2019.11.28

"Stadnina koni "Dwór Warblewo"

Przez kilka ostatnich miesięcy jeździliśmy do zaprzyjaźnionego Ośrodka Agroturystycznego „Dwór Warblewo”. Nasi wychowankowie z całych sił i z wielką przyjemnością pomagali przy porządkowaniu stajni oraz terenu gospodarstwa. Efektywnie spędzali czas jeżdżąc konno oraz korzystali z uroków pobliskiej przyrody podczas przejażdżek bryczką. Chwile czasu wolnego spędzaliśmy podczas wspólnego pieczenia kiełbasek na ognisku jak i jedzeniu pysznej pizzy. Był to miło spędzony czas, dlatego też będziemy chętnie kontynuować współpracę z gospodarzami stadniny koni w Warblewie.

Robert Zachciał

2019.11.15

"Nagroda Regionalnego Centrum Wolontariatu"

"Znajdź czas i podaruj Godzinę dla Twojej Miejscowości! Zrealizuj swój pomysł na społeczne działanie między 25 a 27 (piątek-niedziela) października. Zbierz znajomych, przyjaciół, rodzinę i razem zróbcie dobrą akcję".Takie zaproszenie otrzymaliśmy od stowarzyszenia POLITES, a efekt naszych działań poniżej. Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu Nagrody Regionalnego Centrum Wolontariatu dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie. Wyróżniona przez Komisję została akcja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Jana Pawła II w Rzepczynie. Nagrodę Publiczności oraz 184 polubienia dostają Stowarzyszenie Łączy Nas Dobra działające w kooperacji ze Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Dobrej

Roman Perz

2019.11.14

"II Bieg Patrolowy "Kierunek Niepodległość""

W dniu 11.11.2019 wychowankowie naszego Ośrodka wzięli udział w "II Biegu Patrolowym Kierunek Niepodległość''. Organizatorem rajdu było Nadleśnictwo Polanów oraz Stowarzyszenie Kierunek Polanów. Rajd był zaplanowany w trzech kategoriach: trasa rodzinna 4 km , trasa dogtrekking i trasa tradycyjna 10 km. Nasi wychowankowie wybrali trasę tradycyjną, która wiodła przepięknymi, malowniczymi terenami naszej gminy, prawie jak na Podkarpaciu. Nasz Ośrodek zajął II miejsce z czasem 105 min. Po wręczeniu super nagród i odbiorze pucharu udaliśmy się na pyszny poczęstunek. Chłopcy mogli także zapoznać się z kuchnią obozową z okresu walk Wojsk Wielkopolskich na froncie wschodnim w 1919r , wydarzeniami frontowymi oraz uzbrojeniem. Także próbowali różnych specjałów przy stoisku POLSKA SMAKUJE gdzie były wyroby z konopi, lokalne miody i wyroby miodopochodne. Wielkie podziękowania dla wychowanków z udział i wzorowe reprezentowanie naszego Ośrodka.

Bartosz Szemraj

2019.11.14

"Biegnę dla Niepodległej"

Dnia 11.11.2019r.w samo południe w Święto Niepodległości na pomoście przy basenie miejskim w Polanowie nasi wychowankowie wspólnie ze społecznością lokalną wzięli udział w odśpiewaniu hymnu państwowego, a następnie uczestniczyli w biegu wyznaczoną trasą, która liczyła1km i 3 km i wiodła ulicami miasta. Start rozpoczął się przy basenie polanowskim, a meta znajdowała się przy ulicy Stawnej. Bieg na 1km ukończył Damian Harłożynski, Tomasz Mielnicki, Karol Kleisa, Gracjan Tomczyk, Kewin Sowiński. Bieg na 3km ukończył Kacper Tomiński, Patryk Nowicki. Po ukończonym biegu uczestnicy otrzymali medale. Po wyczerpującym biegu wychowankowie skosztowali słodkich rogalików, a następnie wysłuchali pieśni patriotycznych. Dzisiejsza sportowa rywalizacja i patriotyczne akcenty to nasz sposób na uczczenie narodowego święta.

Anna Domagała
Marcin Cebulski

2019.11.08

"Jesienny rajd rowerowy"

Rajdy rowerowe to dla naszych wychowanków doskonały pomysł na aktywne spędzanie czasu wolnego. Do pokonania był dystans 15 kilometrów, podczas których każdy mógł nacieszyć oczy pięknymi widokami oraz kolorami jesieni. Trasa wiodła ścieżką rowerową - w okolicach Czerwonego Mostu, po czym przecinając drogę w kierunku Miastka dojechaliśmy do starego cmentarza w okolicach Rzeczycy Wielkiej. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę, gdzie planowaliśmy rozpalenie ogniska i pieczenie kiełbas. Lecz jesienna pogoda uniemożliwiła nam realizację tego etapu rajdu.

Bartosz Szemraj
Marcin Cebulski

2019.10.31

"Mój Kościół na Pomorzu"

Już po raz XVI w Koszalinie w ramach obchodów Dnia Papieskiego odbył się Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Mój Kościół na Pomorzu”. Prace konkursowe zaprezentowało 655 dzieci z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 63 prace zostały nagrodzone, wśród nagrodzonych znalazł się wychowanek naszego ośrodka Kacper Tomiński. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w dniu 25.10.2019 r. w kościele parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Konkurs organizuje Klub Inteligencji Katolickiej z Koszalina oraz Wydział Katechetyczny kurii koszalińsko-kołobrzeskiej. W jego przebieg włączył się także zachodniopomorski wicekurator oświaty Bogusław Ogorzałek, który ufundował dodatkowe nagrody. Gratulujemy naszemu laureatowi!

Maria Furmaniak

2019.10.30

""BOHATERON - WŁĄCZ HISTORIĘ"

W tym roku dołączyliśmy do akcji "BOHATERON - WŁĄCZ HISTORIĘ". Akcja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im pocztówek. My wykonaliśmy kartki podczas lekcji bibliotecznej oraz zakupiliśmy pocztówki naszego miasta. Zachęcamy wszystkich do akcji! My pamiętamy!

Patrycja Jarecka

2019.10.29

"Godzina dla Twojej Miejscowości"

W ten weekend 26 października wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie przystąpili do akcji społecznej – Godzina dla Twojej Miejscowości. Wraz z opiekunami p. Beatą i p. Anią sobotnie przedpołudnie spędzili w Domu Pomocy Społecznej w Cetuniu świadcząc pomoc na rzecz osób starszych, somatycznie, przewlekle chorych. Zapewniali wsparcie i urozmaicali czas wolny mieszkańcom DPS-u, pomagali przy czynnościach dnia codziennego. Wychowankowie naszego Ośrodka to bardzo wrażliwi chłopcy, którzy zdają sobie sprawę jak ważne jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, izolacji i samotności mieszkańców DPS-u. Dlatego też otworzyli swoje serca i kierując się zasadą „ile ludzi tyle historii, a każda z nich jest bezcenną lekcją życia” przyjęli wyzwanie i zdobyli nowe doświadczenie. Po powrocie do Ośrodka dokonując refleksji wychowankowie jednogłośnie stwierdzili, że „pomaganie uczy nas jak żyć lepiej”.

Beata Połubiak
Ania Domagała

2019.10.25

"Szkoła Pamięta"

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych, Stało się już tradycją, że wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie uczestnicząc w zajęciach wolontariatu chętnie i z zaangażowaniem porządkują groby na miejscowym cmentarzu. W tym roku połączyli swoje piękne dzieło z akcją zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Chłopcy posprzątali bezimienne opuszczone groby „małych aniołków” oraz uporządkowali groby zmarłych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Cetuniu, z którym współpracujemy. Odmówili modlitwy, zapalili znicze. Ta piękna akcja uwrażliwia młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, jest wyrazem szacunku dla ich życia. Z pewnością w kolejnych latach to piękne dzieło będzie nadal kontynuowane.

Beata Połubiak

2019.10.23

"Zwycięzcami Wychowankowie"

14 10.2019 r odbył się tradycyjnie mecz piłki siatkowej z okazji DEN, wychowawcy - wychowankowie. Pierwsze dwa sety wygrali wychowawcy. Problemy pojawiły się podczas kolejnych, wychowankowie grali z coraz większym zaangażowaniem i bardzo skutecznie. Przy wyniku 2:2 konieczne było rozegranie tie-breaku. Walka była wyrównana, jednak ostatecznie zwyciężyli wychowankowie. Zwycięska drużyna otrzymała dyplom oraz słodki upominek. Mamy nadzieję, że kolejne zwycięstwo będzie należeć do drużyny wychowawców. Rewanż już w listopadzie. Zapraszamy

Karolina Kasprzak
Mariusz Kurasz
Robert Zachciał

2019.10.14

"Dzień Edukacji Narodowej"

Dnia 14.10.2019r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięli wychowankowie naszego ośrodka. Młodzież zaprezentowała program artystyczny, dziękowali nauczycielom za dni zdobione szczęścia chwilami, za cierpliwość i za tę wiarę, że jednak warto. Występ zakończył się rozdaniem drobnych upominków własnoręcznie wykonanych przez wychowanków, które zostały wręczone nauczycielom. Następnie pani dyrektor podziękowała artystom za występ wręczając im słodki upominek, a nauczycielom i wychowawcom nagordy okolicznościowe.

Ania Domagała
Jola Kochańska
Beata Połubiak

2019.10.23

"Festiwal i My"

Z okazji obchodów Dnia Papieskiego 13.10.2019 w kościele w Polanowie odbył się po raz piąty Festiwal Piosenki Religijnej. Tym razem nasz ośrodek reprezentowało dwóch wychowanków Tomasz Mielnicki i Dawid Niewola autor wykonanego utworu. Podziwiam chłopców za odwagę i opanowanie stresu, który był już widoczny podczas przygotowań do konkursu. W tym roku nie było kategorii wiekowych więc by stanąć na podium trzeba było zaskoczyć jury. Tak też się stało, Dawid zajął drugie miejsce. Dla mnie jednak obaj byli zwycięzcami w momencie deklaracji chęci wzięcia udziału w Festiwalu, gratuluję. Mam nadzieję że osiągnięty sukces zmobilizuje kolejnych wychowanków do uczestnictwa w następnym roku do czego serdecznie zapraszam.

Karolina Kasprzak

2019.09.17

"Grupa I na dożynkach"

7 września 2019 r. nad Zalewem w Polanowie rolnicy i samorządowcy z gmin powiatu koszalińskiego świętowali tegoroczne dożynki. Wychowankowie grupy I również mieli możliwość uczestniczenia w tym, jakże pięknym i kolorowym święcie plonów.Nad Zalewem można było podziwiać wieńce dożynkowe, przepiękne stoiska poszczególnych sołectw, posłuchać ludowej muzyki, zapoznać się z lokalnymi atrakcjami z terenu powiatu koszalińskiego oraz spróbować lokalnych smakołyków. Nasze uczestnictwo w dożynkach miało na celu poznawanie zwyczajów i obrzędów ludowych, poznanie znaczenia i wartości chleba w życiu człowieka, budzenie szacunku do pracy rolników.

Beata Połubiak

2019.09.16

"Grupa I-w końcu powrót na stare kąty"

Po całorocznej tułaczce wychowankowie i wychowawcy wrócili na stare śmieci. Porządki i adaptacja pomieszczeń trwała prawie dwa tygodnie. Ciekawsze wydarzenia, które zostały udokumentowane przedstawiamy poniżej, wystarczy kliknąć na ikonkę.

Zobacz tutaj

Ania Domagała
Jola Kochańska
Marta Wołk-Lasota

2019.09.16

"Leśna piątka etap piąty"

Mamy to, piąty etap Leśnej Piątki za nami. Kolejny raz w biegu uczestniczyli Patryk Nowicki, Fabian Dziurleja i Kacper Tomiński. Pierwszy raz wyzwanie podjęli Dawid Tamm, Sebastian Strzyżewski oraz Bartek Jusko. Chłopcy zmęczeni ale usatysfakcjonowani ukończyli bieg. Bardzo cieszy mnie ich zaangażowanie i postawa. Po biegu dziękowali za możliwość uczestnictwa, co było bardzo miłe. Mam nadzieję, że zapał nie minie i w 2020 roku rozpoczniemy kolejną Leśną Piątkę.

Karolina Kasprzak

2019.09.02

"Nowy rok szkolny 2019/2020"

2 września godzina 8.00, dzwonek oznajmił rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego w naszej placówce. Odśpiewanie hymnu państwowego oraz zapewnienia wychowanków o chęci nauki i godnego reprezentowania Ośrodka poprzedziły występ artystyczny upamiętniający kolejną rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Pani Jola i Pani Ania przygotowały ciekawą inscenizację obrazującą wybuch i przebieg pierwszych wrześniowych dni 1945 roku.

Roman Perz

2019.08.30

"Uroczysta Rada Pdagogiczna"

Początek nowego roku szkolnego zbiegł się z pożegnaniem naszych długoletnich pracowników. Na zasłużoną emeryturę odszedł Pan Kaziu, kierowca i specjalista od spraw elektrycznych. Kwiaty i pamiątkowe prezenty przekazała Pani Dyrektor Monika Jagielska. Rozstaliśmy się także z naszymi pracującymi emerytami Panią Stenią , Panią Mariolą i Panem Zenkiem. Dla nich również Pani Dyrektor przygotowała pamiątkowe upominki. Nasi emeryci w słowach pełnych emocji przypomnieli swoje różne chwile z długoletniej pracy w placówce. Słodkości, które pojawiły się na stole rozwiały chwile melancholii i zadumy nad upływającym czasem. Następnie rozpoczęło się długie posiedzenie rady pedagogicznej związane z nowym rokiem szkolnym 2019/2020r.

Roman Perz

2019.08.30

"Morze nasze morze..."

Choć wakacje już za nami wspomnienia są wciąż żywe. Tegoroczne lato nie poskąpiło ciepła i słońca co sprzyjało wyjazdom do nadmorskich miejscowości. Wychowankowie spędzając wakacje w ośrodku mieli okazję plażować w Łazach i Darłówku. Woda w naszym Bałtyku niestety nie zawsze nadawała się do kąpieli jednak nie popsuło to nam dobrych humorów i zabawy. Zwiedziliśmy port był czas na pamiątki, wspólne zdjęcia i przepyszne lody, które nad morzem smakują najlepiej.

Renata Wołk
Mariusz Kurasz

2019.07.30

"Gofry nie tylko nad morzem"

Wielu z nas nie wyobraża sobie wakacji i lata bez lodów. A my nie wyobrażaliśmy sobie wakacji bez gofrów. Chrupiące, z bitą śmietaną, sosem czekoladowym i owocami zagościły na naszym stole. Każdy z wychowanków z wielkim zaangażowaniem uczestniczył w zajęciach kulinarnych. Nasze domowe gofry nie miały sobie równych! Były poprostu pyszne.

Beata Połubiak

2019.07.30

"Wakacyjny rajd z kijkami"

Podczas tegorocznych wakacji odbył się pieszy rajd z kijkami. Aktywnie spędziliśmy kilka godzin spacerując po okolicach naszego pięknego miasta. Głównym celem wyprawy była integracja wychowanków oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Wychowankowie poznali nową formę aktywności jaką jest Nordic Walking. Świetnie opanowali technikę chodzenia z wykorzystaniem kijków. Na zakończenie naszej przygody czekało na wszystkich uczestników marszu ognisko i słodki poczęstunek.

Beata Połubiak

2019.07.20

"XXXI Zlot motocykli w Polanowie"

Wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie w dniu 13 lipca 2019r uczestniczyli w XXXI Zlocie Motocykli w Polanowie. Wydarzenie to trzydziestojednoletnia tradycja, która wpisała się w krajobraz Polanowa już na stałe. Festiwal, na który czekają tysiące miłośników jednośladów, aby nacieszyć oczy blaskiem chromu, a uszy ukoić rykiem silnika i dobrą rockową muzyką. Wychowankowie mogli oglądać motory, zadawać pytania uczestnikom oraz fotografować się na tle motorów. Wizyta na Rynku w Polanowie podczas trwającej prezentacji motorów była odskocznią od codziennych zajęć.

Marta Wołk-Lasota

2019.06.30

"Wakacje 2019"

W oczekiwaniu na urlopowanie wakacyjne postanowiliśmy aktywnie spędzać czas, poznając piękne okolice Polanowa. W związku z tym pokonaliśmy rowerami w sumie trasę 50km obcując z fauną i florą dosłownie na wyciągnięcie ręki. Podczas wycieczek weryfikowaliśmy swoje możliwości, pokonywaliśmy słabości i podziwialiśmy krajobraz. Celem naszych wypraw była między innymi Św. Góra Polanowska, Rezerwat Przyrody przy rzece Grabowej, osada Smugi. Miłym punktem wypraw był zbiór malin, poziomek i porzeczek oraz czas na relaks.

Karolina Kasprzak

2019.06.19

"Zakończenie roku szkolnego"

Wakacje zaczęły się juz 19 czerwca, będą dwa dni dłuższe niż wczesniej planowano. W naszym Ośrodku zakończenie roku rozpoczęło się o godzinie ósmej od odśpiewania hymnu państwowego. Na uroczystość przybył Starosta Powiatu Koszalińskiego Pan Marian Hermanowicz. Serdeczne i szczere podziękowania za wytrwałość, trud włożony w podniesienie wiedzy szkolnej i godne reprezentowanie Placówki przekazała Pani Dyrektor Monika Jagielska, następnie Pan Starosta przekazał życzenia na dalszą drogę życia dla absolwentów gimnazjum i szkoły podstawowej. Dla najbardziej zaangażowanych wychowanków ufundowane zostały nagrody zarówno za wyniki w nauce jak również za osiągnięcia sportowe i artystyczne. Sztandar Placówki został przekazany kolejnemu młodszemu pokoleniu wychowanków. Krótki program artystyczny pod kierunkiem pani Ani i Joli zakończył bieżący rok szkolny.

Roman Perz

2019.06.12

"Rajd do Cetunia"

11.06.2019 wychowankowie naszego ośrodka wzięli udział w corocznym pieszym rajdzie do Cetunia. Dla jednych był to już kolejny inni poznawali piękne okolice Polanowa po raz pierwszy. Celem naszych wypraw jest między innymi integracja wychowanków z różnych grup wychowawczych, propagowanie turystyki pieszej i jednocześnie zdrowego trybu życia. Umożliwiamy im w ten sposób funkcjonowanie poza murami ośrodka, dzięki czemu weryfikujemy wpajane zachowania społecznie akceptowane. Atutem naszych wypraw jest obcowanie tak z fauną jak i florą co uwieczniamy na wykonanych przez chłopców zdjęciach. Po pokonaniu trasy ok 7km relaksowaliśmy się nad pięknym jeziorem Wielkie nieopodal miejscowości Cetuń. W związku z nieporządkiem panującym na terenie naszego obozowiska zaopatrzeni w worki, rękawiczki i grabie posprzątaliśmy teren. Następnie łwiąc ryby, grając w badmintona, piłkę nożną i siatkową aktywnie odpczywaliśmy. Dzięki zaangażowaniu chłopców był czas na grillowanie kiełbasek a później słodki poczęstunek. Nadszedł jednak czas na powrót, po spakowaniu sprzętu ruszyliśmy w drogę. Wychowankowie byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w rajdzie co dla nas jest motywacja do organizacji kolejnych.

Ela Zarychta
Jola Marusiak
Karolina Kasprzak

2019.06.12

"Leśna piątka etap IV"

Jesteśmy po przedostatnim etapie cyklu "Leśna Piątka". Deklaracje chłopców były bardzo poważne i dotyczyły pobicia poprzedniego czasu biegu. Niebawem się przekonamy jak wypadliśmy. Tym razem biegliśmy w składzie : Patryk Nowicki, Dariusz Wędzicki, Adrian Borowski, Aleksander Parka, Kacper Tomiński oraz nowy uczestnik Fabian Dziurleja. Podczas biegu chłopcy wyprzedzali wielu uczestników. Na podziw zasługiwały również ich finisze. Kolejny raz doszło do spotkań z członkami fundacji " ZASTOPUJ". Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia oraz otrzymaliśmy materiały dotyczące profilaktyki uzależnień. Przed nami ostatni etap ale już w nowym roku szkolnym. Dziękuję chłopcom za zaangażowanie i postawę. Swoim zachowaniem udowadniają, że wpajane im zasady funkcjonowania są przestrzegane, co daje wychowawcom ogromną satysfakcję. Do zobaczenia więc na trasie ostatniej "Leśnej Piątki" 12.09.2019. Serdecznie zapraszam.

Karolina Kasprzak

2019.06.10

"Moc u Błażeja"

Podczas biwaku nasi wychowankowie wzięli udział w ćwiczeniach, które miały na celu: odpowiednie zachowanie się i współpracę w grupie w sytuacjach ekstremalnych. Na początku przeszliśmy 4 km od naszego obozowiska aby dojść do Centrum Szkolenia Survivalowo-Specjalistycznego „WOLF”, który prowadzi Pan Błażej Kostra. Po dotarciu na miejsce Pan Błażej objaśnił nam zasady, sposoby i zapoznał nas z warunkami w jakich wychowankowie będą musieli sobie radzić. Zasady były następujące: trasa miała około 5 km po lasach, chaszczach, polach, bagnach na której były ustawione przeszkody. Grupa liczyła 10 osób, musiała nieść 5 metrowy drąg i nikt z uczestników nie mógł go puścić. Jeśli ktoś go nie dotykał karą było cofnięcie się o 40 metrów lub 30 brzuszków wykonywanych przez całą grupę. Wybór należał do nich. Grupa wychowanków poprzez zabawę i ćwiczenia przekształcała się we współpracujący zespół w myśl zasady, że najważniejszym wsparciem jest drugi człowiek. Oczywiście były chwile zwątpienia i załamania lecz wszyscy dotarli do końca. Chcielibyśmy podziękować Panu Błażejowi Kostra za profesjonalizm, wyrozumiałość i zapewnienie fajnej zabawy, liczymy na dalszą współpracę.

Marek Parszczyński
Bartosz Szemraj

2019.06.10

"Biwak w Żydowie"

W dniu 8 czerwca wychowankowie naszego Ośrodka wybrali się na trzy dniowy biwak nad jezioro Kwiecko. Plecaki z naszymi rzeczami i prowiantem pojechały samochodem a my z dobrym humorem i szerokim uśmiechem ruszyliśmy w trasę około 16 km. Po dojściu na miejsce obozu, który mieścił się w punkcie edukacyjnym „Winniczek” nadzorowanym przez Nadleśnictwo Polanów, mieliśmy czas na rozbicie obozowiska i odpoczynek. Po posiłku i rozpaleniu ogniska weszła w nas nowa moc, dzięki której mieliśmy siły na zabawę niemal do rana. Były tańce, śpiewane piosenki, podchody oraz „opowieści dziwnej treści” Drugiego dnia zwiedzaliśmy okoliczną elektrownię oraz oddawaliśmy się kąpielom wodnym i słonecznym, łowiliśmy ryby oraz zorganizowaliśmy turniej badmintona. Biwak w Ośrodku był wyzwaniem i nowym doświadczeniem dla wszystkich uczestników, ale ze wszystkich miar jest to przygoda do powtórzenia i do polecania.

Marek Parszczyński
Bartosz Szemraj

2019.05.28

"Przetwornik 2019"

W dniach 26-28.05 2019r. wychowankowie naszego ośrodka - Kacper Tomiński, Oskar Sztura, Jakub Denis, Konrad Pawlicki i Dawid Niewola mieli okazję uczestniczyć w ogólnopolskim przeglądzie twórczości podopiecznych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, gromadzący każdego roku wielu młodych ludzi. W trakcie przeglądu młodzież prezentuje swoją twórczość w profesjonalnych warunkach scenicznych. Nasi Wychowankowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych, spotkaniu ze znanym artystą, oraz podczas koncertu wzięli udział w nagraniach do jednego teledysku rapera KAENA. Początkowo do Trzebieży pojechaliśmy jako grupa poszukującą inspiracji do dalszego zaangażowania w rozwój swoich uzdolnień, chcieliśmy wymienić doświadczenia, lecz w czasie prób scenicznych nasz wychowanek Oskar Sztura po zaprezentowaniu swoich umiejętności raperskich został zaproszony do występu i pochwalił się swoimi zdolnościami przed całą publicznością zgromadzoną na VIII Przetworniku w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach jego talent został wynagrodzony dużymi brawami. Wróciliśmy do placówki z wieloma pomysłami, jak pochwalimy się naszymi zdolnościami już za rok . Aby zobaczyć czym jest Przetwornik zachęcamy do odwiedzenia strony: https://www.youtube.com/watch?v=1GQchqhJxM0&t=58s

Ela Bobro-Szkołuda Agnieszka Płatek

2019.05.14

"Bieg na orientację"

Dnia 11 maja 2019 r. reprezentacja naszego Ośrodka w składzie: Borowski Adrian, Denis Jakub, Niewola Bartosz, Hincke Szymon, Sztura Oskar wraz z opiekunem Arturem Dropko wzięła udział w organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koszalinie biegu na orientację. Trasa prowadziła przez tereny Góry Chełmskiej. Wychowankowie pokonali dosyć trudną, 5-kilometrową trasę w 59 minut, podbijając po drodze wszystkie 11 punktów kontrolnych. Czas ten pozwolił naszej drużynie na zajęcie 5 miejsca. Wychowankom gratuluję bardzo dobrego zachowania w trakcie zawodów.

Artur Dropko

2019.05.12

"15 lat w Unii Europejskiej"

Dnia 1.05.2019 r. minęło 15 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji nasi wychowankowie najpierw wykazali się wiedzą o Unii a następnie, J. Hincke, Sz. Hincke, K. Tomiński, P. Nowicki, O. Woźniak wzięli udział w rajdzie rowerowym po Ziemi Polanowskiej. Wychownakowie przejechali 15km, rozpoczynając tym samym serię rajdów rowerowych po gminie Polanów.

Łukasz Kołomański

2019.04.26

"Turniej w Rzepczynie"

Drużyna MOW Polanów brała udział w siódmym turnieju piłki nożnej im. ks. Kazimierza Lewandowskiego. Turniej był bardzo mocno obsadzony, brały w nim udział drużyny z Rzepczyna, Trzcińca, Podborska, Renic. W większości byli to zawodnicy ze szkół ponadgimnazjalnych. Mimo różnicy wieku nasi chłopcy dzielnie walczyli. Zremisowaliśmy z drużynami z Rzepczyna i Podborska, wygraliśmy z Trzcińcem oraz przegraliśmy z Renicami i Rzepczynem. W turnieju zajęliśmy trzecie miejsce a Damian Wójcicki został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju. MOW Polanów reprezentowali: Wójcicki Damian, Niewola-Nawrocki Bartosz, Tomiński Kamil, Sztura Oskar, Parka Aleksander i Hincke Szymon.

Prendecki Dariusz

2019.04.26

"Leśna Piątka etap drugi"

25.04.2019 pokonaliśmy kolejny etap Leśnej Piątki. Tym razem do grona uczestników dołączyli Kacper Tomiński i Kamil Tomiński a Adrian Borowski biegł już kolejny raz. Pogoda była piękna, momentami było nawet gorąco. Adrenalina powodowała, że pokonywaliśmy kilometr za kilometrem mimo ogromnego zmęczenia. Mistrzem naszej wyprawy okazał się Kamil Tomiński który ukończył bieg na 74 pozycji na 607 uczestników. Pozostali biegacze uplasowali się w pierwszej dwusetce. Dziękuję wychowankom za godne reprezentowanie MOW na zewnątrz i zachęcam innych po podjęcia wyzwania. Kolejny bieg 09.05.2019r., zapraszam.

Karolina Kasprzak

2019.04.25

"Wspieramy Biało-Czerwonych"

14 kwietnia wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie wraz z wychowawcami pojechali do Koszalina na mecz piłki nożnej halowej. W towarzyskim spotkaniu zagrała Polska reprezentacja z pięciokrotnym mistrzem świata Brazylią. Po naprawdę gorącym dopingu i bardzo dobrej grze, musieliśmy uznać wyższość reprezentacji Canarinhos. Spotkanie zakończyło się wynikiem 5:1. W hali wypełnionej po brzegi, kibice podziękowali drużynie narodowej za grę. Wychowankowie naszej placówki z pewnością byli świadkami światowego wydarzenia, które na długo zagości w ich pamięci.

Łukasz Kołomański
Mariusz Kurasz

2019.04.10

"Ekologia już w przedszkolu"

Dnia 08.04.2019 r. wychowankowie wystąpili dla najmłodszej grupy odbiorców, czyli dla przedszkolaków z Przedszkola Gminnego w Polanowie. Był to spektakl ekologiczny nawiązujący do zbliżającego się Dnia Ziemi. Wychowankowie namawiali swoich młodszych kolegów do ekologicznego trybu życia taki jak oni prowadzą na co dzień w Ośrodku, czyli segregują śmieci, oszczędzają prąd i wodę.

Patrycja Jarecka
Ela Bobro-Szkołuda

2019.04.10

"Sadzimy Las i Geocaching"

W dniu 6.04.2019 wychowankowie naszego Ośrodka zaangażowali się w sadzenie lasu. Organizatorem przedsięwzięcia było Nadleśnictwo Polanów. W sadzeniu uczestniczyła także grupa sympatyków geocachingu. Po zakończonej pracy i pysznym posiłku, wspólnie szukaliśmy skrytki i ukrytego skarbu.GEOCACHING - to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu ukrytych skarbów(keszy) za pomocą odbiornika GPS. Są to skrzynki zawierajace dziennik zdobywców (tzw.logbook) oraz często drobne fanty, które można zabrać zostawiając coś w zamian. Podczas uprawiania geocachingu odkrywamy wiele niezwykłych i ciekawych miejsc.

Bartosz Szemraj
Marcin Cebulski

2019.03.15

"Co tworzymy w pracowni garncarskiej?"

Ceramika pozwala na elastyczne i łatwe wyrażanie własnych pomysłów. Pozawala na kontakt z naturalnym tworzywem, które łatwo daje się kształtować, ale również na tworzenie i wyrażanie samego siebie w dziele, które pozostanie na dłużej. Wychowankowie uczestniczący w zajęciach poznają drogę jaką musi przejść kawałek gliny, aby stać się pięknym przedmiotem. Są to przedmioty toczone na kole garncarskim bądź lepione ręcznie. Do lepienia ręcznego wykorzystujemy również masę solną z której można przygotować wiele prostych ozdób i bardziej skomplikowanych propozycji. Prace nasze wykorzystujemy jako świąteczne elementy dekoracyjne, bądź jako prezenty dla bliskich.

Ela Zarychta

2019.03.12

"Festiwal sportu i rekreacji"

Kolejny raz wychowankowie placówek oopiekiuńczo wychowawczych spotkali się w Polanowie na IX festiwalu sportu i rekreacji organizownym przez nasz Ośrodek. Za zaproszenia skorzystały placówki z Renic, Karlina, Sławna i Świdwina. Liczną reprezentację wystawił też nasz Ośrodek. Rywalizacja przebiegała w zaciętej atmosferze i w duchu fair play. Zwyciężcy poszczególnych konkurencji otrzymali cenne nagrody ufundowane przez sponsorów z naszego regionu. Tradycyjnie zmagania zszczycili swoją obecnościa przedstawiciele władz samorządowych i gospodarze ziemi polanowskiej, Szczególne podziekowania składamy senatorowi ziemi koszalińskiej Panu Piotrowi Zientarskiemu. Na zakończenie zawodów wszyscy goście, zawodnicy i opiekunowie zostali zaproszeni na obiad do naszego Ośrodka.

Roman Perz

2019.02.22

"Współpraca z myśliwymi i leśnikami"

Aby zapoznać wychowanków z pasją jaką jest myśliwstwo oraz zaszczepić w nich zamiłowanie do przyrody, chłopcy brali czynny udział w rozmaitych pracach takich jak: budowanie urządzeń łowieckich, grodzenie pól uprawnych, dokarmianie zwierzyny i wiele innych. Wychowankowie z wielkim zaangażowaniem udzielali się podczas naszych wyjazdów. Bardzo chętnie uczestniczyli we wszelkich akcjach przeprowadzonych przez myśliwych. Należy dodać, że wychowankowie wykonywali te prace bezinteresownie i czerpali z tego wiele radości.

Robert Zachciał

2019.02.20

"Socjoterapia - Kibicuj z klasą"

16.02.2019 r. wychowankowie MOW Polanów udali się do Koszalina na mecz piłki ręcznej PGNiG SUPERLIGA kobiet: Energa AZS Koszalin kontra Metraco Zagłębie Lubin. Celem wycieczki było: podniesienie poziomu kultury kibicowania i bezpieczeństwa na sportowych imprezach masowych, właściwe zachowanie się na obiektach sportowych i kulturalne dopingowanie, a także wdrażanie młodzieży do czynnego spędzania czasu wolnego oraz przede wszystkim integracja grupy. Mecz rozpoczął się od uczczenia minutą ciszy związku ze śmiercią premiera Jana Olszewskiego. Energetyczne przegrały hitowy pojedynek we własnej hali 17:19 w ramach 18 kolejki superligi. Akademiczki mogły odwrócić losy rywalizacji, ale w końcówce popełniły więcej błędów ofensywnych. Trzeba zaznaczyć że Energa podejmowała lidera ligi. Dziękuję wychowankom za wspaniały doping oraz kulturę zachowania.

Bartosz Szemraj

2019.01.22

"Wolontariat w stadninie koni"

Nasza młodzież od dwóch lat uczestniczy w wyjazdach do stadniny koni „Dwór Warblewo”. Chłopcy pomagają właścicielom w codziennych pracach w stajni oraz gospodarstwie. Chęć pomocy i zamiłowanie do zwierząt jest wśród wychowanków ogromna, dlatego też bardzo lubią takie wycieczki. Młodzież w zamian za ciężką pracę ma możliwość poznawania zasad jeździectwa w teorii jak i w praktyce. Spędzają miło czas poprzez wspólne przejażdżki bryczką, ogniska z pieczoną kiełbaską i wiele innych atrakcji. Czas spędzony wspólnie w stadninie jest dla wielu wychowanków niezapomniany i wnosi wiele korzyści dla obu stron, za co wspólnie z właścicielami stadniny koni w Warblewie serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą owocną współpracę.

Robert Zachciał

2019.01.22

"Super Grupa"

Trwa VII edycja konkursu „ SUPER GRUPA”. Ogólne zasady pozostają bez zmian, ponieważ sprawdziły się od początku konkursu. W każdej dotychczasowej edycji dochodziły kolejno nowe elementy wychowawcze podlegające punktacji, które w zasadniczy sposób decydują o punktacji w poszczególnych grupach. Zdaniem autorów projektu super grupa powinna być „super” pod każdym względem, nie tylko pod względem czystości i jakości przekazu artystycznego, ale głównie pod względem przestrzegania regulaminów ucznia i wychowanka oraz norm społecznych i moralnych. Tematy prezentacji VII edycji konkursu są następujące: 1.Październik „Nasza Niepodległa – 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. 2.Grudzień „Konkurs kolęd i pastorałek”. 3.Luty „Postaw swoje serce na nogi – profilaktyka prozdrowotna”. 4.Kwiecień „Las wita Was – z ekologią na co dzień”. Podobnie jak w poprzednich edycjach w miesiącach: listopad, styczeń, marzec i maj odbędą się przeglądy grup wychowawczych pod względem czystości, a w czerwcu ocenione zostaną ogrody kwiatowo-warzywne i tereny zielone. Siódmą edycję konkursu podsumujemy przed końcem roku szkolnego, a zwycięzcy otrzymają puchar ufundowany przez Panią Dyrektor oraz inne nagrody. W pierwszym etapie konkursu w październiku pt. „Nasza Niepodległa - 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” zwyciężyła grupa pierwsza, która zgromadziła 96 punktów. Kolejno punktów uzyskali: grupa trzecia 66, grupa druga 55, grupa czwarta 74 punkty. Po grudniowym przeglądzie kolęd i pastorałek oraz przeglądach czystości w miesiącu listopadzie i w styczniu punktacja jest następująca: Grupa I punktów 212 Grupa II punktów 165 Grupa IV punktów 163 Grupa III punktów 137 Zapraszamy do dalszej rywalizacji i nowych pomysłów.

Stenia Walesiak

2019.01.22

"Leśna Piątka"

By rozwijać zdrową aktywność naszych wychowanków zaproponowaliśmy im udział w cyklu biegowym " Leśna Piątka". Rękawicę podjęli : Szymon Hincke Jordan Hincke Jakub Denis Aleksander Parka Adrian Borowski Dariusz Wędzicki Julian Maniowski. Na prawie 500 uczestników wszyscy dobiegliśmy w pierwszej 200. Padał deszcz, wiał wiatr a my chwilami w błocie pokonywaliśmy, kolejne kilometry. Podczas następnych etapów "Leśnej Piątki" będziemy się starali poprawiać uzyskane czasy. Za zaangażowanie i godne reprezentowanie ośrodka bardzo dziękujemy naszym wychowankom. Jednocześnie zachęcamy do podjęcia wyzwania kolejnych podopiecznych.

Karolina Kasprzak
Łukasz Kołomański

2019.01.22

"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy"

W tym roku po raz trzeci zagraliśmy w tej niesamowitej Orkiestrze. Chcieliśmy swoim zaangażowaniem wesprzeć zbiórkę na dla 'dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych'. Tak też uczyniliśmy. Niestety w tym roku w bardzo okrojonym składzie, jednak mimo wszystko uzbieraliśmy kwotę ok 1900 zł. Mimo deszczu i niepogody serca ludzi były gorące i chętnie dzielili się z nami wypełniając nasze puszki, za co byliśmy wdzięczni. Serdeczne podziękowania kierujemy do wolontariuszy którzy nas nie zawiedli i dotrzymali danego słowa czyli Jordanowi Hincke oraz Bartkowi Niewoli - Nawrockiemu. Chłopcy to dzięki Wam udało się nam zebrać taką kwotę! Jeszcze raz wielkie dzięki!

Karolina Kasprzak
Łukasz Kołomański