską-Kulesza Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Roman Perz

2016.05.24

"Rajd rowerowy"

To już kolejny z naszych rajdów rowerowych zorganizowanych w tym roku. Tym razem wyjechaliśmy z Polanowa w stronę Bobolic drogą wojewódzką nr 205 podziwiając malowniczy krajobraz otaczających nas lasów. Miejscem docelowym była elektrownia wodna w Żydowie. Po krótkim zwiedzaniu udaliśmy się nad jezioro Kwiecko, na odpoczynek zakończony ogniskiem. Po odpoczynku tą samą trasą powróciliśmy do Polanowa zajeżdżając przy okazji na lody i zimną oranżadę.

A. Walesiak
Ł. Kołomański

2016.05.24

"Festyn z okzaji dnia dziecka"

Dnia 24.05.16r W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Polanowie został zorganizowany festyn sportowy podczas którego, wychowankowie uczestniczyli i walczyli o nagrody w wielu dyscyplinach sportowych m.in.: w skoku wzwyż prowadzonego przez Panią Karolinę Kasprzak, Łukasza Kołomańskiego, Roberta Zachciała. Konkurencję rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa - kategoria młodszych oraz gimnazjum - kategoria starszych. Wyniki rywalizacji przedstawiaja się nastepująco:
Grupa młodszych :
I. D. Wędzicki 115cm
II. J. Maniowski 110cm
III. M. Obiała 105cm

Grupa starszych
I. J. Laskowski 160cm
II. R. Kalisz 155cm
III K. Grzegorczyk 150cm
Gratulujemy zwycięzcom! Dużą atrakcją był pokaz udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych i zdarzeniach losowych. Dzięki uprzejmości naszych polanowskich strażaków, którzy zawitali specjalnie wyposażonym samochodem na nasze boisko, nasi wychowankowie mieli okazję zapoznać się i potrenować na fantomach sposób postępowania w takich przypadkach.

K.Kasprzak, Ł. Kołomański, R. Zachciał

2016.05.21

"Słodkie podziękowania"

Udział w przedstawieniach pozwala wychowankom wyrabiać w sobie wiele pozytywnych postaw, uczy zachowań społecznie akceptowanych, umożliwia pielęgnowanie zainteresowań, rozwijanie uzdolnień, a także uświadamianie sobie dotąd nie odkrytych predyspozycji. Dla aktorów kółka artystyczno-wokalnego, którzy wykazali się doskonałymi uzdolnieniami, zaangażowaniem w uświetnienie jakże szczególnego i ważnego dla nas Polaków święta z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja zorganizowano słodkie podziękowania.

Beata Połubiak
Marcin Cebulski
Jolanta Kochańska-Jachymiak
Marek Parszczyński

2016.05.20

"Nordic walking"

Z okazji zbliżającego się „Dnia Dziecka” wychowankowie grupy I wraz z wychowawcami uczestniczyli w pieszym rajdzie z kijkami. „Nordic Walking” to popularny sposób spędzania czasu wolnego oraz jedna z najprostszych form aktywności fizycznej. Wychowankowie maszerowali po pięknych okolicach Polanowa. Na zakończenie na zmęczonych sportowców czekał słodki poczęstunek oraz wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

Anna Domagała
Beata Połubiak
Marcin Cebulski

2016.05.19

"Zajęcia w siłowni"

Nasi wychowankowie dbający o zdrowie fizyczne uczęszczają dwa, trzy razy w tygodniu na zajęcia w siłowni. Zajęcia te odbywają się w czasie wolnym od nauki. Podstawą zajęć jest przestrzeganie regulaminu siłowni, zasad bezpieczeństwa i higieny oraz wzajemna asekuracja podczas wykonywania danych ćwiczeń. Głównym założeniem tych zajęć jest dbanie o zdrowie. Na pierwszym miejscu stawiamy na rozwój psycho-fizyczny wychowanka. Wdrażamy zasady zdrowego współzawodnictwa oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Podczas korzystania z siłowni brane jest pod uwagę wzmacnianie wychowanków słabszych fizycznie, kształtowanie prawidłowej postawy ciała oraz rozwijanie szybkości, zwinności oraz wytrzymałości i siły. Wychowankowie podczas ćwiczeń przygotowują się również do udziału w różnych turniejach sportowych organizowanych przez nasz Ośrodek jak i inne Placówki. Chłopcy bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach.

Robert Zachciał

2016.05.17

"Stadnina Koni w Dworze Warblewo"

Wychowankowie naszej Placówki, pod opieką wychowawcy Roberta Zachciała, już od dwóch lat są wolontariuszami w Stadninie Koni w Dworze Warblewo. Pobyt w malowniczo położonej okolicy jest okazją do wspaniałej zabawy i wielu nowych doświadczeń. Wychowankowie zwiedzają stadninę i podziwiają piękne okazy koni. Chłopcy zapoznają się również z warunkami hodowli koni, ich pielęgnacją i zwyczajami. Oglądają stajnie i plac do jazdy konnej oraz poznają różne ciekawostki na temat koni. Dowiedzieli się jak nazywają się części uprzęży oraz jakie są maści koni. Wolontariat polega m.in. na pomocy przy czyszczeniu koni, sprzątaniu boksów oraz stajni, karmieniu i pojeniu zwierząt. Największą atrakcją tych wyjazdów są przejażdżki na koniu. Kolejnymi atrakcjami są: przejazdy bryczką, smacznie upieczone kiełbaski oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Wyjazdy dostarczają wychowankom wiele radości. Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Mażulis i Panu Mariuszowi Chamier-Cieminskiemu za umożliwienie przeprowadzania zajęć w stadninie.

Robert Zachciał

2016.05.08

"Urodziny Patryka"

W tym miesiącu nasz wychowanek Patryk Szmit obchodził swoje 17 urodziny. Jak zawsze na naszej grupie dla chłopców organizowana jest impreza urodzinowa. Wspólnie upiekliśmy ciasto, przygotowaliśmy słodki poczęstunek oraz odśpiewaliśmy tradycyjne sto lat. Wspólne świętowanie wprawiło wszystkich w doskonałe humory.

Jola Kochańska-Jachymiak
Beata Połubiak
Anna Domagała
Marek Parszczyński
Marcin Cebulski

2016.05.07

"Konstytucja 3-maja"

NARÓD, KTÓRY NIE ZNA SWOJEJ PRZESZŁOŚCI, UMIERA I NIE BUDUJE PRZYSZŁOŚCI

Dnia 6 maja 2016 roku odbyła się w Polanowskim Ośrodku Kultury i Sportu uroczystość poświęcona 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-ego maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Srebrny Dwór” w Polanowie pod opieką wychowawcy Jolanty Kochańskiej – Jachymiak i przy współpracy wychowawców: p. Beaty Połubiak, p. Marcina Cebulskiego i p. Marka Parszczyńskiego przygotowali wzruszający program artystyczny o patriotycznej wymowie. Wcielając się w postacie z tamtych lat przybliżyli nam ważne momenty z historii Polski. Króla Stanisława Poniatowskiego zagrał Radosław Kalisz, marszałka Stanisława Małachowskiego – Mateusz Pokora, a w rolę posłów Ignacego Potockiego wcielił się Patryk Słojewski i Hugona Kołłątaja – Szymon Kowalski. Natomiast w roli zaborców wystąpili kolejno Dawid Glienke, Sebastian Wiśniewski oraz Patryk Szmit. A w rolę Tadeusza Kościuszki wcielił się Piotr Kłosowicz. Słowo mówione przeplatało się z pieśniami. Oprawę muzyczną przedstawienia stanowiły m.in. utwory Polonez Ogińskiego, Gaude Mater Polonia, Wyjazd z Polski Michała Lorenca. Wspaniałym dopełnieniem spotkania z poezją patriotyczną były pieśni: Ojczyzna, Majowa Jutrzenka oraz Pytasz mnie w wykonaniu p. Stanisława Wyszeborowskiego. Żyjąc w obecnych czasach i będąc wolnymi ludźmi musimy pamiętać o tych bardzo istotnych wydarzeniach i szanować naszą Ojczyznę.

Jola Kochańska-Jachymiak
Beata Połubiak
Stanisław Wszeborowski
Marek Parszczyński
Marcin Cebulski

2016.05.02

"Karta rowerowa"

Wykorzystując dzień wolny od zajęć edukacyjnych nasi wychowankowie 2 maja mieli okazję zdawać egzamin na krartę rowerową. Część teoretyczną stnowił test ze znajomosci przepisów ruchu drogowego a część praktyczną wychowankowie zdawali jeżdżąc po wcześniej przygotowanym miasteczku na terenie Ośrodka. Nabyte umiejętnosci młodzi cyklisci mieli okazję zweryfikować w czasie wyprawy po okoliczych drogach i bezdrożach.

Artur Dropko

2016.04.30

"1050 rocznica Chrztu Polski "

W 2016 roku przypada 1050 rocznica chrztu Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski. W powszechnej świadomości Polaków wydarzenie to uchodzi za jedno z najbardziej znacznych na kartach naszej historii, które w perspektywie miało zaważyć na rozwoju państwa i narodu polskiego. Dzięki dalekowzroczności decyzji Mieszka, Polska przyjęta została do wspólnoty państw chrześcijańskich, wpisując się tym samym na trwałe w zachodnioeuropejski krąg kulturowy. Dostrzegając doniosłość wydarzenia nasi wychowankowie wzięli udział w prelekcji na temat "Chrztu Polski oraz początków Państwa Polan", która odbyła się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Polanów.

Bartosz Szemraj

2016.04.23

"Super Grupa" o komputerach

„ CIEMNA STRONA KOMPUTERA” – to hasło kolejnego etapu konkursu „SUPER GRUPA”. Co trzeci nastolatek woli Internet od kolegów. Bez dostępu do sieci czują się nieswojo, a zamiast iść spać rozpoczynają kolejną rozgrywkę. Aż 98 proc. dzieci i młodzieży w Polsce korzysta z Internetu przynajmniej raz w tygodniu, choć większość robi to codziennie. Najczęściej oglądają filmy i różne materiały, czasami się uczą lub komunikują przez serwery społecznościowe. Wymieniają się plikami i blogują. Co oglądają, czego słuchają - tego do końca nie wie nikt, oprócz nich samych, bo aż 52 proc. Polskich dzieci, czyli więcej niż w innych krajach Europy, robi to poza kontrolą dorosłych – takie są wyniki badań. Odkrywanie tych najróżniejszych treści tak ich wciąga, że tracą kontrolę nad czasem i rzeczywistością. Według europejskich badań więcej niż co trzeci 11 – 16 latek przez komputer zaniedbuje rodzinę, kolegów, naukę itp., niewiele mniej czuje się bez Internetu nieswojo, a 18 proc. niedojada albo niedosypia. Błędem jest, że wielu rodziców zostawia to wszystko bez kontroli, nie rozmawiają z dziećmi na ten temat, nie surfują wspólnie z nimi – o tym również mówią badania. To, co zagraża dzieciom i młodzieży w realu może im się również przytrafić w wirtualnym świecie. Naruszenie prywatności w sieci zdarza się bardzo często. Należy pamiętać, że dane w sieci istnieją znacznie dłużej niż poza nią. O tych wszystkich zagrożeniach wynikających z Internetu, a także o możliwych formach pomocy i wsparcia w razie potrzeby przedstawiła młodzież podczas swoich prezentacji w ramach konkursu „ SUPER GRUPA” w dniu 19 kwietnia 2016 r. Jest to kontynuacja z zakresu profilaktyki uzależnień, którą objęte były dzieci i młodzież w poprzednim roku szkolnym. Do zakończenia konkursu i podsumowania wyników pozostało niewiele czasu. Trudno przewidzieć która grupa zwycięży, ponieważ aspekty wychowawcze włączone w tej edycji do oceny grup utrudniają przewidywanie wyników. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, pomoc i zaangażowanie, zarówno wychowankom, jak i wychowawcom. . Wyniki ogólnej punktacji po kolejnej prezentacji są następujące:
Miejsce pierwsze - grupa IV 188 punktów,
Miejsce drugie - grupa II 186 punktów,
Miejsce trzecie - grupa III 167 punktów,
Miejsce czwarte - grupa I 153 punkty.
G r a t u l u j e m y.

M.Jagielska, S.Walesiak

2016.04.14

"Sukces w Świdwinie"

Na zakończenie sezonu halowego nasza reprezentacja brała udział w V Halowym Turnieju im. ks. Kazimierza Lewandowskiego zorganizowanym przez MOW Rzepczyno. Wszystkie drużyny reprezentowały bardzo wyrównany poziom. Nasi zawodnicy uzyskali rezultaty:
MOW Polanów – MOW Podborsko 1 : 1,
MOW Polanów – MOW Rzepczyno 2 : 2,
MOW Polanów – OHP Mielenko 2 : 1,
MOW Polanów – MOW Trzciniec 3 : 0,
Takie wyniki pozwoliły zająć nam pierwsze miejsce, co należy uznać za duży sukces. Nasi zawodnicy: Dąbrowski Patryk, Kowalski Szymon, Kalisz Radosław, Grzegorczyk Krzysztof, Sadło Hubert, Krzystoszek Tomasz, Grabowski Adrian. Grzegorczyk Krzysztof po strzeleniu pięciu bramek został królem strzelców całego turnieju.

Dariusz Prendecki

2016.04.06

"Ostatni sprawdzian klas szóstych"

Obecni szóstoklasiści będą ostatnimi, którzy napiszą sprawdzian na koniec podstawówki. Według pani minister Anny Zalewskiej sprawdzian na koniec szóstej klasy to niepotrzebny stres i wydatek. Sprawdzian szóstoklasisty wprowadzono w ramach reformy oświatowej Mirosława Handkego. Po raz pierwszy pisali go uczniowie podstawówek w roku 2002. Nasi wychowankowie ze szkoły podstawowej również przystąpili do tego sprawdzianu, wyniki poznamy na początku czerwca.

Roman Perz

2016.03.21

"Turniej im. Wujka Leszka w Świdwinie"

Jak co roku na początku marca reprezentacja MOW Polanów wzięła udział w XXVI halowym turnieju piłki nożnej placówek opiekuńczo – wychowawczych im. Wujka Leszka w Świdwinie. W turnieju wzięło udział dwanaście drużyn. My graliśmy ze zmiennym szczęściem. Zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej wygrywając z Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Pyrzycach 2 : 0 i Placówką Dorian z Darłowa 1 : 0. W ćwierćfinale nie sprostaliśmy w rzutach karnych drużynie ze Sławnem, zajmując w turnieju piąte miejsce. Na jednym ze zdjęć nasi reprezentanci stoją z byłym trenerem reprezentacji Polski Pawłem Janasem. MOW Polanów reprezentowali: Dąbrowski Patryk, Sadło Hubert, Grzegorczyk Krzysztof, Jóźwik Mateusz, Kalisz Radosław, Kowalski Szymon, Obiała Wojciech, Klaman Oskar, Wędzicki Dariusz, Słojewski Patryk, Grabowski Adrian, Krzystoszek Tomasz, Gałdyś Roman.

Dariusz Prendecki

2016.03.21

"Przygotowania do Wielkanocy 2016"

Tym razem również wychowankowie naszego ośrodka zaangażowali się w przygotowanie kościoła do obchodów Świąt Wielkanocnych. Brali czynny udział w budowaniu grobu, ciemnicy i innych dekoracji. Wykazali się pracowitością i swoją postawą udowodnili , że potrafią godnie reprezentować nasz ośrodek.

Karolia Kasprzak

2016.03.09

"Dzień Kobiet"

Dnia 8.03.2016 r. młodzież naszego Ośrodka przygotowała okolicznościowe przedstawienie dla wszystkich Pań. Wszyscy bawili się doskonale, czego dowodem były gromkie brawa widzów. Panie otrzymały własnoręcznie wykonane upominki ze słodką niespodzianką w środku.

Beata Połubiak
Anna Domagała

2016.03.02

"Uroczyste urodziny Damiana"

Życzymy Ci znalezienia takiej pracy,
takich przyjaciół i takich możliwości,
o jakich marzysz. Stawiaj czoła
przyszłości z nadzieją i odwagą.
Z entuzjazmem, zapałem i radością
weź wszystko to, co od nas
otrzymałeś i zbuduj z tego życie,
które warto przeżyć...

Osiemnaste urodziny to wyjątkowy dzień w życiu każdej młodej osoby. Choć każde urodziny są świetną okazją do świętowania, 18-naste mają wyjątkowy charakter. Wszystko dlatego, że w ich dniu stajemy się pełnoletni, a z tym wiąże się otrzymanie dodatkowych uprawnień. Damian z nieskrywaną radością oczekiwał tego szczególnego dnia. Wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy mu tradycyjne sto lat i złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia. Na koniec delektowaliśmy się smakiem wspaniałego tortu.

Beata Połubiak
Anna Domagała
Marcin Cebulski

2016.02.19

"VI Festiwal sportu i rekreacji"

W sobotę 27.02.2016r. gościliśmy siedem zespołów z zaprzyjaźnionych placówek opiekuńczo-wychowawczych na cyklicznym festiwalu sportu i rekreacji. Tym razem dojechali do nas wychowankowie z Mow Rewal, Mow Podborsko, Mow Rzepczyno, Wioski Dziecięcej z Karlina, Placówki wielofunkcyjnej ze Świdwina i ze Sławna oraz nasi wychowankowie podzieleni na dwa zespoły Polanów I i Polanów II. Wszystkie zespoły wystawiły swoich reprezentantów w każdej przeprowadzonej konkurencji. Najlepsi zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, puchary i nagrody rzeczowe, które wręczali przedstawiciele starostwa powiatowego w Koszalinie i władz miejskich Polanowa. Wyniki poszczególnych konkurencji można zobaczyć tutaj. Najlepszą drużyną okazali się zawodnicy z Rewala. Na zakończenie Dyrektor Andrzej Walesiak podziękował wszystkim za udział i zaprosił ponownie na przyszły rok. Po tak dużym wysiłku zawodnicy i opiekunowie uzupełnili kalorie w naszej stołówce spożywając smaczny obiad. Przed zawodami mieliśmy okazję obejrzeć występ zespołu TOP TOYS z Koszalina. OGLĄDAJ

Roman Perz

2016.02.15

"Ferie w Ośrodku"

Czas wolny od zajęć lekcyjnych czyli ferie zimowe nasi wychowankowie, którzy zostali w internacie spędzali bardzo intensywnie. W dniu 05.02.2016r. wyjechali do Parku Wodnego w Darłówku a po zabawach na basenie przyszedł czas żeby się posilić pysznymi zapiekankami i pospacerować nadmorską plażą.

Bartosz Szemraj

2016.02.15

"Kibice AZS Koszalin"

30.01.2016 nasi koszykarze, którzy najczęściej brali udział w zajęciach pozalekcyjnych na zakończenie semestru pierwszego udali na mecz Azs-u Koszalin z Polfarmexem Kutno do koszalińskiej hali widowiskowo-sportowej. Gorący doping naszych wychowanków nie pomógł koszykarzom Azs Koszalin, którzy wciąż nie wygrali spotkania w 2016 roku. Tym razem lepszą ekipą okazał się Polfarmex Kutno, który pokonał Akademików 86:78.

Bartosz Szemraj

2016.01.31

"Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica…"

Wykorzystując warunki atmosferyczne wychowankowie naszego Ośrodka wzieli udział w kuligu zorganizowanym tradycyjnie przez panią Elę. Może nie był to kulig z piosenki pt. „Z kopyta kulig rwie” śpiewanej przez Skaldów, ale dostarczył nam równie dużo pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Piękna zimowa aura stwarzała niesamowitą atmosferę a pieczone kiełbaski(nawet te przypalone) smakowały wyjątkowo. Zima swoimi walorami nas ostatnio nie rozpieszcza, więc trzeba korzystać z chwili, gdy u nas zagości. Nam się udało, gdyż dosłownie na drugi dzień już śniegu nie było. Kulig nie będzie się nam więc kojarzył tylko z nazwy, ale jako przygoda z dobrą zabawą.

Ela Zarychta