2017.12.16

"V Halowe Mistrzostwa MOW Polanów w Piłce Nożnej"Z okazji Mikołajek, 6.12.2017r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym odbył się mecz piłki siatkowej : wychowawcy- wychowankowie. Mimo doskonałej formy podopiecznych, to wychowawcy przejęli prowadzenie z ostatecznym wynikiem 3:2. Dziękujemy chłopcom za sympatyczną atmosferę i zaangażowanie, a także Panu Dyrektorowi i wychowawcom za współorganizację tego wydarzenia.

Łukasz Kołomański
Karolina Kasprzak

2017.12.16

"V Halowe Mistrzostwa MOW Polanów w Piłce Nożnej"

W listopadzie i w grudniu w naszym ośrodku zostały rozegrane klasowe mistrzostwa w halowej piłce nożnej. Po zaciętej rywalizacji i rozegraniu pięciu kolejek spotkań, uzyskano rezultaty.
1. Mistrzowie ( klasa III ),
2. Królewska Piątka ( klasa II ),
3. FC Pobrameczce ( klasa V i VI ),
4. FC Wędziki ( klasa VII ),
5. Bigsportacze ( klasa II ).
Królem strzelców został Sztura Oskar – 9 bramek, najlepszym zawodnikiem Obiała Wojciech a najlepszym bramkarzem Bistroń Marcin.

Dariusz Prendecki

2017.12.15

"Jasełka 2017"

Tradycyjnie pod koniec roku w okolicach Świąt Bożegonarodzenia w Polanowskim Ośrodku Kultury odbywa sie przegląd jasełek. Tym razem była to juz XX edycja. Organizatorzy zaprosili szkoły i świetlice nawet spoza gminy Polanów. Nasza reprezentacja po długich przygotowaniach została wyróżniona tradycyjną bombką i pakietem słodyczy. Całą relację można zobaczyć na fotografiach. W konkursie szopek nagrodę otrzymał również nasz wychowanek Julian Maniowski.

Roman Perz

2017.12.09

"Zajęcia plastyczne - ozdoby świąteczne"


Wychowankowie grupy pierwszej wzięli udział w zajęciach plastycznych dotyczących wykonania ozdób choinkowych, kartek świątecznych, a także wykonania SZOPKI BOŻONARODZENIOWEJ na konkurs do POKIS Polanów. W czasie zajęć omówiłam tradycje dotyczące Świąt Bożego Narodzenia i przygotowania się do nich. Podczas zajęć wychowankowie uczyli się współpracy w grupie oraz czerpali radość ze wspólnej zabawy. Prace wykonane na zajęciach są doskonałym sposobem na rozładowanie napięcia psychicznego i mięśniowego. Podczas zajęć panował świąteczny nastrój.

Anna Domagała

2017.12.08

"Mikołajki na sportowo"Drużyna MOW Polanów 07.12.2017 r. uczestniczyła w mikołajkowym turnieju halowej piłki nożnej w Łobżenicy. W tym silnie obsadzonym turnieju gdzie uczestniczyli reprezentanci z ośrodków z Łobżenicy, Kijaszkowa, Debrzna, zawodnicy z ZSP Łobżenica zajęliśmy piąte miejsce. Chociaż nasi chłopcy ustępowali starszym zawodnikom warunkami fizycznymi to wykazali się dużą wolą walki i godnie reprezentowali naszą placówkę. Kacper Liziński za sportowe zachowanie zdobył nagrodę fair play. W turnie grali : Obiała Wojciech, Dąbrowski Patryk, Liziński Kacper, Tomiński Kamil, Janowicz Dariusz, Wędzicki Dariusz, Niewola Dawid.

Dariusz Prendecki

2017.12.06

"Józef Piłsudski, 150 rocznica urodzin"

Inauguracja obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 150 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się w naszym Ośrodku 5 grudnia. Współorganizatorem spotkania był Okręg Środkowopomorski Związku Piłsudczyków RP w Koszalinie. W części oficjalnej, prezes związku, gen. bryg. Włodzimierz Warchalski wygłosił krótkie przemówienie i udekorował sztandar MOW-u Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków, nastepnie odbyło się wręczenie legitymacji i odznak dla nowych członków ZP oraz wręczenie pamiątkowych medali 5-lecia ZP. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Starosta Koszaliński Marian Hermanowicz V-ce Starosta Dariusz Kalinowski, gospodarz ziemi polanowskiej Burmistrz Grzegorz Lipski. Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele zachodniopomorskiego kuratorium oświaty i wychowania, zaprzyjaźnionych placówek oraz organizacji gminnych i powiatowych. Wychowankowie placówki zaprezentowali się w okolicznościowym spektaklu historycznym poświęconym odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Temat ten, ze szczególnym uwzględnieniem roli Józefa Piłsudskiego, był też przedmiotem prelekcji dr Łukasza Gładysiaka. Całość prowadził mjr. Zenon Dropko - przewodniczący Rady Powiatu Koszalińskiego i nauczyciel w naszym Ośrodku. Na zakończenie Dyrektor Andrzej Walesiak zaprosił wszystkich zebranych na specjalnośc naszej kuchni-drożdżówkę i rogaliki.

Roman Perz

2017.11.30

"Smak i zapach Świąt"

Święta tuż, tuż a śnieg nie może się zdecydować. Na białe Święta nie ma co liczyć. Jednak atmosferę świąteczną można znacznie wcześniej sobie zorganizować poprzez pieczenie pierników, które u nas odbyło się w sobotnie popołudnie. Liczna grupa wychowanków ochoczo przystąpiła do pieczenia. Bardzo dobrze sobie radzili z zagniataniem ciasta, wykrawaniem, pieczeniem i dekorowaniem. Nie ma nic przyjemniejszego niż prawdziwa pachnąca choinka udekorowana pierniczkami czy ciastkami własnego pomysłu, ale nasze były tak pyszne, że nie mogliśmy się im oprzeć i pieczenie trzeba powtórzyć. Wesołych Świąt.

Ela Zarychta

2017.11.15

"Nasze drogi do Wolności"

Dnia 10.11.2017r. odbył się uroczysty apel z okazji "DNIA NIEPODLEGŁOŚCI". Wychowankowie naszego Ośrodka wzięli udział w apelu słowno- muzycznym. Nastrój powagi i refleksji udzielił się naszym aktorom jak również widowni oglądającej przedstawienie. Wartości, które przekazali wychowankowie świadczą o patriotyzmie oraz poszanowaniu tradycji państwa polskiego.

Anna Domagała
Jolanta Kochańska

2017.11.16

"Super Grupa VI"

Rozpoczęliśmy VI edycję konkursu „SUPER GRUPA”. Formuła konkursu pozostaje bez zmian. Nowe elementy oceny grup wychowawczych w tej edycji dotyczą ujemnej punktacji za oddalenia i ucieczki oraz nieterminowe powroty z przepustek, co istotnie wpłynie na wyniki poszczególnych etapów oraz utrudni przewidywalność wyników końcowych. Kolejno wprowadzane do oceny elementy wychowawcze podnoszą jakość wychowawczą konkursu, ponieważ super grupa powinna być „super” pod każdym względem, nie tylko pod względem czystości i jakości przekazu artystycznego haseł etapowych. Zaplanowana na ten rok szkolny tematyka haseł przewodnich brzmi następująco:
1.Październik „Jestem sprawny i wiele potrafię”.
2.Grudxzień „ Czy wiemy co jemy”.
3.Luty „Jak się bawić, to się bawić”.
4.Kwiecień „Przyjazna i bezpieczna grupa”.
W miesiącach: listopad, styczeń, marzec i maj będą prowadzone przeglądy grup wychowawczych pod względem czystości, a w czerwcu ocenione zostaną ogrody kwiatowo-warzywne i tereny zielone. Szóstą edycję konkursu podsumujemy przed końcem roku szkolnego, a zwycięzcy zostaną nagrodzeni przez Dyrektora W pierwszym etapie konkursu pt. „ Jestem sprawny i wiele potrafię” zwyciężyła grupa druga, która zgromadziła 113 punktów. Kolejne miejsca: grupa pierwsza 98 punktów, grupa czwarta 80 punktów, grupa trzecia 74 punkty. Zapraszamy do nowych pomysłów.

Autorki projektu:
M.Jagielska
S.Walesiak


2017.11.15

"Wycieczka do muzeum"

Dnia 14.11.2017r. grupa wychowanków z naszego ośrodka wzięła udział w wycieczce do muzeum koszalińskich jednostek wojskowych. Wycieczka rozpoczęła się od lekcji historii „Koszalińskiego 8 Pułku Przeciwlotniczego”, gdzie wychowankowie mieli okazję zwiedzić „Salę Tradycji Wojska Polskiego” oraz „Park Maszyn” biorących udział w II wojnie światowej. Kolejnym etapem zwiedzania było muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, które jest odziałem muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. W budynku muzeum znajduje się ekspozycja sprzętu i uzbrojenia będącego na wyposażeniu wojsk przeciwlotniczych od początku ich istnienia (1919 r.) do współczesności. Na ekspozycji plenerowej urządzono wystawę sprzętu artyleryjskiego, rakietowego i radiolokacyjnego oraz statki powietrzne samoloty TS-11 Iskra. Największą atrakcją okazało się zwiedzania rządowego samolot Jak-40.

Mariusz Kurasz

2017.11.03

"Wolontariat na cmentarzu"

W związku z dniem Wszystkich Świętych, w poczuciu obowiązku dbałości o pamięć osób zmarłych, wychowankowie grupy II pod opieką wychowawcy odwiedzili cmentarz w Polanowie. Wyposażeni w narzędzia, pełni energii przystąpili do pracy. Na początku zajęli się czyszczeniem starych, zaniedbanych mogił - usunęli chwasty, patyki. Następnie przystąpili do grabienia dużej ilości leżących liści. Po skończonej pracy miło było popatrzeć na uporządkowane groby i teren wokół nich. Zapalili również symboliczne znicze. Podczas prac towarzyszyła atmosfera zadumy i powagi. Wszyscy mieli poczucie dobrze wykonanej pracy.

Mariusz Kurasz

2017.10.16

"Mecz wychowankowie kontra wychowawcy"

W tym roku nieco inaczej postanowiliśmy uczcić Dzień Edukacji Narodowej, rozegrany został mecz piłki siatkowej wychowankowie - wychowawcy. Parcie na zwycięstwo ze strony podopiecznych rozwijało się z seta na set. Początkowo wychowawcy wiedli prym, jednak czar prysł i wychowankowie doprowadzili do remisu. Po długim boju konieczny był tie-braek, który po bardzo zaciętej walce zakończył się niewielką przewagą wychowawców. Bardzo dziękujemy wychowankom za zaangażowanie i prawidłową postawę oraz Panu Dyrektorowi i wychowawcom za współorganizację i poświęcony czas.

Karolina Kasprzak
Łukasz Kołomański

2017.10.10

"Wycieczka do Podborska"

Dnia 8 października 2017r. grupa naszych wychowanków pod opieką nauczyciela historii Artura Dropko odbyła wycieczkę do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Kompleks wojskowy w Podborsku został wybudowany w latach 1967-1969 i przekazany stronie radzieckiej w roku 1970. W dwóch schronach przeciwatomowych klasy T-& przechowywano amunicję atomową. O istnieniu tego obiektu wiedziało jedynie 12 osób w Polsce, a sam obiekt nosił kryptonim 3001. W schronie o powierzchni 986 m2 znajdowała się hala załadunkowa połączona z czterema magazynami amunicji atomowej. W obiekcie mogło być jednorazowo przechowywanych AŻ 160 głowic jądrowych. Wracając zajechaliśmy również na dawny obóz jeniecki z czasów II wojny światowej – StalagLuft IV – gdzie chłopcy poznali tragiczną historię żołnierzy tam przebywających.

Artur Dropko

2017.09.20

"Rajd rowerowy"

Po udanych wakacjach i szczęśliwych powrotach do ośrodka, kontynuujemy dalej nasze pasje, również nasze koło rowerowe ruszyło. Tym razem wybraliśmy się w podróż do Żydowa, aby podziwiać piękne widoki na jezioro oraz elektrownie wodną. Po wyczerpującej jeździe przyszedł czas na posiłek. Przy rozpalonym ognisku piekliśmy kiełbaski. Niestety jesień przyszła szybko i to był nasz ostatni rajd tegoroczny. Pogoda nam nie pozwoliła zorganizować więcej, ale już od wiosny ruszamy od nowa z dalekosiężnymi planami oraz nowymi trasami.

Andrzej Walesiak
Łukasz Kołomański

2017.09.04

"Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018"

Wakacje szybko minęły i zaczął się czas powrotów wychowanków do naszego Ośrodka. Nauczyciele i wychowawcy zebrali się parę dni wcześniej na Radzie Pedagogicznej rozpoczynającej nowy rok szkolny. Na wstępie Dyrektor Andrzej Walesiak podziękował za długoletnią pracę (31 lat) w naszej Placówce pani Danucie Parszczyńskiej, która właśnie przeszła na emeryturę. W dalszej części posiedzenia omawiane były sprawy związane z pracą Ośrodka w związku ze zmianami wynikającymi z wprowadzenia reformy oświatowej. W dniu 4 września zajęcia dydaktyczne rozpoczęły się od spotkania młodzieży i nauczycieli na krótkim apelu. Dyrektor życzył dobrych wyników w nauce dla uczniów i zadowolenia z pracy dla nauczycieli, następnie nauczyciele i wychowankowie rozeszli się do swoich klas.

Roman Perz

2017.06.23

"Zakończenie roku szkolnego 2016/2017"

Piątek, 23 czerwca 2017 roku to długo wyczekiwany dzień przez uczniów wychowanków i nauczycieli. Uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się w naszym Ośrodku o godzinie ósmej. Wychowankowie z pomocą p. Ani i p. Stanisława przygotowali krótki program artystyczny, który prowadził Patryk Matusiak. Dyrektr Andrzej Walesiak podziękował wychowankom za pracę w ciągu całego roku szkolnego, za ich postawę godną wychowanka w reprezentowaniu Ośrodka na forum lokalnym i wojewódzkim. Razem z przewodniczącym rady powiatu koszalińskiego p. Zenonem Dropko wręczyli nagrody, świadectwa i dyplomy dla absolwentów naszego gimnazjum i najlepszym uczniom szkoły podstawowej. W trakcie uroczystości nastąpiło przekazanie sztandaru Ośrodka dla młodszych wychowanków. Na zakończenie p. Dyrektor wygłosił pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji a p. Stanisław pożegnał nas piosenką.

Roman Perz

2017.06.22

"Piesze rajdy do Cetunia"

W dniu 21 czerwca 2017 r. po raz kolejny, dzięki wzajemnej współpracy, zorganizowałyśmy imprezę cykliczną dla wychowanków naszego ośrodka z cyklu „Piesze rajdy do Cetunia”, której idea powstała wiele lat temu. Wychowankowie dzielnie pokonali trasę przemarszu, na miejscu czekały na nich sportowe i kulinarne atrakcje. W czasie piknikowania nad Jeziorem Wielkim w Cetuniu nasi podopieczni mogli liczyć na wspaniałą zabawę i relaks, a także sesję fotograficzną. Mimo trudu przemarszu, uczestnicy wykazywali dużą wytrwałość, wszyscy dotarli do celu. Co roku marsze cieszą się dużą popularnością wśród wychowanków naszego ośrodka.

Karolina Kasprzak
Elżbieta Zarychta
Jolanta Marusiak

2017.06.16

"Rajd rowerowy 2017"

Raj rowerowy szlakiem nadmorskich miejscowości powiatu koszalińskiego w tym roku odbył się 15 czerwca, w dzień świąteczny – Boże Ciało. Termin nieprzypadkowy, ponieważ tego dnia jest mniej samochodów na drogach, a szczególnie tirów. Z samego rana, jeszcze w opadającej mgle, ośmiu śmiałków pod opieką dyrektora oraz wychowawcy Marcina wyruszyło w kierunku Jacinek. Po pokonaniu dość trudnego podjazdu i krótkim odpoczynku ruszyliśmy dalej, żeby w miejscowości Nadbór skręcić w kierunku Sianowa. 22 kilometry przejechaliśmy po nawierzchni nowo wyremontowanej drogi. Pierwszy dłuższy odpoczynek nastąpił na parkingu leśnym około 5 km przed Sianowem. Piękna pogoda i jeszcze dopisujące humory wywoływały świetny nastrój. Po wyjechaniu z Sianowa dało się poczuć powiew nadmorskiego wiatru. W tempie ok. 20 km na godzinę mijaliśmy kolejne miejscowości: Skibno, Suchą Koszalińska, Kleszcze i Osieki. W trakcie zbliżania się do Łaz dało się zauważyć zmożony ruch rowerzystów. Pobyt na plaży, z moczeniem już trochę zmęczonych nóg, wynagrodził trud dotychczas pokonanych kilometrów. Po zjedzeniu smacznych lodów i pożegnaniu Łaz ruszyliśmy w kierunku Mielna. Miejscowość tego dnia pełna turystów oraz rozbrzmiewających urządzeń do gier. W pewnym momencie Hubert zgłosił problem z tylnym kołem. Okazało się że schodzi powietrze. Nie mieliśmy zapasowej dętki i pozostało tylko co jakiś czas dopompowywanie koła. Zjechaliśmy z głównej drogi na leśną trasę do Sarbinowa, po krótkim kluczeniu po duktach leśnych i przecięciu 16 południka (pamiątkowy obelisk) dotarliśmy do miejscowości Chłopy a następnie Sarbinowa. Dotarcie do Gąsek nastręczyło nam dużo trudu. Rozkopana remontowana droga, przemieszczający się piesi oraz awaria koła znacznie spowalniały naszą wyprawę. W oddali zaczęła się wyłaniać latarnia morska, a to oznaczało że jesteśmy prawie u celu. Okolice latarni okazały się bardzo zatłoczone więc udaliśmy się na plażę w celu zregenerowania sił. Po około 30 minutach odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną. W Mielnie wymiana roweru Huberta (przyjechał pan Kazik) i ruszamy w kierunku Koszalina. Mamy już prawie 100 km w nogach i po niektórych minach chłopców widać, że chętnie zamieniliby pojazd którym się przemieszczają na mechaniczny. Niestety przed Szczeglinem poddają się Emil i Klaudiusz. Ale i tak należą im się gratulacje za pokonanie ponad 100 km. Pozostali uczestnicy wyprawy ruszają w kierunku Polanowa. Na metę docieramy około godziny 19.30. Po pokonaniu 135 km i wykonanym w końcówce finiszu było widać że Hubert, Szymon, Jakub, Krzysztof, Mateusz i Bartosz trudy wyprawy znieśli doskonale, chociaż niektórzy z nich narzekali na ból miejsca gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę.

Andrzej Walesiak

2017.06.11

"Festyn w Sławnie"

W dniu 10.06.2017 najmłodsza grupa z naszego ośrodka uczestniczyła w V Festynie Sportowo Rekreacyjnym Placówek Opiekuńczo Wychowawczych w Sławnie . Dzięki zaproszeniu uczestniczyliśmy w turnieju piłki nożnej, mobilizacja i chęci były ogromne. Braliśmy udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Korzystaliśmy z pysznego poczęstunku kielbaski, bigos, owoce, ciasta , lody, napoje. Dużą atrakcję stanowił przyjazd kilkudziesięciu motocykli. Dla uczestników festynu organizowane były przejażdżki maszynami co wśród naszych wychowanków cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali medale oraz upominki. Jeszcze raz dziękujemy Pani Dyrektor Edycie Czarnuch oraz Kadrze placówki za zaproszenie i fantastyczą zabawę.

Karolina Kasprzak

2017.06.10

"Strongman 2017"

W dniu 9.06.2017r. wychowankowie naszego Ośrodka brali udział w cyklicznych zawodach „Strongman” organizowanych w MOW Rewal. W trakcie zawodów rozegrano następujące konkurencje: wyciskanie sztangi, przenoszenie worków na podest na czas, utrzymanie sztangielek na wyprostowanych ramionach, przeciąganie samochodu oraz „zegar” drużynowa konkurencja polegająca na jak największej ilości przejść z obciążeniem. Drużyna nasza po zaciętej walce zajęła czwarte miejsce. Do trzeciego miejsca na podium zabrakło nam tylko dwóch punktów. W czasie zwodów wychowankowie zaprezentowali postawę godną reprezentanta naszego Ośrodka, mamy nadzieję w przyszłym roku być na podium.

Janusz Rygielski

2017.06.07

"Biegam bo lubię lasy"

Reprezentacja naszego ośrodka wystartowała w zawodach biegowych zorganizowanych przez nadleśnictwo Polanów „ Biegam bo lubię lasy”. W kategorii szkoły podstawowej Wędzicki Dariusz zajął czwarte miejsce, Patryk Nowicki trzynaste. W kategorii gimnazjum Kamil Tomiński był trzeci, Rafał Czyżyk szósty, Wojtek Obiała siódmy, Krystian Masztaler dziewiąty.

Dariusz Prendecki

2017.06.02

"Dzień Dziecka w Ośrodku"

02.06.2017 z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w naszym Ośrodku został zorganizowany festyn sportowy. Tradycyjnie zaprosiliśmy wychowanków Placówki ze Sławna. Słoneczna pogoda i zacięta rywalizacja, to dwie rzeczy na które należało zwrócic uwagę. Całość otworzył Dyrektor Andrzej Walesiak, następnie pan Darek przedstawił harmonogram i dyscypliny, w których rywalizowali wychowankowie. W tym roku nowością było stanowisko do strzelania z łuku, które cieszyło się prawie taką samą popularnością jak strzelanie z wiatrówki. Jak co roku zwieńczeniem zawodów był skok wzyż. Dla najlepszych zawodników Dyrektor wręczył nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Roman Perz


2017.06.02

"Mecz wychowawcy kontra wychowankowie"

01.06.2017 z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka rozegraliśmy mecz piłki siatkowej wychowankowie - wychowawcy. Dzięki wcześniejszemu zaangażowaniu grupy IV przygotowane zostało boisko. Wychowankowie przekonani byli o swoim zwycięstwie, jednak wynik zweryfikował ich przypuszczenia, wychowawcy zwyciężyli. Zapał nie opuszczał chłoców do samego końca meczu. Dziękujemy gr IV za przygotowania boiska a drużynie wychowanków za ich postwę fair play i życzymy powodzenia podczas kolejnego spotkania.

Marcin Cebylski
Łukasz Kołomański
Marek Parszczyński
Robert Zachciał
Karolina Kasprzak


2017.05.30

"Wolontariat"

Wolontariusze naszego Ośrodka zaangażowali się w działalność na rzecz środowiska lokalnego. Chłopcy barli udział wraz z członkami Caritas w przygotowaniu dekoracji z okazji świąt kościelnych. Zaangażowanie i postawa wychowanków wzbudza w środowisku lokalnym podziw i wdzięczność. Bardzo dziękuję Julianowi Maniowskiemu, Grzegorzowi Sugierowi, Emilowi Kufel, Szymonowi Boike, Patrykowi Nowickiemu, Sebastianowi Szyszkiewiczowi, Oskarowi Klaman za zaangażowanie i zachęcam do dalszej działalności na rzecz drugiego czlowieka.

Krolina Kasprzak

2017.04.30

"Obchody Świąt Majowych i Roku Kościuszkowskiego"

Dnia 27 kwietnia w naszej Placówce odbyły się uroczystości związane z obchodzonym właśnie „rokiem kościuszkowskim”. Uroczystość tą połączyliśmy z obchodami Świąt Majowych. W ramach uroczystości nasi wychowankowie wzięli udział w konkursie historycznym przygotowanym przez A. Dropko. Oprócz konkursu nasi wychowankowie mogli zapoznać się z przygotowanymi przez J. Kochańską prezentacjami multimedialnymi - :Kościuszko” i „Konstytucja 3 maja” oraz wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu S. Wszeborowskiego. Dodatkowo dzięki uprzejmości Koszalińskiej Biblioteki można było zapoznać się z tablicami historycznymi związanymi z życiem i działalnością T. Kościuszki. W konkursie historycznym najlepsi okazali się przedstawiciele grupy I : Słojewski Patryk, Czyżyk Rafał, Kłosowicz Piotr. Zwycięzcą serdecznie gratulujemy.

Artur Dropko
Jola Kochańska

2017.04.15

"Amatorska liga siatkówki "

W miesiącu kwietniu zakończył się Halowy Turniej Piłki Siatkowej Ligi Amatorskiej organizowany przez POKiS w którym jak co roku wzięliśmy udział. Drużyna Wychowawców ośrodka wspierana była przez naszych podopiecznych. Chłopcy dali z siebie wszystko, swoją postawą udowodnili, że potrafią godnie reprezentować Ośrodek na zewnątrz i przestrzegać obowiązujące zasady. Za ich postawę dziękujemy i zachęcamy do kształcenia posiadanych umiejętności by w przyszłym roku zając wyższe miejsce.

Łukasz Kołomański
Karolina Kasprzak

2017.04.13

"Robimy ozdoby wielkanocne"

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi wychowankowie grupy I tradycyjnie wykonują kartki oraz ozdoby świąteczne, które pięknie zdobią nasze grupowe pomieszczenia. Projektowanie i wykonywanie ozdób wielkanocnych rozwija kreatywność, wyobraźnię oraz inwencję twórczą nieletnich. Wychowankowie cierpliwie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach i są dumni z wykonanych przez siebie prac.

Beata Połubiak

2017.04.12

"Świdwin nadal szczęśliwy"

Drużyna MOW Polanów ponownie udała się na zawody piłkarskie do Świdwina. Tym razem broniliśmy pierwszego miejsca w turnieju piłki nożnej halowej im. ks. Kazimierze Lewandowskiego zorganizowanym przez MOW Rzepczyno. Wygrywając wszystkie mecze, zdobywając 14 bramek, obroniliśmy tytuł, zajmując ponownie pierwsze miejsce w turnieju. Nasz zawodnik Wojciech Obiała został najlepszym zawodnikiem. MOW Polanów wystąpił w składzie: Dąbrowski Patryk, Jóźwik Mateusz, Tomiński Kamil, Grzegorczyk Maciej, Obiała Wojciech, Nowicki Filip, Wędzicki Dariusz.

Dariusz Prendecki

2017.03.30

"Sukces w Świdwinie"

W tym roku, na cyklicznym turnieju w Świdwinie im. „Wujka Leszka” udało nam się odnieść duży sukces. W zawodach zajęliśmy drugie miejsce po zaciętej i zwycięskiej rywalizacji z drużynami z Darłowa, Karlina, Świdwina, Sławna. W finale przegraliśmy ze zdecydowanie najlepszą drużyną turnieju Sternikiem Szczecin. Drugie miejsce jest dużym osiągnięciem, uzyskanym dzięki zaangażowaniu i wysokim umiejętnościom piłkarskim wszystkich zawodników. MOW Polanów reprezentowali : Dąbrowski Patryk, Grzegorczyk Krzysztof, Jóźwik Mateusz, Tomiński Kamil, Szmit Patryk, Nowicki Filip, Liziński Kacper, Denis Jakub, Niewola-Nawrocki Bartosz, Wędzicki Dariusz, Nowicki Patryk, Maniowski Julian, Oskar Klaman, Czyżyk Rafał.

Dariusz Prendecki

2017.03.22

"Spektakl profilaktyczny „Mocarz”"

Pierwszego dnia wiosny gościliśmy w naszym Ośrodku aktorów z Agencji Artystycznej Galana z Krakowa, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Mocarz”. Treścią przedstawienia był problem rodziny, w której wiodącą rolę zaczęły odgrywać dopalacze. Zgubne skutki oddziaływania dopalaczy na organizm człowieka wywarły wrażenie na wychowankach, którzy śledzili przebieg zdarzeń z dużym zainteresowaniem. Wychowankowie ciepło podziękowali artystom z Krakowa, którzy na tyle zainteresowali ich tematem przedstawienia, że rozmowy o dopalaczach kontynuowano na grupach wychowawczych.

Stanisław Wszeborowski

2017.03.06

"VII Festiwal sportu i rekreacji"

W dniu 4 marca 2017 roku(sobota), po raz siódmy, do Polanowa przyjechali wychowankowie placówek wychowawczo-opiekuńczych woj. Zachodniopomorskiego na organizowany przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Festiwal Sportu i Rekreacji. Zawodnicy z Karlina, Świdwina, Rzepczyna, Sławna, Podborska, Renic i Rewala oraz gospodarze, rywalizowali w 8 konkurencjach m.in. armwreslingu (siłowanie na rękę), skoku wzwyż, kręglach, slalomie sprawnościowym i trójboju siłowym. Ciekawostką był występ uczestnika programu TVN „Mam talent” Konrada Gorczyńskiego. Zawody, które odbyły się w hali widowiskow-sportowej polanowskiego gimnazjum otworzył v-ce Starosta Powiatu Koszalińskiego Pan Dariusz Kalinowski. Organ prowadzący nasz Ośrodek reprezentował również Pan Zenono Dropko - Przewodniczący Rady Powiatu Koszalińskiego. Rywalizacja młodzieży trwała prawie 4 godziny była bardzo zacięta i wyrównana. Wyniki poszczególnych konkurencji i wyniki drużynowe można zobaczyć w załączonej tabeli. Na zakończenie festiwalu odbyło się losowanie upominków dla wszystkich wychowanków biorących udział w zawodach. Tradycyjnie po zakończeniu zawodów wychowankowie, ich opiekunowie i goście zostali i zaproszeni na obiad do naszego Ośrodka.

Roman Perz

2017.01.24

"DER SCHÖNSTE ADVENTSKALENDER"

Po raz pierwszy mieliśmy okazję uczestniczyć w III Ogólnopolskim Konkursie na Najpiękniejszy Kalendarz Adwentowy ”Der Schönste Adventskalender” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr.1 w Miastku. W konkursie z ogromnym zaangażowaniem brał udział Darek Wędzicki. Nasz kalendarz był w kształcie choinki, wokół której zawieszone były prezenty z numerami od 1 do 24. Prezentami były ciasteczka piernikowe różnego kształtu – kojarzone z Bożym Narodzeniem. Dużo radości i słodkości było w czasie gdy piekliśmy i lukrowaliśmy pierniki – było pysznie. Podwójną przyjemność sprawił nam fakt, że w konkursie tym zajęliśmy I miejsce. Brawo Darek!

Elżbieta Zarychta

2017.01.19

"Klasowe mistrzostwa w piłce nożnej"

Już po raz czwarty w grudniu i w styczniu w naszym ośrodku zostały rozegrane klasowe mistrzostwa MOW Polanów w halowej piłce nożnej. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła drużyna Radzyń P.( klasa trzecia). Królem strzelców ( 14 bramek ) został Patryk Szmit, najlepszym bramkarzem Wędzicki Dariusz. Ostateczna kolejność:
1. Radzyń P ( kl. III ),
2. FC Trampki ( kl. II ),
3. FC Wędziki ( SP ),
4. Pingwiny ( kl. I )
5. Zgredki ( kl. II ).
Najlepsi zawodnicy z poszczególnych drużyn to:
Radzyń P. ( kl. III ) – Krzystoszek Tomasz,
FC Trampki ( kl. II ) – Ostrowski Tomasz,
FC Wędziki ( SP ) – Kardzis Patryk,
Pingwiny ( kl. I ) – Bistroń Marcin,
Zgredki ( kl. II ) – Jóźwik Mateusz .

Dariusz Prendecki

2017.01.17

"Integracyjne ognisko"

Korzystając z pięknej zimowej aury rozpoczeliśmy nowy rok ogniskiem integracyjnym . Podczas marszu do punktu docelowego, Stanicy Łowieckiej Koła Łowieckiego Dzik, zabawom na śniegu nie było końca. Pierwszym zadaniem uczestników wyprawy było przygotowanie drzewa na opał, nie stanowiło to żadnego problemu. Kolejne zadanie to rozpalenie ognia z czym sobie również świetnie poradziliśmy. Dzięki zaangażowaniu chłoców a szczególnie Konrada zjedliśmy świetnie upieczone kiełbaski. Po biesiadzie posprzątaliśmy w Satnicy i udaliśmy się w drogę powrotną. Wówczas również intensywnie korzystalismy z uroków zimy.

Łukasz Kołomański
Karolina Kasprzak

2017.01.16

"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy"

Młdzież naszego Ośrodka od kilku lat bierze udział w różnego rodzaju akcjach pomocowych przez np. zbiórkę żywności, przygotowanie paczek dla potrzebujących czy starszych osób, po pomoc w organizacji Festynów Parafialnych czy dekoracji kościoła z okazji świąt. Chcąc porzerzyć zakres naszych działań zaproponowaliśmy wychowankom udział w wolontariacie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomysł cieszył się aprobatą ze strony chłopców. Dzięki tej inicjatywie Szymon Boike, Grzegorz Sugier i Konrad Gąsiorowski kwestowali na rzecz WOŚP w celu pozyskania funduszy dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Bardzo cieszymy się, że wzięliśmy udział w tak ważnym przedsięwzięciu i planujemy wspólpracę z WOŚP w kolejnych latach. Jesteśmy bardzo dumni z naszych Wychowanków i jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wytrwałość i postawę.

Łukasz Kołomański
Karolina Kasprzak

2017.01.09

"Super Grupa"

Rozpoczęliśmy V edycję konkursu „SUPER GRUPA”. Ogólne zasady konkursu pozostają nie zmienione. Nowością w tej edycji są aspekty edukacyjne, które bezpośrednio będą miały wpływ na wyniki w połowie trwania konkursu i na jego zakończenie. Aspekty wychowawcze tj. punktacja za nagrody i kary, które wprowadzono w poprzedniej edycji znacząco wpłynęły na końcową punktację, co było niemałym zaskoczeniem. Aspekt edukacyjny w tej edycji również będzie bardzo ciekawy, ze względu na punktację za najwyższe średnie ocen za semestr i na koniec roku szkolnego 2016/2017, za które zostanie doliczona dodatkowa punktacja. Konkurs rozpoczął się w listopadzie pod hasłem: „Jestem ECO-segreguję dla przyszłych pokoleń”. Prezentacje tematyczne i przeglądy czystości grup wychowawczych odbywać się będą naprzemiennie, aż do maja 2017 r. Przeglądy grup wychowawczych zakończą się oceną utrzymania terenów zielonych i ogródków kwiatowo-warzywnych. Punktacja za nagrody i kary również będzie doliczana w tej edycji. Za powstałe zniszczenia także odejmowane będą punkty w ogólnej klasyfikacji. Różnorodność aspektów oceny powoduje, że konkurs jest coraz ciekawszy, a wyniki trudno jest przewidzieć. Tematy przewodnie na kolejne prezentacje są następujące: styczeń- „Szczęśliwy i zdrowy człowiek, to człowiek wolny od uzależnień”, marzec: „Nasz region, nasza historia”, maj: „Co kraj to obyczaj – Unia Europejska, wybrane kraje, kultura i obyczaje ”. Punktacja po dwóch miesiącach trwania konkursu jest następująca:
Grupa pierwsza - 109 punktów, miejsce I
Grupa druga i czwarta - po 81 punktów, miejsce II
Grupa trzecia - 76 punktów, miejsce III
Zapraszamy wszystkich do nowych pomysłów oraz rozwijania swoich zainteresowań i pasji, bo to dzięki nim jesteśmy wyjątkowi.

M.Jagielska
S.Walesiak

2016.12.14

"II Gminny Konkurs Recytacji Utworów Czesława Miłosza"

Już po raz drugi wychowanek naszego Ośrodka: Marcin Kowalewski wziął udział w konkursie recytatorskim. II Gminny Konkurs Recytacji Utworów Czesława Miłosza odbył się 08.12.2016r. w Zespole Szkół Publicznych w Polanowie. Marcin recytował utwór „Do Laury”. W kategorii gimnazjów wychowanek naszej Placówki zajął pierwsze miejsce. Nagrody, dyplomy i „słodką niespodziankę” w postaci czekoladowego Mikołaja dla każdego uczestnika wręczyła Pani Dyrektor ZSP, Aleksandra Kalinowska. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze.

Elwira Skibińska

2016.12.14

"Kiermasz świąteczny"

W piątek 9 grudnia br., wychowankowie oraz pracownicy naszego Ośrodka uczestniczyli w kiermaszu świątecznym zorganizowanym przez wychowanków z grupy I. Piotr Kłosowicz, Patryk Słojewski, Krystian Stalmierski oraz Patryk Szmit przy pomocy p. Ani i p. Beaty przez cały listopad i początek grudnia wykonywali ozdoby, bombki, choinki, domki z piernika, stroiki świąteczne, które można było obejrzeć i kupić na kiermaszu. Wychowankowie upiekli świąteczne babeczki, zaparzyli herbatę. Każdy z uczestników mógł się poczęstować przygotowanymi pysznościami, których aromat przybliżył nas do upragnionych i długo oczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia. Podczas spotkania pod wodzą p. Stasia wspólnie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Miło i sympatycznie spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przybyli, uczestniczyli i zakupili własnoręcznie wykonane prace, z których dochód zostanie przeznaczony na cele grupy I. Wszystkie te prace zostały wykonane w ramach terapii zajęciowej, która jest doskonałym sposobem na rozładowanie napięcia psychicznego i mięśniowego, rozluźnienie i wyciszenie. Dzięki tej prostej i nieskomplikowanej formie pracy m.in. podnoszona jest ich samoocena, umiejętność pracy w zespole, komunikacja, samodzielność, otwartość. Nieletni wykonują często wyjątkowe prace i czynności. Zaskakują przy tym swoją pomysłowościąi inwencją twórczą.
Więcej zdjęć, zobacz tutaj.

Beata Połubiak
Ania Domagała

2016.12.02

"Wieczór Andrzejkowy na grupie I"

Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Wychowankowie grupy I wraz z wychowawcami wspólnie obchodzili to święto. Atrakcjami wieczoru były wróżby i zabawy. Każdy z nas miał możliwość powróżyć sobie w sferze miłości, przyjaźni czy podróży… A jak to się zdarza w magiczny wieczór przepowiadaliśmy świetlaną przyszłość za pomocą kubeczków, kostek itp. Na zakończenie na uczestników czekał poczęstunek. Radość i uśmiech gościł na wszystkich twarzach chłopców.

Beata Połubiak
Marcin Cebulski
Jola Kochańska
Ania Domagała

2016.11.28

"Wycieczka do muzeum"

Dnia 25.11.2016r. grupa wychowanków z naszego ośrodka wzięła udział w wycieczce do Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Wycieczka rozpoczęła się od lekcji historii koszalińskiej jednostki. Następnie wychowankowie mieli okazję zwiedzić „Muzealną Salę Tradycji Wojska Polskiego” oraz „Park Maszyn” biorących udział w II wojnie światowej. Na zakończenie zwiedziliśmy „Klub Kulturalno – Wychowawczy”, w którym żołnierze doskonalą się pod kątem edukacyjnym oraz rozwijają w wolnym czasie swoje pasje i zainteresowania.

Mariusz Kurasz

2016.11.16

VII GMINNY KONKURS HISTORYCZNY
"POLACY NIE GĘSI SWĄ HISTORIĘ ZNAJĄ"

Dnia 15 listopada w Zespole Szkół w Polanowie odbył się VII Gminny Konkurs Historyczny. W tym roku nasz Ośrodek reprezentowało dziewięciu wychowanków: Sztura Oskar, Denis Jakub, Boike Szymon, Maniowski Julian, Czyżyk Rafał, Słojewski Patryk, Kłosowicz Piotr, Obiała Wojtek, Jóźwik Mateusz oraz przez dwie wychowawczynie: Kochańska Jola i Jarecka Patrycja. Tegoroczny konkurs był niezwykle trudny, więc niezmiernie cieszy nas fakt, że dwójka naszych reprezentantów zdobyła bardzo dobre miejsca: Kochańska Jola (V miejsce) i Jóźwik Mateusz (IV miejsce). Na ręce historyka Artura Dropko pani dyrektor Aleksandra Kalinowska złożyła podziękowania za to, że od wielu lat nasza Placówka bierze udział w tym konkursie.

Artur Dropko

2016.11.16

"GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚĆI"

Dnia 13 listopada na Rynku Miejskim w Polanowie odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości. W obchodach wzięli udział żołnierze Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. R. Traugutta w Koszalinie, uczniowie klas mundurowych ZS w Polanowie oraz poczty jednostek OSP, Koła Łowieckiego oraz szkół z terenu gminy. Na uroczystościach nie zabrakło także pocztu sztandarowego naszej Placówki. Poczet składał się ze sztandarowego P. Szmita oraz przybocznych P. Kłosowicza i T. Ostrowskiego. Wychowankom dziękujemy za godne prezentowanie Placówki. W trakcie uroczystości pozostali wychowankowie mogli wysłuchać występu orkiestry wojskowej , obejrzeć uroczysty przemarsz wojsk, a także zapoznać się ze sprzętem jakiego używają polscy żołnierze.

Artur Dropko

2016.11.16

"Józef Piłsudzki - pamiętamy"

W dniu 8 listopada 2016 r. w naszej Placówce odbyła się uroczystość związana z obchodami Dnia Niepodległości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP oddział Koszalin oraz Studio Historyczne Huzar. W czasie uroczystości odbyła się ceremonia uhonorowania bronią białą trzech oficerów Związku Piłsudczyków: - por. Andrzeja Walesiaka - por. Artura Dropko - por. Marcina Wołk Ceremonii wręczenia dokonał gen. Włodzimierz Warchalski w asyście mjr. Zenona Dropko. W dalszej części uroczystości dr Łukasz Gładysiak przybliżył młodzieży historię walk Polaków o niepodległość w latach 1914-1918, prezentując równocześnie elementy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia polskich formacji wojskowych okresu I wojny światowej oraz ich przeciwników. Wychowankowie mogli wysłuchać również pieśni patriotycznych w wykonaniu Stanisława Wszeborowskiego.

Artur Dropko

2016.11.16

"Wielka Gala Musicalowa"

Za właściwe przestrzeganie regulaminu Ośrodka, realizowanie obowiązków oraz terminowe powroty z przepustki Piotr Kłosowicz, Krystian Stalmierski, Rafał Czyżyk oraz Patryk Szmit zostali nagrodzeni i mogli uczestniczyć w Wielkiej Gali Musicalowej pt. „Skrzypek na Dachu” pod patronatem Burmistrza Polanowa Grzegorza Lipskiego, która odbyła się w Hali Widowiskowo – Sportowej w Polanowie. Piękne widowisko, piękna oprawa muzyczna, wspaniali artyści, dzięki którym wieczór upłynął w cudownym nastroju.

Beata Połubiak

2016.11.16

"Wychowawcy kontra wychowankowie"

W ramach rewanżu za mecz w piłkę nożną z dnia 12.10.2016 wyzwaliśmy wychowanków na pojedynek, tym razem w piłkę siatkową. Mecz rozegraliśmy z okazji Dnia Niepodległości. Duże zaangażowanie wychowanków nie pomogło i wychowawcy byli górą pokonując wychowanków 3:1. Tym razem wychowankowie pragną rewanżu, który jest przewidziany na 6.12.2016r.

Łukasz Kołomański

2016.11.12

"Uroczyste obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości"

"Wciąż na jawie widzę i wciąż mi się śni, że ta co nie zginęła wyrośnie z naszej krwi"

Wolność wpisana była i jest w dusze Polaków. Wolność dla Polaka jest jak powietrze, jak woda dla życia. Wolność to skarb, który należało okupić najwyższą ceną na ziemi – ceną życia. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość. Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie zorganizowali wieczór mówionej i śpiewanej poezji patriotycznej, który znakomicie wprowadził w przedświąteczny nastrój 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak i w klimat patosu, powagi, a jednocześnie nadziei i radości. Była to krótka lekcja historii, podczas której wspomniani zostali ci, których nigdy nie powinniśmy zapomnieć, gdyż uratowali nasz kraj, wyzwalając wszystkich Polaków z kajdan niewoli. Obchody 11 listopada to szacunek i cześć dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów narodowych, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

Jola Kochańska
Beata Połubiak
Ania Domagała
Stanisław Wszeborowski

2016.10.28

"Prace porządkowe na cmentarzu"

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób przypomina sobie o konieczności posprzątania mogił swoich bliskich. Niektórzy tę czynność zlecają fachowcom. Niestety, nie na każdym nagrobku pojawi się porządek i znicz. Dlatego cyklicznie, już od kilku lat wychowankowie naszego Ośrodka biorą udział w „wolontariacie na cmentarzu”. Pod koniec października tuż przed Świętem Zmarłych porządkują zaniedbane i opuszczone nagrobki, oczyszczają mogiły z liści i starych kwiatów, wyrywają chwasty. Dzięki grupie młodych Wolontariuszy z MOW i w tym roku wiele nagrobków zostało uporządkowanych.

Beata Połubiak
Ania Domagała

2016.10.28

"Turniej w Miastku"

Obecny sezon piłkarski zaczęliśmy 19.10.2016 r. uczestnicząc w Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej w Miastku. Rywalizowaliśmy z zawodnikami starszymi gdyż reprezentowali oni szkoły zawodowe. W pierwszym meczy wygraliśmy z drużyną z Bytowa 5 : 1. W drugim pokonaliśmy gospodarzy turnieju 4 : 1. Zajęliśmy pierwsze miejsce. MOW Polanów reprezentowali: Grzegorczyk Krzysztof, Szmit Patryk, Dąbrowski Patryk, Kardzis Patryk, Kowalski Szymon, Krzystoszek Tomasz, Bistroń Marcin.

Dariusz Prendecki

2016.10.18

"Festiwal Piosenki Religijnej"

W dniu 16.10.2016 wychowanek naszego Ośrodka Daniel Grelak wziął udział w II FESTIWALU PIOSENKI RELIGIJNEJ . Przegląd odbył się pod hasłem „ Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia” i stanowił dopełnienie obchodzonego Dnia Papieskiego. Daniel wykonał utwór pt. "Wiara " którego autorem był wychowanek Szymon Krupa. Chłopcy przygotowali również podkład muzyczny. Twórczość oraz wykonanie zostało docenione przez jury, Daniel w kategorii do lat 18 zajął I miejsce. Otrzymał pamiątkowy puchar oraz bon o wartości 250 zł . Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Oto część wykonanego utworu: "Wiara, wiara, ona nadaje pewności, pomaga Ci wytrzymać, w tej samej rzeczywistości, Pan Bóg Was pilnuje, chce dla Was jak najlepiej, daj mu coś w zamian, próbuj nie ranić go grzechem... I lecę po raz drugi by w przekazie to skrócić, stale bedę namawiał, żeby grzeszników nawrócić, nie mam za cel mącenia w głowach normalnych ludzi, sam zobaczysz , że instynkt ten w Tobie się obudzi"

Karolina Kasprzak

2016.10.14

"Dzień Edukacji Narodowej"

Dnia 14.10.2016 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięli wychowankowie naszego Ośrodka. Młodzież zaprezentowała przygotowany na tę okazję program artystyczny. Wychowankowie dziękowali za trud podejmowanej codziennie pracy, życzyli, aby aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie w oczach uczniów oraz była źródłem osobistej satysfakcji. Występ zakończył się rozdaniem drobnych upominków własnoręcznie wykonanych przez wychowanków, które zostały wyręczone nauczycielom i wychowawcom. Następnie pan Dyrektor podziękował artystom za występ wyręczając im słodki upominek, a nauczycielom i wychowawcom nagrody okolicznościowe a w czwartek dzień wcześniej spotkanie z tej samej okazji odbyło się w starostwie powiatowym w Koszalinie. Starosta Marian Hermanowicz podziękował zaproszonym dyrektorom i nauczycielom podległych placówkek za włożony wysiłek i zaangażowanie w pracy i trud włożony w utrzymanie swoich placówk na wysokim poziomie.

Beta Połubiak
Anna Domagała

2016.10.14

"Mecz piłki nożnej"

12.10.2016r. Jak co roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozegraliśmy mecz piłki nożnej wychowankowie - wychowawcy. Mimo szczerych chęci oraz ogromnemu poświęceniu wychowawcy ponieśli sromotną porażkę. Wynik meczu to 8:5 dla naszych podopiecznych. W ramach rewanżu wyzwaliśmy wychowanków na pojedynek , którym będzie mecz piłki siatkowej z okazji Mikołajek. Liczymy na zwycięstwo.

Łukasz Kołomański
Marek Parszczyński

2016.10.12

"Wycieczka do Karpacza"

W dniach 3.10 - 7.10.2016r. wychowankowie naszego ośrodka udali się na wycieczkę do Karpacza. Podróż zaczęła się wyjazdem busem z Polanowa do Szczecinka, gdzie wsiedliśmy do pociągu, którym dojechaliśmy do Wrocławia, a stamtąd do Karpacza. Miejscem noclegowym był przepiękny Leśny Zamek, w którym młodzież spędziła cztery doby. Pierwszy dzień pobytu zaczął się zameldowaniem i spacerem po okolicy. Drugiego dnia młodzież wraz z wychowawcami wyszła w góry. Zaczęliśmy od Świątyni Wang, następnie weszliśmy do Karkonowskiego Parku Narodowego i szlakiem żółtym udaliśmy się na szczyt górski Pielgrzymy. Po krótkim odpoczynku doszliśmy do szczytu Słonecznik, z którego poszliśmy do Spalonej Strażnicy (1444m.n.p.m.). Następnie zeszliśmy do schroniska Strzecha Akademicka na krótki odpoczynek i posiłek. Po regeneracji Starym Torem Saneczkowym doszliśmy do Dzikiego Wodospadu, spod którego udaliśmy się do miejsca noclegowego. Mimo trudnych warunków atmosferycznych pokonaliśmy około 25 km. Trzeciego dnia wybraliśmy się do Jeleniej Góry- Sobieszów, gdzie stamtąd Piekielną Doliną weszliśmy na wysokość 627m.n.p.m. , aby podbić Zamek Chojnik wybudowany w XVw. Następnie długim spacerem wróciliśmy do Karpacza. Czwartego dnia skupiliśmy się na Karpaczu, gdzie zwiedziliśmy Krucze Skały, Zaporę nad Łomnicą, Skocznię Orlinek. Chcąc docenić wysiłek naszych wychowanków, po zdobyciu kolejnych szczytów i pokonaniu trudnych szlaków, zaprosiliśmy młodzież na pizze. Po odpoczynku i wykonaniu prac plastycznych udaliśmy się w kierunku Karkonowskich Tajemnic, w których wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy legendy Karpacza. Ostatni dzień był dniem pakowania i powrotu do Polanowa. Chcieliśmy serdecznie podziękować sponsorom za wsparcie finansowe i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu : - Panu Andrzejowi Walesiakowi – Dyrektorowi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie
- Firmie Maced z Polanowa
- Kołu Łowieckiemu „Dzik”
- Pani Małgorzacie Ganżumow
- Pani Annie Szul
- Panu Ryszardowi Mieczkowskiemu
- Panu Robertowi Potocznik
- Panu Wojciechowi Orłowicz
- Panu Grzegorzowi Bodnar
- Panu Piotrowi Żmudzie- Trzebiatowskiemu
- Dziękujemy również wychowawczyni naszego ośrodka Pani Paulinie Górniak za pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych na organizację wycieczki.

Karolina Kasprzak
Łukasz Kołomański
Bartosz Szemraj

2016.10.03

"„Ćpun” w kościele-świadectwo byłego narkomana"

29 września nieletni naszej placówki uczestniczyli we mszy świętej na Górze Polanowskiej, a następnie wysłuchali świadectwa człowieka, który w cudowny sposób został wyciągnięty z uzależnienia. Gościem spotkania był Andrzej Sowa znany, jako „Kogut”, były legniczanin przed laty grał w legnickim zespole Maria Nefeli. Dziś mieszka z rodziną w górach i zajmuje się profilaktyką przeciwnarkotykową. Jeździ po Polsce i ostrzega młodych ludzi przed błędami, które sam w młodości popełnił. Również w naszym mieście przez ponad godzinę opowiadał o swoim niełatwym życiu, ale także o chwili nawrócenia i teraźniejszym życiu w wierze. Spotkanie z Andrzejem Sową zakończyła wspólna modlitwa i błogosławieństwo.

Beata Połubiak

2016.09.29

"XV Rajd Czerwone Słoneczko"

Dnia 28.09.2016r. Wychowankowie naszej placówki brali udział w XV Rajdzie Czerwonego Słoneczka w Warninie. Sprawność naszych wychowanków zaskoczyła wszystkich uczestników. Jako pierwsi pokonaliśmy pieszy rajd na dystansie 12 km. Dzięki organizatorom mieliśmy możliwość uczestniczenia w różnych konkurencjach i zabawach, np. karaoke, jazda quad’em, malowanie twarzy. Dużym zainteresowaniem naszych podopiecznych cieszył się pokaz Straży Pożarnej OSP Warnino oraz zaprezentowanie umiejętności przez Szkołę Wojskową w Tychowie. Na sam koniec wzięliśmy udział w treningu Zumby. Chcieliśmy organizatorom z OSW w Warninie podziękować za wspaniałą zabawę i zaproszenie.

Łukasz Kołomański

2016.09.28

"Chiny w Polanowie - Razem odkrywajmy świat"

24 września na święto kultury chińskiej w Polanowie odbywające się na gimnazjalnej Hali Widowiskowo-Sportowej przybyli przedstawiciele Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej. W trakcie wydarzenia można było poznać kuchnię chińską, nauczyć się kaligrafii, obejrzeć pokazy sztuk walki oraz posłuchać chińskiej muzyki. W tym wydarzeniu wzięli także udział wychowankowie grupy I, którzy zainteresowaniem przyglądali się występom, oglądali stoiska oraz kosztowali chińskich smakołyków.

Beata Połubiak
Jolanta Kochańska-Jachymiak

2016.09.02

"Prace w ogrodzie grupy I"

W roku szkolnym 2015/2016 wychowankowie grupy I systematycznie pielęgnowali tereny zielone oraz ogród kwiatowy. Chłopcy uczestniczący w zajęciach zapoznawali się z całym procesem uprawy kwiatów oraz krzewów. Wszyscy uczestnicy zajęć bardzo chętnie brali w nich udział, szczególnie wtedy, kiedy widoczne były efekty ich pracy.

Beata Połubiak
Jolanta Kochańska-Jachymiak
Anna Domagała
Marcin Cebulski
Marek Parszczyński

2016.08.31

"Ślady po II wojnie w Polanowie"

Grupa wychowanków polanowskiego MOW-u, od kilkunastu dni, w lesie w pobliżu drogi do Wielimia, wykopuje poniemiecki bunkier typu Tobruk. Prace prowadzone pod opieką wychowawcy Artura Dropko, już odsłoniły znaczną część budowli, będącej elementem obronnym tzw. Wału Pomorskiego. Wykopywany bunkier,ma posłużyć w przyszłości jako miejsce rekonstrukcji wydarzeń z II wojny światowej. Docelowo ma się tym zająć to samo stowarzyszenie, które od kilku już lat organizuje Biesiady Historyczne w Komorowie. Ringstand 58c – schron strzelecki do ognia okrężnego, zwany potocznie „Tobrukiem” – była to konstrukcja Włoska, pierwszy raz wykorzystana w walce Tobruk – stąd jego potoczna nazwa. Niemcy docenili zalety tego lekkiego schronu bojowego i zaczęli budować go w swoich liniach obrony. Przyjmuje się że pierwsze ringstand-y 58c powstały na wale atlantyckim. Na polskich odcinkach linii obrony był również masowo budowany, szczególnie w Punktach Oporu. Zalety schronu R58c były nie do przecenienia. Cały schron był umieszczony poniżej linii gruntu – przez to świetnie zakamuflowany. Z ziemi wystawał tylko otwór w którym na specjalnej szynie posadowiony był karabin maszynowy – typu MG34 lub MG42. Miał możliwość prowadzenia ognia okrężnego – czyli w każdym kierunku. Nad powierzchnię gruntu wystawał tyko KM, i głowa obsługującego go żołnierza – więc ciężko było namierzyć i unieszkodliwić schron. Dodatkowo wejście do każdego R58c było maskowane siatką maskującą rozwieszoną pomiędzy specjalnymi drutami wbetonowanymi w R58c (tzw. świńskie ogonki) a okopem. Dodatkową zaletą R58c było małe zużycie materiałów i szybka budowa (około 11m3 betonu, budowa trwała około 25 dni). To była istotna zaleta, szczególnie pod koniec wojny, gdzie materiałów i wykwalifikowanych rąk do pracy brakowało. Schron obsługiwany był przez 2 żołnierzy – strzelca i pomocnika (amunicyjnego). W razie ataku np. lotniczego, obsługa chroniła się w przedsionku schronu.Ringstand 58c mógł też być uzbrojony m.in. w: – wyrzutnik granatów – miotacz płomieni Używano go również jako stanowisko obserwacyjne (lornetki nożycowe), lub jako stanowisko łączności za pomocą światła.

Perz Roman

2016.06.24

"Zakończenie roku szkolnego 2015/2016"

"Rok szkolny 2015/2016 właśnie się skończył", tak rozpoczęli swoje wystąpienie uczniowie naszej szkoły podczas występu 24 czerwca na sali gimnastycznej. Krótki program artystyczny rozpoczął uroczystość zakończenia roku szkolnego. Dyrektor Andrzej Walesiak podziękował uczniom za pracę w ciągu całego roku i za wyniki które osiągnęli, nauczycielom i wychowawcom za zaangażowanie i poświęcenie w pracy z wychowankami. Wychowawcy i nauczyciele wręczyli wyróżniającym się wychowankom nagrody i upominki a uczniowie klasy trzeciej przekazali sztandar szkoły dla młodszych kolegów.

Perz Roman

2016.06.15

"Projekt edukacyjny 2016"

Uczniowie klasy drugiej, którzy przystąpili do projektów edukacyjnych zaprezentowali swoje dokonania przed całą społecznością Ośrodka. Tematy zostały wybrane jesienią ubiegłego roku i do momentu prezentacji każda z grup opracowała i przdyskutowała swoje projekty we własnym gronie. Zgodnie z założeniami projektów każdy uczestnik opracowywał swoją część a następnie w trakcie spotkań powastawała z tego jedna całość. W tym roku mogliśmy zobaczyć prezentację na tamat: elektrowni wiatrowych, polaków na olimpiadzie, geocachingu i o tym czy reklamy są prawdziwe.

Perz Roman

2016.06.14

"Strong Man 2016"

10 czerwca 2016 roku, odbyły się w Rewalu VIII wojewódzkie Zawody Strong Man, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, o puchar Starosty Powiatu Gryfickiego. W zawodach wzięło udział siedem drużyn reprezentujących MOW-y z Podborska, Babimostu,Polanowa, Łobżenicy, Renic, Rzepczyna i Rewala. Młodzi siłacze rywalizowali w następujących konkurencjach: spacer farmera, martwy ciąg, trzymanie sztangi na czas, bieg z workami i toczenie opony. Głównym sędzią i jednocześnie patronem zawodów był wielokrotny mistrz Strong Man Grzegorz Szymański.Po zaciętej walce w duchu sportowej rywalizacji zawody wygrała reprezentacja MOW Rzepczyno, drugie miejsce MOW Babimost,a trzecie MOW Łobzenica. Nasza reprezentacja w skałdzie Igor Kufel, Grzegorz Sugier i Konrad Gąsiorowski uplasowała się na piatym miejscu.

Marcin Harkawik

2016.06.13

"Siedmiu wspaniałych"

W dniu 11 czerwca 2016 roku w słoneczną sobotę, grupa „śmiałków” – wychowanków naszego ośrodka, po opieką wychowawców zmierzyła się z dystansem przekraczającym 100 km. Pokonując własne słabości, na rowerach przekazanych przez starostę koszalińskiego z okazji 10 lecia ośrodka, przejechali trasę z Polanowa przez Sianów, Łazy, Mielno, Koszalin, Maszkowo, Nacław i z powrotem do Polanowa. Razem 113 km. Na trasę wyruszyło dziewięciu wychowanków, z których do mety dotarło pięciu. 100 km pokonało jeszcze dwóch uczestników, którym niewiele zabrakło do pokonania pełnego dystansu. Uczestnicy rajdu mieli okazję podziwiać piękne zakątki ziemi koszalińskiej: m.in. jezioro Jamno z jego ujściem do morza i bramą sztormową, piaszczyste plaże i wydmy Łaz, Unieścia i Mielna oraz przystań żeglarską. Po dotarciu do Koszalina uczestnicy rajdu jechali po nowo powstałych ścieżkach rowerowych, których pozazdrościć może niejedno miasto. Ostatnie kilometry były najtrudniejsze, ponieważ prowadziły po mocno pofałdowanym terenie, a pokonany dystans czuć już było w nogach. Po dotarciu do celu rajdu uśmiechy wróciły na twarze i pojawiły się nieśmiałe propozycje uczestniczenia w następnych rajdach. Grupę „śmiałków” zabezpieczali, wspierali i motywowali: Andrzej Walesiak oraz Łukasz Kołomański

A. Walesiak
Ł. Kołomański

2016.05.24

"Konferencja wojewódzka"

Wtorek 24 maja, dzień szczególny dla naszego Ośrodka, ponieważ Zachodniopomorski Kurator Oświaty i Wychowania zdecydował, że to właśnie u nas odbędzie się wojewódzka konferencja na temat "Przeciwdziałanie zagrożeniom w MOW-ach i MOS-ach" zlokalizowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele organów prowadzących, dyrektorzy placówek, wizytatorzy, policjanci i pracownicy sądu okręgowego. Powiat koszaliński reprezentował wicestarosta Dariusz Kalinowski. Uczestnicy wysłuchali wielu wystąpień i prezentacji związanych z tematem debaty, o zaginięciach i ucieczkach dzieci i młodzieży z domów i placówek wychowawczych mówiła nadkomisarz Anna Sikora-Rychlik z Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie, zaś zmiany w przepisach prawa dotyczące MOW-ów i MOS-ów przedstawiła Małgorzata Radziwołek-Mikołajczyk z Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Dobre praktyki stosowane w pracy z wychowankami zaprezentowali przedstawiciele MOW-ów z Trzcińca, Polanowa i MOS-u ze Szczecina. Po przerwie na kawę i naszą specjalną drożdżówkę, dyrektor Andrzej Walesiak, zaprosił uczestników do zwiedzenia naszej placówki, następnie gorąca dyskusja, która się wywiązała w trakcie obrad została podsumowana przez panią Magdalenę Zarębską-Kulesza Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Roman Perz

2016.05.24

"Rajd rowerowy"

To już kolejny z naszych rajdów rowerowych zorganizowanych w tym roku. Tym razem wyjechaliśmy z Polanowa w stronę Bobolic drogą wojewódzką nr 205 podziwiając malowniczy krajobraz otaczających nas lasów. Miejscem docelowym była elektrownia wodna w Żydowie. Po krótkim zwiedzaniu udaliśmy się nad jezioro Kwiecko, na odpoczynek zakończony ogniskiem. Po odpoczynku tą samą trasą powróciliśmy do Polanowa zajeżdżając przy okazji na lody i zimną oranżadę.

A. Walesiak
Ł. Kołomański

2016.05.24

"Festyn z okzaji dnia dziecka"

Dnia 24.05.16r W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Polanowie został zorganizowany festyn sportowy podczas którego, wychowankowie uczestniczyli i walczyli o nagrody w wielu dyscyplinach sportowych m.in.: w skoku wzwyż prowadzonego przez Panią Karolinę Kasprzak, Łukasza Kołomańskiego, Roberta Zachciała. Konkurencję rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa - kategoria młodszych oraz gimnazjum - kategoria starszych. Wyniki rywalizacji przedstawiaja się nastepująco:
Grupa młodszych :
I. D. Wędzicki 115cm
II. J. Maniowski 110cm
III. M. Obiała 105cm

Grupa starszych
I. J. Laskowski 160cm
II. R. Kalisz 155cm
III K. Grzegorczyk 150cm
Gratulujemy zwycięzcom! Dużą atrakcją był pokaz udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych i zdarzeniach losowych. Dzięki uprzejmości naszych polanowskich strażaków, którzy zawitali specjalnie wyposażonym samochodem na nasze boisko, nasi wychowankowie mieli okazję zapoznać się i potrenować na fantomach sposób postępowania w takich przypadkach.

K.Kasprzak, Ł. Kołomański, R. Zachciał

2016.05.21

"Słodkie podziękowania"

Udział w przedstawieniach pozwala wychowankom wyrabiać w sobie wiele pozytywnych postaw, uczy zachowań społecznie akceptowanych, umożliwia pielęgnowanie zainteresowań, rozwijanie uzdolnień, a także uświadamianie sobie dotąd nie odkrytych predyspozycji. Dla aktorów kółka artystyczno-wokalnego, którzy wykazali się doskonałymi uzdolnieniami, zaangażowaniem w uświetnienie jakże szczególnego i ważnego dla nas Polaków święta z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja zorganizowano słodkie podziękowania.

Beata Połubiak
Marcin Cebulski
Jolanta Kochańska-Jachymiak
Marek Parszczyński

2016.05.20

"Nordic walking"

Z okazji zbliżającego się „Dnia Dziecka” wychowankowie grupy I wraz z wychowawcami uczestniczyli w pieszym rajdzie z kijkami. „Nordic Walking” to popularny sposób spędzania czasu wolnego oraz jedna z najprostszych form aktywności fizycznej. Wychowankowie maszerowali po pięknych okolicach Polanowa. Na zakończenie na zmęczonych sportowców czekał słodki poczęstunek oraz wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

Anna Domagała
Beata Połubiak
Marcin Cebulski

2016.05.19

"Zajęcia w siłowni"

Nasi wychowankowie dbający o zdrowie fizyczne uczęszczają dwa, trzy razy w tygodniu na zajęcia w siłowni. Zajęcia te odbywają się w czasie wolnym od nauki. Podstawą zajęć jest przestrzeganie regulaminu siłowni, zasad bezpieczeństwa i higieny oraz wzajemna asekuracja podczas wykonywania danych ćwiczeń. Głównym założeniem tych zajęć jest dbanie o zdrowie. Na pierwszym miejscu stawiamy na rozwój psycho-fizyczny wychowanka. Wdrażamy zasady zdrowego współzawodnictwa oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Podczas korzystania z siłowni brane jest pod uwagę wzmacnianie wychowanków słabszych fizycznie, kształtowanie prawidłowej postawy ciała oraz rozwijanie szybkości, zwinności oraz wytrzymałości i siły. Wychowankowie podczas ćwiczeń przygotowują się również do udziału w różnych turniejach sportowych organizowanych przez nasz Ośrodek jak i inne Placówki. Chłopcy bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach.

Robert Zachciał

2016.05.17

"Stadnina Koni w Dworze Warblewo"

Wychowankowie naszej Placówki, pod opieką wychowawcy Roberta Zachciała, już od dwóch lat są wolontariuszami w Stadninie Koni w Dworze Warblewo. Pobyt w malowniczo położonej okolicy jest okazją do wspaniałej zabawy i wielu nowych doświadczeń. Wychowankowie zwiedzają stadninę i podziwiają piękne okazy koni. Chłopcy zapoznają się również z warunkami hodowli koni, ich pielęgnacją i zwyczajami. Oglądają stajnie i plac do jazdy konnej oraz poznają różne ciekawostki na temat koni. Dowiedzieli się jak nazywają się części uprzęży oraz jakie są maści koni. Wolontariat polega m.in. na pomocy przy czyszczeniu koni, sprzątaniu boksów oraz stajni, karmieniu i pojeniu zwierząt. Największą atrakcją tych wyjazdów są przejażdżki na koniu. Kolejnymi atrakcjami są: przejazdy bryczką, smacznie upieczone kiełbaski oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Wyjazdy dostarczają wychowankom wiele radości. Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Mażulis i Panu Mariuszowi Chamier-Cieminskiemu za umożliwienie przeprowadzania zajęć w stadninie.

Robert Zachciał

2016.05.08

"Urodziny Patryka"

W tym miesiącu nasz wychowanek Patryk Szmit obchodził swoje 17 urodziny. Jak zawsze na naszej grupie dla chłopców organizowana jest impreza urodzinowa. Wspólnie upiekliśmy ciasto, przygotowaliśmy słodki poczęstunek oraz odśpiewaliśmy tradycyjne sto lat. Wspólne świętowanie wprawiło wszystkich w doskonałe humory.

Jola Kochańska-Jachymiak
Beata Połubiak
Anna Domagała
Marek Parszczyński
Marcin Cebulski

2016.05.07

"Konstytucja 3-maja"

NARÓD, KTÓRY NIE ZNA SWOJEJ PRZESZŁOŚCI, UMIERA I NIE BUDUJE PRZYSZŁOŚCI

Dnia 6 maja 2016 roku odbyła się w Polanowskim Ośrodku Kultury i Sportu uroczystość poświęcona 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-ego maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Srebrny Dwór” w Polanowie pod opieką wychowawcy Jolanty Kochańskiej – Jachymiak i przy współpracy wychowawców: p. Beaty Połubiak, p. Marcina Cebulskiego i p. Marka Parszczyńskiego przygotowali wzruszający program artystyczny o patriotycznej wymowie. Wcielając się w postacie z tamtych lat przybliżyli nam ważne momenty z historii Polski. Króla Stanisława Poniatowskiego zagrał Radosław Kalisz, marszałka Stanisława Małachowskiego – Mateusz Pokora, a w rolę posłów Ignacego Potockiego wcielił się Patryk Słojewski i Hugona Kołłątaja – Szymon Kowalski. Natomiast w roli zaborców wystąpili kolejno Dawid Glienke, Sebastian Wiśniewski oraz Patryk Szmit. A w rolę Tadeusza Kościuszki wcielił się Piotr Kłosowicz. Słowo mówione przeplatało się z pieśniami. Oprawę muzyczną przedstawienia stanowiły m.in. utwory Polonez Ogińskiego, Gaude Mater Polonia, Wyjazd z Polski Michała Lorenca. Wspaniałym dopełnieniem spotkania z poezją patriotyczną były pieśni: Ojczyzna, Majowa Jutrzenka oraz Pytasz mnie w wykonaniu p. Stanisława Wyszeborowskiego. Żyjąc w obecnych czasach i będąc wolnymi ludźmi musimy pamiętać o tych bardzo istotnych wydarzeniach i szanować naszą Ojczyznę.

Jola Kochańska-Jachymiak
Beata Połubiak
Stanisław Wszeborowski
Marek Parszczyński
Marcin Cebulski

2016.05.02

"Karta rowerowa"

Wykorzystując dzień wolny od zajęć edukacyjnych nasi wychowankowie 2 maja mieli okazję zdawać egzamin na krartę rowerową. Część teoretyczną stnowił test ze znajomosci przepisów ruchu drogowego a część praktyczną wychowankowie zdawali jeżdżąc po wcześniej przygotowanym miasteczku na terenie Ośrodka. Nabyte umiejętnosci młodzi cyklisci mieli okazję zweryfikować w czasie wyprawy po okoliczych drogach i bezdrożach.

Artur Dropko

2016.04.30

"1050 rocznica Chrztu Polski "

W 2016 roku przypada 1050 rocznica chrztu Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski. W powszechnej świadomości Polaków wydarzenie to uchodzi za jedno z najbardziej znacznych na kartach naszej historii, które w perspektywie miało zaważyć na rozwoju państwa i narodu polskiego. Dzięki dalekowzroczności decyzji Mieszka, Polska przyjęta została do wspólnoty państw chrześcijańskich, wpisując się tym samym na trwałe w zachodnioeuropejski krąg kulturowy. Dostrzegając doniosłość wydarzenia nasi wychowankowie wzięli udział w prelekcji na temat "Chrztu Polski oraz początków Państwa Polan", która odbyła się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Polanów.

Bartosz Szemraj

2016.04.23

"Super Grupa" o komputerach

„ CIEMNA STRONA KOMPUTERA” – to hasło kolejnego etapu konkursu „SUPER GRUPA”. Co trzeci nastolatek woli Internet od kolegów. Bez dostępu do sieci czują się nieswojo, a zamiast iść spać rozpoczynają kolejną rozgrywkę. Aż 98 proc. dzieci i młodzieży w Polsce korzysta z Internetu przynajmniej raz w tygodniu, choć większość robi to codziennie. Najczęściej oglądają filmy i różne materiały, czasami się uczą lub komunikują przez serwery społecznościowe. Wymieniają się plikami i blogują. Co oglądają, czego słuchają - tego do końca nie wie nikt, oprócz nich samych, bo aż 52 proc. Polskich dzieci, czyli więcej niż w innych krajach Europy, robi to poza kontrolą dorosłych – takie są wyniki badań. Odkrywanie tych najróżniejszych treści tak ich wciąga, że tracą kontrolę nad czasem i rzeczywistością. Według europejskich badań więcej niż co trzeci 11 – 16 latek przez komputer zaniedbuje rodzinę, kolegów, naukę itp., niewiele mniej czuje się bez Internetu nieswojo, a 18 proc. niedojada albo niedosypia. Błędem jest, że wielu rodziców zostawia to wszystko bez kontroli, nie rozmawiają z dziećmi na ten temat, nie surfują wspólnie z nimi – o tym również mówią badania. To, co zagraża dzieciom i młodzieży w realu może im się również przytrafić w wirtualnym świecie. Naruszenie prywatności w sieci zdarza się bardzo często. Należy pamiętać, że dane w sieci istnieją znacznie dłużej niż poza nią. O tych wszystkich zagrożeniach wynikających z Internetu, a także o możliwych formach pomocy i wsparcia w razie potrzeby przedstawiła młodzież podczas swoich prezentacji w ramach konkursu „ SUPER GRUPA” w dniu 19 kwietnia 2016 r. Jest to kontynuacja z zakresu profilaktyki uzależnień, którą objęte były dzieci i młodzież w poprzednim roku szkolnym. Do zakończenia konkursu i podsumowania wyników pozostało niewiele czasu. Trudno przewidzieć która grupa zwycięży, ponieważ aspekty wychowawcze włączone w tej edycji do oceny grup utrudniają przewidywanie wyników. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, pomoc i zaangażowanie, zarówno wychowankom, jak i wychowawcom. . Wyniki ogólnej punktacji po kolejnej prezentacji są następujące:
Miejsce pierwsze - grupa IV 188 punktów,
Miejsce drugie - grupa II 186 punktów,
Miejsce trzecie - grupa III 167 punktów,
Miejsce czwarte - grupa I 153 punkty.
G r a t u l u j e m y.

M.Jagielska, S.Walesiak

2016.04.14

"Sukces w Świdwinie"

Na zakończenie sezonu halowego nasza reprezentacja brała udział w V Halowym Turnieju im. ks. Kazimierza Lewandowskiego zorganizowanym przez MOW Rzepczyno. Wszystkie drużyny reprezentowały bardzo wyrównany poziom. Nasi zawodnicy uzyskali rezultaty:
MOW Polanów – MOW Podborsko 1 : 1,
MOW Polanów – MOW Rzepczyno 2 : 2,
MOW Polanów – OHP Mielenko 2 : 1,
MOW Polanów – MOW Trzciniec 3 : 0,
Takie wyniki pozwoliły zająć nam pierwsze miejsce, co należy uznać za duży sukces. Nasi zawodnicy: Dąbrowski Patryk, Kowalski Szymon, Kalisz Radosław, Grzegorczyk Krzysztof, Sadło Hubert, Krzystoszek Tomasz, Grabowski Adrian. Grzegorczyk Krzysztof po strzeleniu pięciu bramek został królem strzelców całego turnieju.

Dariusz Prendecki

2016.04.06

"Ostatni sprawdzian klas szóstych"

Obecni szóstoklasiści będą ostatnimi, którzy napiszą sprawdzian na koniec podstawówki. Według pani minister Anny Zalewskiej sprawdzian na koniec szóstej klasy to niepotrzebny stres i wydatek. Sprawdzian szóstoklasisty wprowadzono w ramach reformy oświatowej Mirosława Handkego. Po raz pierwszy pisali go uczniowie podstawówek w roku 2002. Nasi wychowankowie ze szkoły podstawowej również przystąpili do tego sprawdzianu, wyniki poznamy na początku czerwca.

Roman Perz

2016.03.21

"Turniej im. Wujka Leszka w Świdwinie"

Jak co roku na początku marca reprezentacja MOW Polanów wzięła udział w XXVI halowym turnieju piłki nożnej placówek opiekuńczo – wychowawczych im. Wujka Leszka w Świdwinie. W turnieju wzięło udział dwanaście drużyn. My graliśmy ze zmiennym szczęściem. Zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej wygrywając z Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Pyrzycach 2 : 0 i Placówką Dorian z Darłowa 1 : 0. W ćwierćfinale nie sprostaliśmy w rzutach karnych drużynie ze Sławnem, zajmując w turnieju piąte miejsce. Na jednym ze zdjęć nasi reprezentanci stoją z byłym trenerem reprezentacji Polski Pawłem Janasem. MOW Polanów reprezentowali: Dąbrowski Patryk, Sadło Hubert, Grzegorczyk Krzysztof, Jóźwik Mateusz, Kalisz Radosław, Kowalski Szymon, Obiała Wojciech, Klaman Oskar, Wędzicki Dariusz, Słojewski Patryk, Grabowski Adrian, Krzystoszek Tomasz, Gałdyś Roman.

Dariusz Prendecki

2016.03.21

"Przygotowania do Wielkanocy 2016"

Tym razem również wychowankowie naszego ośrodka zaangażowali się w przygotowanie kościoła do obchodów Świąt Wielkanocnych. Brali czynny udział w budowaniu grobu, ciemnicy i innych dekoracji. Wykazali się pracowitością i swoją postawą udowodnili , że potrafią godnie reprezentować nasz ośrodek.

Karolia Kasprzak

2016.03.09

"Dzień Kobiet"

Dnia 8.03.2016 r. młodzież naszego Ośrodka przygotowała okolicznościowe przedstawienie dla wszystkich Pań. Wszyscy bawili się doskonale, czego dowodem były gromkie brawa widzów. Panie otrzymały własnoręcznie wykonane upominki ze słodką niespodzianką w środku.

Beata Połubiak
Anna Domagała

2016.03.02

"Uroczyste urodziny Damiana"

Życzymy Ci znalezienia takiej pracy,
takich przyjaciół i takich możliwości,
o jakich marzysz. Stawiaj czoła
przyszłości z nadzieją i odwagą.
Z entuzjazmem, zapałem i radością
weź wszystko to, co od nas
otrzymałeś i zbuduj z tego życie,
które warto przeżyć...

Osiemnaste urodziny to wyjątkowy dzień w życiu każdej młodej osoby. Choć każde urodziny są świetną okazją do świętowania, 18-naste mają wyjątkowy charakter. Wszystko dlatego, że w ich dniu stajemy się pełnoletni, a z tym wiąże się otrzymanie dodatkowych uprawnień. Damian z nieskrywaną radością oczekiwał tego szczególnego dnia. Wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy mu tradycyjne sto lat i złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia. Na koniec delektowaliśmy się smakiem wspaniałego tortu.

Beata Połubiak
Anna Domagała
Marcin Cebulski

2016.02.19

"VI Festiwal sportu i rekreacji"

W sobotę 27.02.2016r. gościliśmy siedem zespołów z zaprzyjaźnionych placówek opiekuńczo-wychowawczych na cyklicznym festiwalu sportu i rekreacji. Tym razem dojechali do nas wychowankowie z Mow Rewal, Mow Podborsko, Mow Rzepczyno, Wioski Dziecięcej z Karlina, Placówki wielofunkcyjnej ze Świdwina i ze Sławna oraz nasi wychowankowie podzieleni na dwa zespoły Polanów I i Polanów II. Wszystkie zespoły wystawiły swoich reprezentantów w każdej przeprowadzonej konkurencji. Najlepsi zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, puchary i nagrody rzeczowe, które wręczali przedstawiciele starostwa powiatowego w Koszalinie i władz miejskich Polanowa. Wyniki poszczególnych konkurencji można zobaczyć tutaj. Najlepszą drużyną okazali się zawodnicy z Rewala. Na zakończenie Dyrektor Andrzej Walesiak podziękował wszystkim za udział i zaprosił ponownie na przyszły rok. Po tak dużym wysiłku zawodnicy i opiekunowie uzupełnili kalorie w naszej stołówce spożywając smaczny obiad. Przed zawodami mieliśmy okazję obejrzeć występ zespołu TOP TOYS z Koszalina. OGLĄDAJ

Roman Perz

2016.02.15

"Ferie w Ośrodku"

Czas wolny od zajęć lekcyjnych czyli ferie zimowe nasi wychowankowie, którzy zostali w internacie spędzali bardzo intensywnie. W dniu 05.02.2016r. wyjechali do Parku Wodnego w Darłówku a po zabawach na basenie przyszedł czas żeby się posilić pysznymi zapiekankami i pospacerować nadmorską plażą.

Bartosz Szemraj

2016.02.15

"Kibice AZS Koszalin"

30.01.2016 nasi koszykarze, którzy najczęściej brali udział w zajęciach pozalekcyjnych na zakończenie semestru pierwszego udali na mecz Azs-u Koszalin z Polfarmexem Kutno do koszalińskiej hali widowiskowo-sportowej. Gorący doping naszych wychowanków nie pomógł koszykarzom Azs Koszalin, którzy wciąż nie wygrali spotkania w 2016 roku. Tym razem lepszą ekipą okazał się Polfarmex Kutno, który pokonał Akademików 86:78.

Bartosz Szemraj

2016.01.31

"Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica…"

Wykorzystując warunki atmosferyczne wychowankowie naszego Ośrodka wzieli udział w kuligu zorganizowanym tradycyjnie przez panią Elę. Może nie był to kulig z piosenki pt. „Z kopyta kulig rwie” śpiewanej przez Skaldów, ale dostarczył nam równie dużo pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Piękna zimowa aura stwarzała niesamowitą atmosferę a pieczone kiełbaski(nawet te przypalone) smakowały wyjątkowo. Zima swoimi walorami nas ostatnio nie rozpieszcza, więc trzeba korzystać z chwili, gdy u nas zagości. Nam się udało, gdyż dosłownie na drugi dzień już śniegu nie było. Kulig nie będzie się nam więc kojarzył tylko z nazwy, ale jako przygoda z dobrą zabawą.

Ela Zarychta