2020.03.15

"Dokarmiamy zwięrzęta"

Przedwiośnie to ciężki czas dla zwierząt leśnych, rośliny dopiero zaczynają się budzić z zimowego letargu, na polach można spotkać resztki zalegającego śniegu. Dlatego też, nasi wychowankowie wraz z panem Bartkiem i Robertem zaangażowali się w uporządkowanie okolicznych paśników i uzupełnili je świeżym pokarmem.

Bartosz Szemraj
Robert Zachciał

2020.03.11

"Sukces w Świdwinie"

Jak co roku w marcu nasza reprezentacja uczestniczyła w turnieju piłki nożnej w Świdwinie. W tym roku zawody miały jubileuszowy charakter gdyż były rozgrywane już po raz trzydziesty. Wygraliśmy pięć meczów. 6 : 0 ze Szczecinkiem, 5 : 1 ze Świdwinem, 5 : 0 ze Szczecinem, 2 : 0 z Darłowem, 1 : 0 z Białogardem, Przegraliśmy jeden z Karlinem 1 : 3. W zawodach zajęliśmy bardzo dobre, drugie miejsce. Nasz zawodnik Niewola Dawid został królem strzelców, strzelił 10 bramek. MOW Polanów reprezentowali: Niewola Dawid, Juśko Bartosz, Plich Bartosz, Nowicki Patryk, Danowski Kacper, Sowiński Kewin, Tamm Dawid.

Dariusz Prendecki

2020.03.10

"OFF ROAD"

Stowarzyszenie Kierunek Polanów zorganizowało rajd samochodów terenowych. Nasi wychowankowie również tam byli i czynnie włączyli się w pomoc przy organizacji zawodów. Zadanie jakie mieli do wykonania to plombowanie kart niezbędnych do zbierania pieczątek na trasie rajdu.

Marcin Cebulski
Bartosz Szemraj

2020.03.10

"Grupa I - nie ma czasu na nudę"

Po powrocie z ferii zimowych, tak jak obiecaliśmy, działamy dalej, niosąc pomoc i uśmiech osobom starszym i potrzebującym. W tej chwili nasza pomoc skupia się głównie na zabezpieczeniu opału i drobych pracach porządkowych wokół miejsc zamieszkania. Wychowankowie bardzo chętnie pomagaja i juz mamy zapisy na kolejne akcje. Z okazji Dnia Kobiet, wolontariusze obdarowali Panie pięknymi tulipankami, a następnie ostro pracowali, żeby opału wystarczyło na kolejny tydzień.
Rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda - polskiego pisarza, publicysty oraz popularyzatora jazzu w Polsce. Jak co czwartek na grupie I odbywają się zajęcia z czytelnictwa. Przy blasku świec oraz muzyce jazzowej wychowankowie poznali biografie oraz twórczość Leopolda Tyrmanda. Czytali fragmenty książek, a następnie przygotowali gazetkę.
W czasie wolnym wychowankowie grupy I pod okiem Pani Beaty tworzyli piękne papierowe kwiaty. Kolorowe hiacynty będą dekorowały naszą świetlicę gdy nadejdzie upragniona wiosna.

Beata Połubiak

2020.03.06

"Dzień Kobiet"

Miłą niespodziankę przygotowali dzisiaj wychowankowie naszym Paniom. Śmieszne wierszyki i własnoręcznie wykonane kwiatki przypomniały nam o zbliżającym się Dniu Kobiet.

Roman Perz

2020.03.05

"Zajęcia rewalidacyjne"

Zajęcia rewalidacyjne to nie tylko nauka j. polskiego czy matematyki. Z naszymi wychowankami staramy się również prowadzić zajęcia praktyczne. Tym razem chłopcy mieli zajęcia na warsztatach stolarskich, w trakcie których zajęli się wykonywaniem dwóch prac - renowacją krzeseł szkolnych oraz wykonaniem budy dla psa. Praca szła im bardzo dobrze, więc najprawdopodobniej już po kolejnych zajęciach piesek będzie mógł zamieszkać w swoim nowym domu a odnowione krzesła trafią do klas lekcyjnych.

Artur Dropko

2020.03.01

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Nasi wychowankowie uczcili święto udziałem w 10-cio kilometrowym rajdzie pieszym pod hasłem "Tropem Wilczym"

Marek Parszczyński
Bartosz Szemraj

2020.02.29

"Koło turystyki pieszej"

Koło turystyki pieszej właśnie rozpoczęło swoją działalność w nowym roku. W pierwszym rajdzie wzięło udział 9 wychowanków. Nasza trasa liczyła około 15 km i prowadziła nas przez tereny Fortu oraz dawnego Folusza koło Rzeczycy, gdzie tradycyjnie czekało na nas ognisko z kiełbaskami.

Artur Dropko

2020.02.18

"Ferie 2020"

W tym roku ferie zimowe to tylko z nazwy niestety. Pogoda nie sprzyjała zabawom na śniegu i lodzie, dlatego też nasi wychowankowie spędzali czas wykorzystując bazę naszego Ośrodka. Pierwszy tydzień rozpoczęliśmy mini turniejem bilarda, który poprowadził Pan Mariusz nastepnie trochę e-sportu i rywalizacja na komputerach. Pani Patrycja usilnie namaiwała do czytelnictwa a Pan Robert do ćwiczeń siłowych. Pan Tomek dał radę zainteresować wszystkich grami planszowymi a Pani Beata zorganizowała "tłusty czwartek". Dwa tygodnie szybko minęły, wyjazd na basen i kręgle zakończyły nasze ferie. Wychowankowie byli bardzo zadowoleni, spędzili bardzo intensywnie ten okres, każda rywalizacja kończyła się nagrodami co też było dodatkową motywacją do dużego wysiłku.

Roman Perz

2020.02.07

"Pomoc dla potrzebujących"

Zima nas nie przestraszyła, opady śniegu tydzień temu, wręcz przeciwnie zmotywowały naszych chłopców do jeszcze większej pracy i pomocy, oprócz noszenia drewna, łupali i nosili węgiel oraz odśnieżali przydomowe chodniki. Kolejny tydzień i ponowny wypad naszej grupy szybkiego reagowania. Noszenie opału osobom starszym to standardowa pomoc, wychowankowie w tym tygodniu porządkowali również tereny wokół budynku u jednej naszej, cudownej zaprzyjaźnionej, samotnej Pani. Ten jednodniowy, mokry śnieg, który pojawił się w zeszłą środę przyczynił się do połamania gałęzi drzew. Chłopcy szybko uporali się z pracami tego tygodnia. Teraz czekają na upragnione wyjazdy na ferie zimowe, które rozpoczynają się u nas już od poniedziałku. Po powrocie z ferii obiecujemy, że nasze działania będziemy kontynuowali.

Beata Połubiak

2020.02.06

"Zajęcia rewalidacyjne - bardzo smaczne"

Dziś na zajęciach rewalidacyjnych nasi wychowankowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w przygotowaniu pizzy. Jak widać efekty były bardzo zadowalające bo na czterech chłopców poszły aż cztery duże blachy. Inspiracją był ulubiony przepis wychowawcy na pizze z szynką i ananasem. Myślę, że w przyszłości częściej postaramy się o tak przepyszne "zajęcia“.

Artur Dropko

2020.01.31

"X Festiwal Sportu i Rekreacji"

W piątek 31.01.2020r. odbył się X Festiwal Sportu i Rekreacji w naszym Ośrodku. Tym razem oprócz placówek opiekuńczo-wychowawczych dołączyli do rywalizacji również uczniowie ZSP Polanów. Zmagania poprzedził występ grupy akrobatyki sportowej ze szkoły podstawowej w Polanowie prowadzonej przez Pana Janusza Rygielskiego. Tradycyjnie obecni byli przedstawicie władz samorządowych ze Starostwa Koszalińskiego i Gminy Polanów. W tym roku pierwszy raz zaszczycił nas swoją obecnością Pan Wicekurator Bogusław Ogorzałek. Rywalizacja odbywała się w siedmiu konkurencjach indywidualnych. Prowadzona była również klasyfikacja drużynowa. Zmagania młodych sportowców zakończyły się wręczeniem nagród indywidualnych dla zwycięzców i pucharów za rywalizację drużynową. Nagrody wręczali zaproszeni goście. Po zawodach uczestnicy i goście zostali zaproszeni na obiad w naszej Placówce. X Festiwal Sportu i Rekreacji uważamy za zakończony.

Roman Perz

2020.01.21

"Pomagamy najbardziej potrzebującym"

Nasza placówka nawiązała współpracę z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Polanowie. Wychowankowie będą działać na rzecz najbardziej potrzebujących osób na terenie gminy. Zaczęliśmy piękną akcję - pomagamy osobom starszym, samotnym. W okresie grzewczym nosimy drewno, węgiel. Nasi wolontariusze z uśmiechem na twarzy, wielkim zaangażowaniem dzielą się swoją pomocą i wielkim sercem. Dodatkowo w tym dzisiejszym, pięknym dniu złożyli życzenia i częstowali czekoladkami nasze zaprzyjaźnione Babcie.Brawa dla nich

Beata Pałubiak

2020.01.15

"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2020"

Mimo, że nie mamy talentu muzycznego kolejny raz zagraliśmy w tej jedynej na świecie orkiestrze, w której instrumentami są ludzkie serca. Tegoroczne hasło to “Wiatr w żagle dla Dziecięcej Medycyny Zabiegowej". Wraz z wychowankami mobilizowaliśmy darczyńców do napełniania naszych puszek. Od kilku lat obserwujemy, iż krąg wspierających WOŚP systematycznie się powiększa. Podczas spotkań ludzie wyrażali podziw dla inicjatywy Jurka Owsiaka. Bardzo się cieszymy, że możemy ją wesprzeć naszym skromnym udziałem. Każda podarowana złotówka sprawiała nam dużo radości. Bardzo dziękujemy naszym podopiecznym Dawidowi Niewoli, Klaudiuszowi Kaji oraz Patrykowi Nowickiemu za ich godną postawę i zaangażowanie. W tej niesamowitej inicjatywie wsparła nas również, córka wychowawcy, Maja Zachciał, dzięki której niewątpliwie ostateczna kwota była znacznie wyższa niż w ubiegłym roku. Dziękujemy Maju! Mam nadzieję, że "zagramy" wraz z WOŚP jeszcze wiele utworów.

Karolina Kasprzak
Robert Zachciał

2020.01.14

"Leśna Piątka 2020"

Rok 2020 to kolejne wyzwania dla naszych Wychowanków. 12 stycznia pokonaliśmy pierwszy etap Leśnej Piątki. Tym razem w biegu wzięli udział: Fabian Dziurleja, Kewin Sowiński oraz Dawid Niewola. Atmosfera była świetna. W pierwszym etapie wzięło udział prawie 700 biegaczy. Dla Kewina i Dawida było to pierwsze uczestnictwo Leśnej Piątce. Poradzili sobie bardzo dobrze. Mimo trudnego terenu i zmęczenia, wyprzedzali kolejnych biegaczy. Mam nadzieję, że chłopcy na tym nie poprzestaną i podczas kolejnych etapów będą poprawiać swój czas.

Karolina Kasprzak

2019.12.30

"Non Profit"

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas wzmożonej pracy naszych wychowanków na rzecz innych. Dlatego też i w tym roku udaliśmy się z paczkami pochodzącymi ze zbiórki Caritas Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej do osób starszych i samotnych. Mikołajami w tym roku byli Jakub Ruszczyk oraz Maciej Górecki. Dzięki spotkaniom z obdarowanymi, chłopcy doświadczają pochwał i uznania z ich strony. Zaznają pozytywnych sytuacji w których nigdy nie uczestniczyli. Po spotkaniach dochodzi do refleksji na temat życia osób starszych, zainteresowania nimi przez bliskich oraz reakcji z powodu otrzymania paczki. Kolejnym wyzwaniem którego się podjęliśmy, był udział w dekoracji kościoła z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Tym razem zadania podjęli się: Sebastian Strzyżewski, Sebastian Czajkowski, Dawid Tamm oraz Damian Harłożyński. Chłopcy pomogli w budowie stajenki oraz przygotowaniu dekoracji. Za swoje zachowanie otrzymali podziękowania od ks. Proboszcza Jacka Maszkowskiego. Bardzo dziękuję chłopcom za zaangażowanie i postawę. Współpraca z nimi napawa mnie dumą.

Karolina Kasprzak

2019.11.28

"Stadnina koni "Dwór Warblewo"

Przez kilka ostatnich miesięcy jeździliśmy do zaprzyjaźnionego Ośrodka Agroturystycznego „Dwór Warblewo”. Nasi wychowankowie z całych sił i z wielką przyjemnością pomagali przy porządkowaniu stajni oraz terenu gospodarstwa. Efektywnie spędzali czas jeżdżąc konno oraz korzystali z uroków pobliskiej przyrody podczas przejażdżek bryczką. Chwile czasu wolnego spędzaliśmy podczas wspólnego pieczenia kiełbasek na ognisku jak i jedzeniu pysznej pizzy. Był to miło spędzony czas, dlatego też będziemy chętnie kontynuować współpracę z gospodarzami stadniny koni w Warblewie.

Robert Zachciał