2018.12.22

"Pomocna dłoń"

Miesiąc grudzień oraz Święta Bożego Narodzenia sprzyjają refleksji nad sytuacją ludzi samotnych, chorych czy potrzebujących. Dlatego też młodzież naszego Ośrodka przy współpracy z Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej brała udział w przygotowaniu paczek. Kolejnym etapem w jaki się zaangażowaliśmy były odwiedziny u osób starszych często chorych i dostarczanie przygotowanych prezentów. Serdeczne podziękowania dla Szymona Boike, Macieja Góreckiego, Sebastiana Czajkowskiego, Szymona Hincke, Patryka Matusiaka oraz Damiana Wójcickiego za zaangażowanie oraz godną postawę podczas niesienia wsparcia drugiemu człowiekowi. Mam nadzieję, że takie doświadczenia uwrażliwią wychowanków na potrzeby innych.

Karolina Kasprzak

2018.12.22

"VI klasowe mistrzostwa w piłce nożnej "

W listopadzie i w grudniu w naszym ośrodku zostały rozegrane klasowe mistrzostwa w halowej piłce nożnej. Po zaciętej rywalizacji i rozegraniu pięciu kolejek spotkań, uzyskano rezultaty.
1. Dementorzy ( klasa III ),
2. Baza-Niki ( klasa VIII ),
3. Gladiatorzy ( klasa III ),
4. FC Minionki ( klasa VII ),
5. Ciap - Ciaki ( klasa V - VI ).
Królem strzelców został Niewola – Nawrocki Bartosz – 13 bramek, najlepszym zawodnikiem Wędzicki Dariusz a najlepszym bramkarzem Wójcicki Damian.

Dariusz Prendecki

2018.12.22

"Konkurs recytatorski"

Dnia 13.12.2018r. roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez ZSP w Polanowie. Uczniowie recytowali fragmenty utworów W.S. Reymonta. Jakub Denis z klasy III gimnazjum i Patryk Nowicki z klasy szóstej wykazali się bardzo wysokim poziomem przygotowania. W najmłodszej kategorii wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody, ponieważ poziom uczestników był bardzo wyrównany. Natomiast w kategorii klas III Kuba zajął trzecie miejsce. Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Gratulujemy chłopcom sukcesów.

Elwira Skibińska

2018.12.14

"Jasełka 2018 "

Tradycją Polanowskiego Ośrodka Kultury i Sportu jest coroczny Międzyszkolny Przegląd Jasełek przygotowywany przez uczniów placówek oświatowo wychowawczych z terenu gminy Polanów. Nie inaczej było w tym roku: 14 grudnia 2018 r. w świątecznie udekorowanej sali domu kultury już po raz XXI spotkali się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Młodzi aktorzy w strojach aniołów, diabłów, mędrców, pasterzy zadbali o to, aby zgromadzona publiczność mogła po raz kolejny przeżyć historię Marii, Józefa i ich nienarodzonego dzieciątka Jezusa. W przeglądzie wzięło udział 6 grup, walcząc o statuetkę Złotego Anioła. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i ich opiekunów opłaciło się, gdyż prezentacje wywarły duże wrażenie i poruszenie. Ostatecznie statuetkę Złotego Anioła zdobyła szkoła podstawowa w Bukowie za przedstawienie pt.: „Betlejem jest w Was”, które zostało przygotowane pod opieką pani Wioletty Rylik. Oceny i wyboru najlepszej inscenizacji dokonała komisja w składzie: dr Lucyna Maksymowicz, dr Marta Gliniecka, Mirosław Gliniecki – aktor teatru Stop w Koszalinie. Występy młodych aktorów poprzedził pokaz nieformalnej grupy „Aktywni mieszkańcy Polanowa”, która przygotowała projekt pt. „Scena łączy pokolenia”. Wniosek otrzymał dofinansowanie ze środków programu „Działaj Lokalnie X”, a grupa zaprezentowała przedstawienie jasełkowe pt. „Pastorałka”. Scenografia, inscenizacje, gra aktorska, kolędy i pastorałki wprowadziły zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, który z pewnością utrzyma się do świąt."Informacja POKiS Polanów". Nasi wychowankowie tym razem zostali uhonorowani wyróżnieniem. W konkursie na szopkę bożonarodzeniową wychowankowie z grupy pierwszej przy pomocy p. Anii i p. Eli wykonali piękne prace, za które zostali wyróznieni nagrodami pieniężnymi.

Elwira Skibińska

2018.12.18

""PIJ, PAL, RZUĆ... I SIĘ CHWAL"

We wrześniu 2018 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Polanowie powstała grupa teatralna pod kierunkiem Elżbiety Bobro - Szkołudy i Patrycji Jareckiej. Celem grupy jest rozpowszechnianie dobrych nawyków. Grupa ta po raz pierwszy wystąpiła w grudniu w Polanowskim Ośrodku Kultury i Sportu i przedstawiła spektakl pt. "PIJ, PAL, RZUĆ... I SIĘ CHWAL". Treść spektaklu miała skłonić wszystkich do refleksji nad własnymi poczynaniami, nad kwestią dokonywania wyborów. Mottem przewodnim grupy tetralnej jest powiedzenie, że: "z każdej dobrej drogi można zbłądzić, z każdej złej drogi można zawrócić...".

Patrycja Jarecka

2018.11.12

"100 Rocznica Odzyskania Niepodległości"

Jubileuszowa 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest okazją do świętowania tego wydarzenia w bardzo rózny sposób. W większosci miast zostały zorganizowane uroczystości o tematyce patriotycznej, pokazano rekonstrukcje z udziałem piłsudczyków a także zaprezentowano filmy i przedstawienia o tej tematyce. W naszym Ośrodku kulminacyjnym punktem było przedstawienie z cyklu Super grupa, oczywiście o pierwszych dniach w wolnej Polsce. Ponadto odspiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, pani Stenia zorganizowała konkurs plastyczny, którego tematem było godło państwowe, pan Artur przeprowadził konkurs histroyczny a na końcu rozegraliśmy mecz w siatkówkę wychowawcy kontra wychowankowie. Wszystkie te wydarzenia miały na celu uświadomienie nam wszystkim jak wżane jest to Święto dla wszystkich Polaków.

Roman Perz

2018.10.30

"BE ALIVE and Never Give up"

Wśród wielu projektów profilaktyczno-sportowych, jeden jest szczególny skierowany do wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. We wtorek 30 października gościliśmy w naszym Ośrodku prelegentów i instruktorów ze Stowarzyszenia ”Akademia Sportu” realizujących projekt ”BE ALIVE and Never Give up”. „BE ALIVE and Never Give up” jest projektem skierowanym do dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym. Idea stanowi odpowiedź na to zapotrzebowanie, a przez kształcenie pro-zdrowotnych postaw skupia się na uczeniu umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z napięciami oraz stresem, pokazuje jak pracować w grupie i osiągać postawione cele. Projekt pokazuje wzorce godne naśladowania oraz informuje jakie młodzież ma prawa i obowiązki oraz gdzie w sytuacjach kryzysowych może szukać pomocy. W realizację zaangażowały się znane osoby takie jak: Artur Siódmiak, Łukasz Kadziewicz, Tomasz Oświęciński czy "NAVAL".

Roman Perz

2018.10.27

"Zastopuj.pl"

Bariery, które życie stawia przed nami są dla każdego z nas inne, jak sobie z nimi radzić, jak je przełamywać, jak je omijać pokazują nam zaproszeni goście. We współpracy z fundacją "Zastopuj.pl" gościliśmy w naszym ośrodku Przemka Wieczorka, reprezentanta Polaski w para-taekwondo. Historia jego życia i sukcesy jakie osiągnął pomimo swojej niepełnosprawności pokazały naszym wychowankom, że zawsze trzeba walczyć z przeciwnościami losu i wierzyć, że założone cele można osiągnąć

Roman Perz

2018.10.24

"Bezinteresowna pomoc na cmentarzu"

Jak co roku grupa wolontariuszy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, wzięła udział w akcji sprzątania grobów z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Młodzież wybrała się na Cmentarz Parafialny w Polanowie, aby uprzątać zapomniane pomniki i zapalić na nich znicze. Wychowankowie wyposażeni w grabie, zmiotki, uporali się z różnego rodzaju odpadami, potłuczonymi zniczami i opadłymi liśćmi. Uczniowie mieli poczucie dobrego wykonania pracy.

Mariusz Kurasz

2018.10.23

"Profilaktyczny spektakl"

We wtorek 23.10.2018 r. wychowankowie uczestniczyli w spektaklu "Stop klatka" w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Spektakl miał charakter profilaktyczny, przestrzegający młodzież przed bezmyślnym postępowaniem. Był to mile spędzony czas, pełen spokoju i refleksji. Wyjazd do teatru odbył się w ramach warsztatów teatralnych, które prowadzą p. Elżbieta Bobro - Szkołuda i p. Patrycja Jarecka.

Patrycja Jarecka

2018.10.15

"Wychowankowie zwyciężyli"

Dzień Edukacji Narodowej stał się powodem rozegrania meczu piłki siatkowej Wychowawcy - Wychowankowie. Zapał świętujących był duży, jednak ewidentnie opanowała nas niemoc. Po długiej i wyczerpującej walce Wychowankowie odnieśli zwycięstwo, na które czekali już kilka lat. Zadowolenie było ogromne, zwycięzcy otrzymali dyplom i słodki upominek. Jednak mobilizacja wychowawców do zwycięstwa jest duża więc szykujemy się do kolejnego spotkania z naszymi podopiecznymi. Oczywiście wygranym serdecznie gratulujemy.

Karolina Kasprzak
Łukasz Kołomański

2018.10.15

"IV Festiwal Piosenki Religijnej "

14.10.2018 r odbył się IV Festiwal Piosenki Religijnej pod hasłem " Św. Jan Paweł II - Promieniowanie Ojcostwa", w którym nie omieszkaliśmy wziąć udział. Wychowanek naszego ośrodka Oskar Sztura, napisał słowa piosenki którą zatytułował " Wiersz do Boga". Z próby na próbę wykonanie było coraz lepsze. Oskar mimo niewielkiego stresu dość ekspresyjnie wykonywał utwór. Natomiast podczas samego występu dał z siebie wszystko, co uwieńczone zostało dużym aplauzem. Komisja konkursowa zdecydowała że zwycięzcą w kategorii wiekowej 13-18 lat został właśnie Oskar. Otrzymał wiele gratulacji a ponadto dyplom oraz bon na kwotę 250zł. Publiczność mobilizowała Wychowanka do dalszego tworzenia . Serdecznie gratuluję, Oskarowi i liczę na to, że jego sukces zmobilizuje do udziału w festiwalu kolejnych podopiecznych naszego ośrodka.

Karolina Kasprzak

2018.06.22

"Zakończenie roku szkolnego 2017/2018"

Punktualnie o godzinie 8.00 zabrzmiał ostatni dzwonek w roku szkolnym 2017/2018 w naszym Ośrodku. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zebrali się w sali gimastycznej, gdzie odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów klasy trzeciej gimnazjum, wręczenie świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminów gimnazjalnych. Na wstępie głos zabrał Dyrektor Andrzej Walesiak, który podziękował uczniom za pracę i włożony trud w uzyskaniu jak najlepszych wyników w nauce a pracownikom za całokształt pracy z młodzieżą. Życzył również udanych i bezpiecznych wakacji. Następnie głos zabrał wicestarosta Dariusz Kalinowski, który podziękował uczniom za wtrwałość i osiągnięte wyniki edukacyjne i życzył również bezpiecznych i udanych wakacji. W dalszej części absolwenci i najlepsi uczniowie otrzymali nagrody, dyplomy i świadectwa. Całość zakończył występ wokalny Dawida Niewoli.

Roman Perz

2018.06.21

"Mecz ostatniej szansy"

21.06.2018r. to dzień ostatniej szansy dla wychowanków naszego ośrodka by pokonać wychowawców w meczu plażowej piłki siatkowej w roku szkolnym 2017/2018. Obie drużyny prezentowały zbliżony poziom. Mimo zaciętej walki, zaangażowania wychowanków i chęci zwycięstwa, ostatecznie wychowawcy zajęli pierwsze miejsce. Z większością chłopców spotkamy się w kolejnym roku szkolnym więc będzie szansa na rewanż. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział tak wychowankom K. Tomińskiemu P. Krężlewiczowi, P. Nowickiemu, B. Niewoli Nawrockiemu, D Wędzickiemu, O. Klaman, O. Sztura, D. Klementowskiemu, W Obiała, J. Denis, jak i wychowawcom i nauczycielom E. Skibinskiej, T. Barcikowskiemu, M. Kurasz, R. Zachciał. Zapraszamy do rozgrywek w przyszłym roku szkolnym.

Karolina Kasprzak
Łukasz Kołomański

2018.06.20

"Rajd rowerowy z cyklu "Uroki ziemi polanowskiej"

Ten rajd był ostatnim tegorocznym rajdem, z cyklu: poznajemy uroki ziemi polanowskiej i koszalińskiej. Tym rajdem postanowiliśmy uczcić 100-lecie niepodległości. Wyruszyliśmy z Polanowa przez Ratajki-Sianów-Osieki-Łazy-Mielno-Koszalin-Węgorzewo-Nacław. W tej ostatniej miejscowości wybiło nam na liczniku 100km. Śmiałków z naszego Ośrodka było 11-stu, jednak po przejechaniu 50-ciu km wykruszył nam się jeden zawodnik. Dzięki pomocy Pana Kazika bezpiecznie udało się go przetransportować do Placówki. Mimo doskwierającego bólu nóg, wuprawa zakończyła sie pełnym sukcesem. Siłę i motywację do pokonania wszelkich niedogodności i zmęczenia dał nam przepyszny obiad i deser. Z roku na rok nasze trasy są coraz śmielsze i dalsze. Chyba najwyższy czas poznać uroki ziemi kołobrzeskiej.

Łukasz Kołomański

2018.06.18

"Rajd pieszy do Cetunia"

W dniu 12.06.2018r. odbył się po raz kolejny „Rajd pieszy do Cetunia”, w którym uczestniczyła młodzież z naszego ośrodka. Tradycyjnie cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród wychowanków, jako jedna z atrakcyjniejszych form zajęć pozalekcyjnych. Młodzież miała możliwość bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, współdziałania w grupie, wyrabiania sprawności fizycznej, wytrzymałości i odporności w pokonywaniu trudności, aktywnego wypoczynku, pogłębienia już istniejących oraz uzyskanie nowych doświadczeń w kontakcie z przyrodą. Młodzież, po trudach marszu, uczestniczyła w pikniku nad „Jeziorem Wielkim”, połączonym z możliwością posilenia się kiełbaskami z grilla, pysznymi przekąskami jak i udzielałem w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Wśród naszych podopiecznych znaleźli się również miłośnicy wędkowania. Rajd stał się okazją do wzajemnej integracji, chwili refleksji, podsumowania wydarzeń z minionego roku szklonego uczestników. Organizatorki jak i uczestnicy corocznego „Rajdu do Cetunia” mają nadzieje spotkać się za rok, w równie miłej i życzliwej atmosferze.

Karolina Kasprzak
Elżbieta Zarychta
Jolanta Marusiak

2018.06.18

"Biegi terenowe w polanowskich lasach"

Nadleśnictwo Polanów zaprosiło naszych uczniów do udziału w biegu edukacyjnym „Lasy Państwowe, dla lasu, dla ludzi”. Bieg miał charakter terenowy i odbywał się na terenach góry warblewskiej. Wszyscy nasi zawodnicy zmieścili się w pierwszych dziesiątkach w swoich kategorii wiekowych. W kategorii szkoły podstawowej Wędzicki Dariusz był czwarty, Wójcicki Damian szósty a Nowicki Patryk dziewiąty. W kategorii gimnazjum Maniowski Julian zajął piąte miejsce, Denis Jakub szóste, Golański Mateusz siódme a Szczęsny Michał ósme. Wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Polanów.

Dariusz Prendecki

2018.06.18

"Wolontariat w Cetuniu"

"Z POTRZEBY SERCA I WŁASNEJ WRAŻLIWOŚCI"

W roku szkolnym 2017/2018 wychowankowie naszego Ośrodka rozpoczęli swoją działalność jako wolontariusze w Domu Pomocy Społecznej w Cetuniu. Nasi uczniowie są pełni pasji i zaangażowania, często kierują się wrażliwością, troską o drugiego człowieka. Chcąc nieść bezinteresowną pomoc, służą tak potrzebującym jak i samym sobie. Po każdej wizycie w Domu Pomocy wolontariusze wychodzili uśmiechnięci i szczęśliwi, niejednokrotnie wzruszeni. Każde spotkanie z osobami starszymi, chorymi czy samotnymi dawało siłę do przetrwania kolejnych tygodni, do zmagania się z codziennymi problemami- większymi bądź mniejszymi- jednak problemami, którymi przejmuje się większość młodych ludzi. Wolontariat stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego. Podsumowując ten semestr, trzeba stwierdzić, że mimo szybko upływającego czasu, działalność Wolontariatu była owocna. Wszystkie zaplanowane zadania zostały zrealizowane, a w głowach wolontariuszy pojawiły się nowe zadania i pomysły.

Ania Domagała
Marta Wołk-Lasota

2018.06.07

"Projekt edukacyjny 2018"

Początek czerwca to prezentacja wykonanych prac w ramach projektu edukacyjnego. Uczniowie klasy drugiej gimnazjum naszego Ośrodka przedstawili wyniki swoich praca na forum całej społeczności. Cztery ciekawe tematy przedstawione przez wychowanków wymagały dużo pracy i zaangażowania. Naturlanie potrzebne były wskazówki prowadzących nauczycieli, jednak większość prac wykonali uczniowie w ramach warsztatów lub zajęć pozalekcyjnych. Wystąpienia zostały bardzo dobrze przyjęte przez widzów i nauczycieli. Całość podsumował Dyrektor Andrzej Walesiak, dziękując za wkład pracy i pogłębienie wiedzy z zakresu przedstawionych tematów.

Roman Perz

2018.06.01

"Festyn z okazji Dnia Dziecka"

Dzień dziecka to dzień wolny od zajęć edukacyjnych, tradycyjnie jest też okazją do zorganizowania festynu dla wychowanków naszego Ośrodka, tym razem w zabawie brali udział również wychowankowie ze Sławna i Karlina. Zabawa rozpoczęła się mini turniejem piłki nożnej w międzyczasie można było stratować w pozostałych konkurencjach przygotowanych przez organizatorów, zawodnicy mogli się sprawdzić w biegu na 800m, strzelaniu z pistoletu pneumatycznego, slalomie rowerowym, biegu na 100 metrów, strzelaniu z łuku i skoku wzwyż. Najlepsi otrzymali z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Koszalińskiego p.Zenona Dropko i Dyrektora Andrzeja Walesiaka pamiątkowe dyplomy i upominki.

Roman Perz

2018.05.23

"Mistrz pięknego czytania"

W dniu 22 maja 2018 roku w Zespole Szkół Publicznych w Polanowie odbył się gminny konkurs "Mistrz Pięknego Czytania. Tematem była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy mieli do wyboru pięciu pisarzy kluczowych: Marię Konopnicką, Adama Mickiewicza, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Sienkiewicza oraz Stefana Żeromskiego. W konkursie udział wzięli uczniowie naszej Placówki, w składzie: Marcin Kowalewki, Jakub Denis, Oskar Sztura, Kacper Wędzicki, Mateusz Klimowicz. Chłopcu godnie zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, pozostali uczestnicy za udział w konkursie otrzymali dyplomy. Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze.

Elwira Skibińska

2018.05.23

"Turniej Badmintona"

Uwieńczeniem kolejnego roku działalności sekcji badmintona w naszym Ośrodku, był turniej. Wzięli w nim udział najbardziej zaangażowani członkowie sekcji. Po wytrwalej walce w której każdy gracz miał możliwość zmierzyć się ze wszystkimi uczestnikami turnieju, czołowe miejsca zajęli : I Julian Maniowski II Patryk Krężlewicz III Kacper Tomiński. Tuż za podium znaleźli się : Patryk Nowicki, Szymon Boike i Kacper Dyc. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, cieszymy się widząc ich zaangażowanie i zapraszamy na zajęcia w przyszłym roku szkolnym

Karolina Kasprzak
Łukasz Kołomański

2018.05.15

"Turniej piłkarski w Czaplinku"

MOW Trzciniec zorganizował i zaprosił naszą drużynę na turniej eliminacyjny do VI Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w piłce nożnej na „Orliku”. W turnieju Bosko Cup brało udział sześć silnych reprezentacji MOW-ów z naszego rejonu. W pierwszym meczu dość pechowo przegraliśmy z MOW Trzciniec 2:1. Następny mecz zremisowaliśmy z MOW Debrzno 3:3, kolejny wygraliśmy z MOW Podborsko 3:1. Dwa pozostałe mecze z Rzepczynem i Renicami niestety przegraliśmy, zajmując w turnieju piąte miejsce. Wynik sportowy nie jest najlepszy, jednak należy pochwalić naszych chłopców za zaangażowanie i wolę walki. Eliminacje wygrali gospodarze i oni będą reprezentować nasz region w mistrzostwach w Lwówku Śląskim. MOW Polanów reprezentowali: Dąbrowski Patryk, Niewola-Nawrocki Bartosz, Tomiński Kamil, Sztura Oskar, Obiała Wojciech, Denis Jakub, Dyc Kacper.

Dariusz Prendecki

2018.05.10

"Eksperyment w lesie"

Pod koniec kwietnia nasi wychowankowie wzięli udział w niestandardowych metodach zakładania i pielęgnowania upraw dębowych w Nadleśnictwie Polanów. Eksperyment dotyczy założenia i pielęgnowania dębowych upraw na różnej wielkości gniazd 10,30,50 arów w warunkach żyznych siedlisk lasowych. Celem badania jest wskazanie optymalnej wielkości gniazd dla dębu i przetestowanie metody grupowej odnawiania siedlisk dębu oraz zbadanie wpływu grabu na późniejszy wzrost i pokrój dęba. Po instruktażu udzielonego przez leśniczego co do techniki sadzenia i wytłumaczeniu założeń doświadczenia, chłopcy zabrali się do pracy. Sadzenie wymagało dużej wytrzymałości fizycznej i sumienności w realizacji zadania. Mimo to dali radę, ogółem posadzili około 1000 drzewek na obszarze trzydziestu arów. Wielkie uznanie dla wychowanków za wytrzymałość i determinację. PODZIĘKOWANIA dla Nadleśniczego Nadleśnictwa Polanów Pana Jacka Todysa za umożliwienie młodzieży wzięcia udziału w sadzeniu drzew oraz dla Leśniczego Pan Marcina Wołka za cenne wskazówki, rady i opiekę nad wykonywanymi pracami oraz Podleśniczego Krzysztofa Bukała za pomoc w pracy.

Bartosz Szemraj
Artur Dropko

2018.04.26

"Wizyta Biskupa Krzysztofa Włodarczyka"

Każda parafia raz na 5 lat przeżywa Wizytację Kanoniczną Ks. Biskupa. 23 kwietnia miała ona miejsce w parafii Polanów. Z tej okazji Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Polanowie odwiedził szczególny Gość – Jego Ekscelencja Ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk. - Pasterz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w asyście towarzyszących duszpasterzy. Wizyta tak szanownych Gości była wyjątkowym wydarzeniem dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Spotkanie nie mogłoby się odbyć bez miłej i serdecznej rozmowy Ks. Biskupa z uczniami, wspólny dialog rozweselił wszystkich, Ksiądz Biskup skierował do zebranych słowa wsparcia i radosnego przesłania Słowa Bożego. Dziękując za możliwość spotkania się w naszej szkole podziękował wszystkim nauczycielom i pracownikom za trud oraz poświęcenie, jakie wkładają w wychowanie młodego pokolenia. Uczniowie podziękowali za słowo skierowane do nich oraz wręczyli Jego Ekscelencji wiązankę kwiatów. Na zakończenie wizyty Ks. Biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa i udał się na spotkanie z Dyrekcją szkoły. Mam nadzieję, że wizyta Ks. Biskupa w progach naszej szkoły zapisze się nie tylko na stronach naszej kroniki, ale także w naszych sercach i w pamięci jako niezwykła wizyta. Cieszymy się z tych odwiedzin i życzymy J.E. Ks. Biskupowi Krzysztofowi wielu Łask Bożych w pracy duszpasterskiej w naszej Diecezji.

Maria Furmaniak

2018.04.25

"Pomagamy Caritasowi"

Okres Świąt Wielkanocnych to czas refleksji również nad osobami starszymi, samotnymi czy chorymi. W związku z tym wychowankowie naszego ośrodka zaangażowali się w niesienie wsparcia i dobrego słowa potrzebującym. Wychowanek Szymon Boike brał czynny oddział w zbiórce żywności przy współpracy z Caritas Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej. Natomiast w odwiedziny u osób starszych i dostarczanie paczek zaangażowali się również Jakub Denis i Dariusz Wędzicki. Bardzo dziękuję wychowankom za ich prawidłową postawę oraz refleksje na temat niesienia pomocy. Serdecznie zapraszam do dalszych aktywności ww. działaniu na rzecz drugiego człowieka.

Karolina Kasprzak

2018.04.15

"Socjoterapia w terenie"

W naszym Ośrodku odbyły się integracyjne zajęcia socjoterapii z elementami turystyki i survivalu. Zajęcia te odpowiadają na podstawowe potrzeby naszych wychowanków. Do nich należy przede wszystkim potrzeba pozytywnego „wyżycia się” w spontanicznym ruchu, w zabawie ruchowej, nieskrępowanej wesołości i hałaśliwości, co sprzyja odreagowaniu napięć i emocji. Jej zaspokojeniu służy właściwie cały program, jednakże zajęcia terenowe, przebywanie w otwartych przestrzeniach, na łonie natury stwarza więcej okazji do ruchu, zabawy, śmiechu i krzyku. Na wyprawie zastosowaliśmy techniki : kinezyterapii, ludoterapii, sylwoterapii oraz wprowadziliśmy kilka elementów z dogoterapii.

Mariusz Kurasz
Marcin Cebulski
Bartosz Szemraj

2018.04.05

"Amatorska Liga Siatkówki"

W dniach 04.03 oraz 10.03.2018r. Reprezentacja naszego ośrodka w składzie :Bartek Niewola Nawrocki, Patryk Krężewicz, Oskar Sztura, Oskar Klaman, Dawid Niewola, Kamil Tomiński pod opieka wychowawców Łukasza Kołomańskiego i Karoliny Kasprzak rozegrała turniej Amatorskiej Ligi Siatkowej o Puchar Burmistrza w Polanowie, gdzie po zaciętej walce zdobyli czwarte miejsce. Młodzież walczyła z zacieciem ale i "fair play". Mimo starań nie udało się jeszcze w tym roku wygrać. Szykujemy siły na przyszły rok. Chcieliśmy rownież podziękować wychowawcom : R. Zachcialowi i M. Cebulskiemu za zasilenie naszej drużyny w trudnych momentach. W związku z zaangażowaniem wychowanków oraz godnym reprezentowaniem MOW w środowisku lokalnym, chłopcy otrzymali na forum społeczności Ośrodka podziękowania oraz słodki upominek.

Łukasz Kołomański

2018.03.27

"Święta tuż, tuż..."

Święta Wielkanocne poprzedza Niedziela Palmowa, na którą przygotowuje się palemki. My braliśmy udział w konkursie na „Tradycyjną Palmę Wielkanocną”. Do jej wykonania używaliśmy gałązek wierzby, bukszpanu, kłosy zboża, kolorowe bibułkowe kwiaty i wstążki. Całość prezentowała się okazale. W konkursie zajęliśmy I miejsce. Gratulacje dla Kacpra za duży wkład pracy.
Wesołych Świąt.

Ela Zarychta

2018.03.12

"Świdwin 2018"To już dwudziesty ósmy halowy turniej piłki nożnej placówek opiekuńczo- wychowawczych województwa zachodniopomorskiego im. Wujka Leszka o puchar starosty powiatu świdwińskiego. Do zawodów stanęło trzynaście zespołów. My w grupie wygraliśmy z gospodarzami 3:0, z Gryficami 4:0, z Darłowem 2:1 i z Białogardem 2:1. Wygrywając grupę zmierzyliśmy się w półfinale ze Sternikiem Szczecin i niestety po bardzo wyrównanym spotkaniu przegraliśmy 0:1. W turnieju zajęliśmy trzecie miejsce gdyż w ostatnim meczu pokonaliśmy Darłowo 3:0. Oskar Zarembski został „królem strzelców” zawodów. MOW Polanów reprezentowali: Dąbrowski Patryk, Tomiński Kamil, Jóźwik Mateusz, Sztura Oskar, Obiała Wojciech, Zarembski Oskar, Janowicz Dariusz, Dyc Kacper, Liziński Kacper, Denis Jakub, Niewola Dawid, Wędzicki Dariusz, Czerwiński Wiktor, Maniowski Julian.

Dariusz Prendecki

2018.02.28

"Turniej Rzepczyno-Świdwin"Osłabiona chorobami drużyna MOW Polanów brała udział w szóstym turnieju piłki nożnej im. ks. Kazimierza Lewandowskiego. Turniej był bardzo mocno obsadzony, brała w nim udział drużyna z Łobżenicy , aktualny mistrz Polski oraz zespoły z Rzepczyna, Trzcińca, Podborska, Renic i Technikum ze Świdwina. W większości byli to zawodnicy ze szkół ponadgimnazjalnych. Mimo różnicy wieku nasi chłopcy dzielnie walczyli. Zremisowaliśmy z drużynami z Rzepczyna i Technikum Świdwin oraz przegraliśmy jedną bramką z Trzcińcem. Nie udało nam się uzyskać awansu do półfinału i zajęliśmy dalsze miejsce. Mimo to uważam, że chłopy dali z siebie wszystko i zagrali na miarę swoich możliwości. MOW Polanów reprezentowali: Klaman Oskar, Jóźwik Mateusz, Tomiński Kamil, Sztura Oskar, Denis Jakub, Dąbrowski Patryk, Janowicz Dariusz.

Dariusz Prendecki

2018.02.22

"Kulig"Korzystając z uroków mroźnej zimy , mieliśmy okazję uczestniczyć w kuligu, którego trasa wiodła przez lasy w pobliżu Ośrodka. Już z daleka las prezentował się pięknie. Duże, rozłożyste świerki i jodły pokryte były błyszczącym śniegiem. W zimowym, ośnieżonym lesie było cicho i spokojnie, tylko po śladach na śniegu mogliśmy dostrzec, że ma swoich mieszkańców. Gdy dojechaliśmy do urokliwej polany, na której znajduje się leśna jadłodajnia tzw. „Ruczaj”, zrobiliśmy krótką przerwę. Tam ogrzaliśmy się przy ognisku i piekliśmy kiełbaski. Droga powrotna minęła znacznie szybciej i nie przeszkadzał nam śnieg sypiący się spod sanek prosto w twarz, wręcz było zabawniej. Do następnego razu.

Ela Zarychta

2018.02.19

"VIII Festiwal sportu i rekreacji"Już tradycyjnie bo po raz ósmy, nasz ośrodek organizował festiwal sportu i rekreacji. Jest to kilkugodzinna sportowa zabawa dla dużej części naszych wychowanków i wychowanków z zaproszonych ośrodków. W ósmym festiwalu sportu i rekreacji gościliśmy dziewczęta i chłopców z placówek: Dom Dziecka ze Świdwina, Wioska dziecięca z Karlina, MOW Renice, MOW Rewal, MOW Podborsko, MOW Rzepczyno i MOW Trzciniec. Razem z naszymi dwoma drużynami aż dziewięć zespołów rywalizowało w siedmiu konkurencjach. W konkurencji tenis stołowy nasi zawodnicy Borowski Adrian i Wędzicki Dariusz zajęli odpowiednio czwarte i piąte miejsce. W rzutach lotką do tarczy bardzo dobrze spisał się, zajmując drugie miejsce Górecki Maciej, Klaman Oskar był siódmy. W slalomie sprawnościowym tylko jedną sekundą przegrał pierwsze miejsce Denis Jakub a Nowicki Patryk był piąty. W zawodach najsilniejszych na najniższym stopniu podium stanął Niewola-Nawrocki Bartosz a Sztura Oskar był czwarty. Duże umiejętności koszykarskie zademonstrował Krężlewicz Patryk zajmując drugie miejsce, Dąbrowski Patryk był siódmy. Piąty w konkurencji kręgle był Boike Szymon, Niewola Dawid ósmy. Tradycyjnie ostatnią konkurencją był skok wzwyż, tutaj Masztaler Krystian był dziewiąty a Obiała Wojciech drugi. Podliczając punkty we wszystkich konkurencjach całe zawody wygrała drużyna z MOW Rzepczyno. Nasza pierwsza drużyna była druga a druga drużyna ósma. Do wygrania zawodów zabrakło nam jednego punktu. Miejmy nadzieję, że za rok będzie lepiej. Najważniejsza jednak była dobra zabawa i aktywna forma spędzania wolnego czasu. Festiwal ma już stałe miejsce w kalendarzu imprez sportowych placówek opiekuńczo- wychowawczych. Najczęściej jest dobrze oceniany przez naszych gości, szczególnie chwalona jest sprawna organizacja i cenne nagrody. Za organizację festiwalu należy podziękować sponsorom, dyrekcji oraz prawie wszystkim pracownikom naszej placówki.

Dariusz Prendecki

2018.01.16

"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy"Już drugi rok Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy bierze udział w kwestowaniu na rzecz WOŚP. Inicjatywę w tym ważnym wydarzeniu podjęli: S.Boike, B.Niewola- Nawrocki, K.Tomiński, S.Szyszkiewicz wraz z opiekunami : Łukaszem Kołomańskim i Karoliną Kasprzak. Jesteśmy bardzo dumni z postawy naszych wychowanków za udział w tak znaczącym przedsięwzięciu. Kwota jaką chłopcom udało się uzyskać to 1886,25 zł. Brawo!

Łukasz Kołomański
Karolina Kasprzak

2018.01.03

"Podziękowania"

W okresie przedświątecznym wychowankowie naszego ośrodka: - Szymon Boike - Sebastian Szyszkiewicz - Kewin Kropidłowski - Dariusz Wędzicki przy współpracy z Caritas Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej brali udział w sortowaniu artykułów spożywczych, przygotowaniu paczek oraz ich dostarczaniu. Obdarowanymi były osoby chore, starsze, samotne i potrzebujące. Za zaangażownaie i wzorową postawę serdecznie dziękuję i zachęcam do dalszej pracy na rzecz drugiego człowieka.

Karolina Kasprzak