2015.12.23

"Wigilia na grupie I"

Dnia 19.12.2016r. odbyło się spotkanie wigilijne grupy pierwszej, podczas którego wspólnie kolędowaliśmy i składaliśmy sobie życzenia. W miłej świątecznej atmosferze w pięknie udekorowanej sali przy wykwintnie zastawionym stole na którym naliczyliśmy tradycyjne dwanaście potraw spożyliśmy kolację wigilijną. Ten dzień był naprawdę magiczny i wyjątkowy, dlatego też warto wspomnieć o dyrekcji, nauczycielach i obsłudze, którzy przyczynili się do tego aby to spotkanie zapisało się w naszej pamięci jako niezwykłe przeżycie.

Wychowawcy i wychowankowie grupy I

2015.12.22

"Jasełka 2015"

XVIII Międzyszkolny Przegląd Jasełek odbył się 11 grudnia w Domu Kultury w Polanowie. Uczestniczyły w nim dzieci ze szkół podstawowych w Polanowie, Bukowie i Nacławiu oraz młodzież z Zespołu Szkół Publicznych i naszego Ośrodka. Przedstawienia oceniała komisja w składzie:
dr Lucyna Maksymowicz – Politechnika Koszalińska
Marta Gliniecka – Akademia Pomorska w Słupsku
Mirosław Gliniecki – teatr „Stop” w Koszalinie
Wyniki przeglądu przedstawiają się następująco:
Kat. szkoły podstawowe kl. I – III
- Szkoła Podstawowa w Nacławiu – Złoty Anioł
Kat. szkoły podstawowe kl. IV – VI
- Szkoła Podstawowa w Polanowie – Złoty Anioł
Kat. gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne
- Zespół Szkół ponadgimazjalnych – Złoty Anioł
MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY W POLANOWIE OTRZYMAŁ NAGRODĘ TEATRU STOP ZA SPEKTAKL DNIA JEDNEGO O PÓŁNOCY.
Ponadto wyróżnienia otrzymali:
- MOW POLANÓW – ZA SUGESTYWNOŚĆ W SCENIE TRZECH DIABŁÓW
- ZSP- Gimnazjum w Polanowie – za oprawę wokalno-muzyczną w przedstawieniu
- SP Bukowo – za poszukiwanie oryginalnej formy scenicznej
- MATEUSZ POKORA I RADOSŁAW KALISZ (MOW POLANÓW) – ZA NIESFORNOŚĆ SCENICZNĄ DUETU ANIOŁÓW
- Kasia Tomaszewska (SP Nacław) – za spontaniczną , pełną uroku grę na scenie
- Damian Cysewski (SP Polanów) – za stworzenie humorystycznej postaci Anioła Gabriela
Z-ca Burmistrza Piotr Górniak oraz dyrektor POKiS Feliks Kostrzak wręczyli zwycięzcom Złote Anioły a wyróżnionym świąteczne bombki, wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy. Imprezę zorganizował i sfinansował Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu.

Elwira Skibińska
Źródło: POKiS Polanów

2015.12.16

"Klasowe mistrzostwa MOW w piłce nożnej"

Już po raz trzeci w listopadzie i w grudniu w naszym ośrodku zostały rozegrane klasowe mistrzostwa MOW Polanów w halowej piłce nożnej. Po zaciętej rywalizacji w finale spotkały się reprezentacje klasy pierwszej i drugiej. Królem strzelców ( 10 bramek ) został Tomasz Krzystoszek. Ostateczna kolejność: 1. Klasa pierwsza, 2. Klasa druga, 3. Klasa trzecia, 4. Szkoła podstawowa, Najlepsi zawodnicy z poszczególnych drużyn to: klasa pierwsza – Szymon Kowalski, klasa druga – Mateusz Pokora, klasa trzecia – Radosław Kalisz, szkoła podstawowa – Adrian Rosiak.

Dariusz Prendecki

2015.12.16

"Boże Narodzenie 2015"

Jak co roku nasza młodzież brała udział w przygotowaniach kościoła do Świąt Bożego Narodzenia.Do ich zadań należało wyposażenie stajenki, przygotowanie dekoracji na choinki, wieszanie lampek. Szymon nie lękając się dzielnie wspinał się na kolejne szczeble drabiny. Zaangażowanie chłopców wzbudziło podzi członków Caritas odpowiedzialnych za wystrój kościoła. Dziękuję za Waszą postawę.

Karolina Kasprzak

2015.12.08

"I Gminny Konkurs Recytacji Utworów Wisławy Szymborskiej"

Po raz pierwszy wychowankowie naszego Ośrodka: Radosław Kalisz i Mateusz Pokora wzięli udział w konkursie recytatorskim. I Gminny Konkurs Recytacji Utworów Wisławy Szymborskiej odbył się 08.12.2015 r. w Zespole Szkół Publicznych w Polanowie. Chłopcy recytowali utwór noblistki "Portret kobiecy". Radek Kalisz w kategorii gimnazjów zajął wysokie drugie miejsce, natomiast Mateusz Pokora uzyskał zasłużone wyróżnienie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrody książkowe i dyplomy. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze.

Elwira Skibińska

2015.12.07

"Pomoc potrzebującym 2015"

Kolejny raz wychowankowie MOW w Polanowie wzięli udział w ramach wolontariatu w przygotowaniu paczek dla potrzebujących. Ich zadaniem była zbiórka żywności wraz z czałonkami Caritas, dostarczenie jej do plebanii, segregacja. Podczas kolejnego spotkania przygotowywali paczki z posiadanych produktów. Ostatni etap to doreczanie paczek osobom starszym i potrzebującym rodzinom. Chłopcy wykazali sie dużym zaangażowaniem i czuli satysfakcję mogąc pomagać innym. Kolejny raz zasłużyli na pochwałę, ich działalności jest dobrowolna i non profit . Tym bardziej wielkie dzięki!

Karolina Kasprzak

2015.12.07

"Świąteczne nastroje grupy III"

W miniony weekend wychowankowie grupy III zaczęli aktywne przygotowania do świąt. Pierwszym znakiem nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia na naszej grupie był zapach świeżo pieczonych pierników, które muszą być stosunkowo wcześnie przygotowane aby odmiękły na oczekiwany czas ich jedzenia. Tradycyjnym elementem świąt jest także choinka, dlatego staramy się aby każdego roku wyglądała trochę inaczej i była wyjątkowa. Można to łatwo osiągnąć wykonując własnoręcznie bożonarodzeniowe ozdoby, których na pewno nie będzie miał nikt inny! Podczas zajęć grupowych postanowiliśmy wykonać choinkę z niewielkich gałązek świerka by była inna a za razem wyjątkowa. Świąteczne dekoracje bez problemu można kupić, jednak nic nie sprawia takiej satysfakcji jak własnoręczne i WSPÓLNE przygotowanie ozdób bożonarodzeniowych.

Elżbieta Bobro-Szkołuda

2015.11.13

"Rocznica na sportowo"

97 rocznicę odzyskania niepodległości w naszym ośrodku uczciliśmy również na sportowo. W poniedziałek 09.11.2015 r. rozegraliśmy turniej piłki nożnej. Gościliśmy dwie drużyny - zwycięzcę całego turnieju, reprezentacje MOW Rzepczyno oraz zespół który, zajął drugie miejsce MOW Renice. Nasze drużyny zajęły odpowiednio: MOW II Polanów trzecie miejsce i MOW I Polanów czwarte miejsce. Druga reprezentacja dzięki ambicji i woli walki pokonała pierwszą drużynę, co było największą niespodzianką turnieju. Za wyróżniającą się postawę na boisku zostali wyróżnieni: Oskar Klaman, Gałdyś Roman, Wędzicki Dariusz i Dąbrowski Patryk.

Dariusz Prendecki

2015.11.11

"Dzień zwycięstwa w Polanowie i naszym Ośrodku"

Poczty sztandarowe w czasie obchodów Święta Niepodległości Poczty sztandarowe w czasie obchodów Święta Niepodległości Rozwinięte sztandary Przemówienie burmistrza Polanowa na scenie Pokaz zastosowania kombinezonów przeciwchemicznych Zabytkowe pojazdy i sprzęt wojskowy Zabytkowy motocykl wojskowy Zabytkowy samochód wojskowy Grupa rekonstrukcyjna

Obchody Święta Niepodległości w Polanowie rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny, w kościele pw. WNMP. Na rynku miejskim odbyły się uroczystości patriotyczne z udziałem pocztów sztandarowych . Po wciągnięciu flagi na maszt i odegraniu hymnu narodowego, okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Polanowa . Następnie odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową dla uczczenia tych, którzy polegli w walkach o odzyskanie wolności. Mieszkańcy Polanowa mogli podziwiać pokaz musztry i zastosowania kombinezonu przeciwchemicznego OP, w wykonaniu młodzieży z klas mundurowych Zespołu Szkół Publicznych w Polanowie. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz historycznych pojazdów wojskowych oraz grup rekonstrukcyjnych przygotowany przez Studio Historyczne HUZAR z Koszalina. Na zakończenie uroczystości odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych, w którym zaprezentował się chór Bel Canto oraz duet wokalny Ania i Kasia.
źródło: POKIS Polanów

Przedstawienie wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego pod tytułem: Wolność, kocham i rozumiem Przedstawienie wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego pod tytułem: Wolność, kocham i rozumiem Przedstawienie wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego pod tytułem: Wolność, kocham i rozumiem Przedstawienie wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego pod tytułem: Wolność, kocham i rozumiem

Beata Połubiak
Jola Kochańska-Jachymiak Ania Domagała

2015.11.01

"Wolontariat na Cmentarzu"

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego porządkują zaniedbane groby Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego porządkują zaniedbane groby Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego porządkują zaniedbane groby Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego porządkują zaniedbane groby

Jak co roku, pod koniec października tuż przed Świętem Zmarłych, porządkowaliśmy zaniedbane i opuszczone nagrobki. Pogoda w tym roku nam dopisała i dlatego mogliśmy wykonać więcej prac niż zaplanowaliśmy, oczyściliśmy mogiły z liści i starych kwiatów, wyrywaliśmy chwasty, obcinaliśmy suche rośliny, myliśmy nagrobki i zapaliliśmy symboliczne znicze. Uprzątnęliśmy także suche liście wokół grobów oraz te, które zalegały na alejkach.

Beata Połubiak
Ania Domagała

2015.11.11

"Wizyta w Zespole Szkół nr 12"

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego uczestniczący w przedstawieniu Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego uczestniczący w przedstawieniu, wraz z nauczycielką Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego uczestniczący w przedstawieniu, wraz z nauczycielką

Dnia 18.09.2015 r. wychowankowie naszego Ośrodka odpowiadając na zaproszenie Pana Dyrektora Zespołu Szkół nr 12 w Koszalinie zaprezentowali się w przedstawieniu profilaktycznym "Alkohol niszczy życie". Wśród młodzieży daje się zauważyć stosunkowo dużą grupę uczniów przejawiających zachowania antyzdrowotne. Problem spożywania alkoholu ma coraz szerszy zasięg, dlatego należy jak najwcześniej podejmować działania profilaktyczne. Istotą tych działań powinno być wzmacnianie umiejętności powiedzenia "nie". Niewielu nastolatków dostrzega korzyści z faktu, iż można posiadać swoje zasady postępowania. Działania zapobiegające alkoholizmowi powinny zmierzać do eliminowania z obyczajowości młodzieży zwyczaju picia alkoholu. Wiele osób powinno sobie zdać sprawę, że alkohol może zniszczyć życie, spowodować coś, czego nie będzie można odwrócić. I właśnie z takim przesłaniem nasi wychowankowie chcieli dotrzeć do uczniów Zespołu Szkół nr 12.

Beata Połubiak
Ania Domagała

2015.10.31

" I Festiwal Piosenki Religijnej"

Rozgrzewka drużyny Akcja w trakcie meczu Akcja w trakcie meczu Drużyna w pełnym składzie

Kolejne wyzwanie przed nami. Wychowanek Andrzej Kondratowicz postanowił je podjąć, wziął udział w I Festiwalu Piosenki Katolickiej pod hasłem " Św. Jan Paweł II – patron rodziny". W związku z zamiłowaniem do hip hopu taki też reperuar postanowiliśmy zaprezentować. Trudno było stworzyć podkład muzyczny, jednak po nawiązaniu kontaktu z klerykiem Jakubem Bartczakiem, autorem piosenki pt "Pismo święte", otrzymaliśmy go. Tak próbom jak i samemu występowi towarzyszyły ogromne emocje. Wykonanie spotkało się z głośnym aplauzem. Trud Andrzeja został doceniony, zajął pierwsze miejsce a mnie z powodu jego postawy rozpierała duma. Jeszcze raz serdeczne gratulacje.

Karolina Kasprzak

2015.10.19

"Miastko 2015"

Rozgrzewka drużyny Akcja w trakcie meczu Akcja w trakcie meczu Drużyna w pełnym składzie Rozgrzewka przed meczem Wręczenie medali

Sezon piłkarski rozpoczęty. 20. 10. 2015 roku byliśmy na Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej w Miastku. Rozegraliśmy dwa mecze. Pierwszy przegraliśmy z reprezentacją gimnazjum z Miastka 3 : 1. W drugim rozgromiliśmy drużynę z Turska 11 : 0. W turnieju zajęliśmy drugie miejsce. MOW Polanów reprezentowali : Grzegorczyk Krzysztof, Sadło Hubert, Laskowski Jacek, Jóźwik Mateusz, Kalisz Radosław, Rosiak Adrian, Bihun Adam.

Dariusz Prendecki

2015.10.19

"Papież Jan Paweł II Patron Rodziny"

Uczniowie w trakcie przedstawienia słowno-muzycznego Uczniowie w trakcie przedstawienia słowno-muzycznego Uczniowie w trakcie przedstawienia słowno-muzycznego Uczniowie w trakcie przedstawienia słowno-muzycznego Uczniowie w trakcie przedstawienia słowno-muzycznego Ksiądz opiekun w trakcie przedstawienia

16 października kontynuując obchody Dnia Papieskiego młodzież kl. III gimnazjum we wsparciu ks. opiekuna przygotowała i przedstawiła montaż słowno-muzyczny Papież Jan Paweł II Patron Rodziny. Zebrana młodzież Ośrodka wraz z dyrekcją, nauczycielami, wychowawcami oraz pracownikami administracji i obsługi z zaciekawieniem wsłuchali się w słowa wypowiadane przez młodzież, jak i samego świętego Papieża Jana Pawła II. Z wielka radością i entuzjazmem przyjęto przygotowaną i zaśpiewaną na tę okoliczność piosenkę religijną przez wychowanka Andrzeja. Przedstawienie zakończono odśpiewaniem wspólnie ulubionej przez Jana Pawła II piosenki oazowej Barka.

ks. Roman Śledź

2015.10.19

"Dzień nauczyciela"

Występ muzyczny w trakcie obchodów Moment wręczenia upominków Moment wręczenia nagród okolicznościowych Mecz piłki nożnej Wręczenie nagród po meczu Cała drużyna z trofeum

Dnia 15.10.2015r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej Placówce odbył się uroczysty apel w którym wzięli udział wychowankowie i pracownicy naszego Ośrodka. Andrzej Kondratowicz, Tomasz Krzystoszek, Darek Wędzicki i Radosław Kalisz przedstawili program poetycko-muzyczny. Wychowankowie dziękowali za trud podejmowanej codziennie pracy, życzyli aby aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie w oczach uczniów oraz była źródłem osobistej satysfakcji. Na koniec dyrektor podziękował artystom wręczając słodki upominek a nauczycielom i wychowawcom nagrody okolicznościowe.

Uczniowie ze swoją nauczycielką

Beata Połubiak
Ania Domagała

2015.09.11

"Obchody 10-lecia naszego Ośrodka"

Poczet sztandarowy Błogosławieństwo na szkolnym boisku Przekazanie sztandaru Przekazanie sztandaru Występ marżoretek Występ orkiestry dętej Występy muzyczne Przedstawienie w wykonaniu podopiecznych Przemówienia Goście zaproszeni na uroczystość

Właśnie minęło 10 lat od momentu, w którym Pogotowie Opiekuńcze przekształcone zostało w Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Podczas uroczystości dyrektor Andrzej Walesiak przypomniał, że jego prawdziwa historia zaczęła się znacznie wcześniej, bo 70 lat temu, w 1945 roku. Tuż po wojnie w dawnym dworku ziemiańskim zwanym srebrnym powstał sierociniec dla dzieci ofiar II wojny światowej, głównie sierot Powstania Warszawskiego. W kolejnych latach placówka działała jako Dom Dziecka i Państwowe Pogotowie Opiekuńcze. Dzięki nakładom poniesionym przez powiat w ostatnich dziesięciu latach radykalnie poprawiły się warunki socjalno-bytowe i edukacyjne wychowanków. Powstała sala sportowa, internat i warsztaty szkolne. Sale lekcyjne wyposażono w tablice multimedialne i komputery. W ubiegłym roku placówka rozszerzyła swoją ofertę z profilu wychowawczego na wychowawczo-rewalidacyjny, dzięki czemu możemy przyjąć uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. Z okazji jubileuszu Rada Powiatu na sesji 2 września podjęła uchwałę o przyznaniu Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Polanowie Medalu Pamiątkowego Za Zasługi dla Powiatu Koszalińskiego. Dekoracji sztandaru szkoły dokonali uczestniczący w uroczystościach przewodniczący Rady Powiatu Zenon Dropko i wicestarosta Dariusz Kalinowski. Ponadto starosta koszaliński ofiarował podopiecznym placówki 10 rowerów górskich. Krótki program artystyczny w wykonaniu naszych wychowanków rozbawił zgromadzonych gości. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta z Postomina.

Roman Perz

2015.09.02

"Zlot motocykli w Polanowie"

Zaparkowane motocykle Jeden z wychowanków ośrodka pozuje na motocyklu do zdjęcia Przejazd motocykli

Podczas wakacji wychowankowie mogli podziwiać wspaniałe motocykle, które przejechały ulicami Polanowa podczas kawalkady XXVII Międzynarodowego Zlotu Motocykli Nad Zalewem. Około 1000 maszyn opanowało miasto rykiem silników. Po paradzie na rynku zorganizowano prezentację jednośladów, gdzie każdy miłośnik dwóch kółek mógł nacieszyć oczy widokiem pięknych maszyn i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Beata Połubiak

2015.06.26

"Gratulacje i podziękowania, tak zakończylismy rok szkolny 2014/2015"

Przemówienie dyrektora ośrodka Uroczyste przekazanie sztandaru Uczniowie w trakcie uroczystego zakończenia Gratulacje i wręczenie nagród uczniowi Gratulacje i wręczenie nagród uczniowi Przemówienie dyrektora ośrodka Gratulacje i wręczenie nagród uczniowi Gratulacje i wręczenie nagród uczniowi Gratulacje i wręczenie nagród uczniowi Gratulacje i wręczenie nagród uczniowi Gratulacje i wręczenie nagród uczniowi Występ muzyczny

Właśnie minęło 10 lat od momentu, w którym Pogotowie Opiekuńcze przekształcone zostało w Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Podczas uroczystości dyrektor Andrzej Walesiak przypomniał, że jego prawdziwa historia zaczęła się znacznie wcześniej, bo 70 lat temu, w 1945 roku. Tuż po wojnie w dawnym dworku ziemiańskim zwanym srebrnym powstał sierociniec dla dzieci ofiar II wojny światowej, głównie sierot Powstania Warszawskiego. W kolejnych latach placówka działała jako Dom Dziecka i Państwowe Pogotowie Opiekuńcze. Dzięki nakładom poniesionym przez powiat w ostatnich dziesięciu latach radykalnie poprawiły się warunki socjalno-bytowe i edukacyjne wychowanków. Powstała sala sportowa, internat i warsztaty szkolne. Sale lekcyjne wyposażono w tablice multimedialne i komputery. W ubiegłym roku placówka rozszerzyła swoją ofertę z profilu wychowawczego na wychowawczo-rewalidacyjny, dzięki czemu możemy przyjąć uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. Z okazji jubileuszu Rada Powiatu na sesji 2 września podjęła uchwałę o przyznaniu Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Polanowie Medalu Pamiątkowego Za Zasługi dla Powiatu Koszalińskiego. Dekoracji sztandaru szkoły dokonali uczestniczący w uroczystościach przewodniczący Rady Powiatu Zenon Dropko i wicestarosta Dariusz Kalinowski. Ponadto starosta koszaliński ofiarował podopiecznym placówki 10 rowerów górskich. Krótki program artystyczny w wykonaniu naszych wychowanków rozbawił zgromadzonych gości. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta z Postomina.

Roman Perz

2015.06.26

"Wycieczka do Darłowa"

Uczniowie grający w siatkówkę na basenie Zjeżdżalnia na basenie Trzech uczniów na basenie Grupa uczniów nad Bałtykiem

Wychowankowie grupy I za zajęcie I miejsca w konkursie Super grupa otrzymali nagrodę główną i pojechali do Darłówka, aby mile spędzić czas na basenie oraz kręgielni. Radościom nie było końca. Było pływanie, zjazdy ze zjeżdżalni, zabawy z piłką i relaks w jacuzzi. Po wyjściu z wody udaliśmy się do kręgielni, gdzie podzieleni na 2 drużyny rozegrany został turniej. Umówiliśmy się, że przegrana drużyna stawia lody, w związku z tym rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta. Na zakończenie dnia przeszliśmy się brzegiem morza i nawdychaliśmy się jodu.

Beata Połubiak
Ania Domagała

2015.06.17

"Cetuń-2015"

Grupa uczniów nad jeziorem Uczeń grilluje kiełbaski Dwójka uczniów nad jeziorem Uczniowie maszerują przez las Uczniowie odpoczywają w lesie Wędrówka w słońcu Pozowanie do zdjęcia w czasie wędrówki Uczniowie w trakcie wędrówki

Dnia 12 czerwca 2015 roku odbył się tradycyjnie pieszy rajd chętnych wychowanków MOW w Polanowie nad jezioro w Cetuniu. Na czym polega wyjątkowość tego rajdu? Otóż, ma on duże znaczenie zdrowotne i rekreacyjne. Uwrażliwia naszą młodzież na piękno otaczającej nas przyrody, uczy dbać o środowisko naturalne i jego zasoby. Drogę pokonujemy leśnymi i polnymi ścieżkami, tempo marszu dostosowane jest do możliwości uczestników, po drodze można podziwiać piękno otaczającej nas przyrody oraz piękne krajoobrazy z czego słynie nasza Gmina Polanowska. Po dotarciu na miejsce jest czas na przyjemny piknik, pieczenie kiełbasek, zabawy rekereacyjne na swieżym powietrzu. Co roku wracamy w to miejsce ponieważ położenie jeziora urzeka nas swoim szczególnym kilimatem i wyjątkowym urokiem. Mimo że, wdrodze powrotnej, podczas ostatniego rajdu zmoczył nas deszcz, do końca rajdu na twarzy uczestników gościł promienny usmiech.

Elżebieta Zarychta
Jolanta Marusiak
Karolina Kasprzak

2015.06.17

"Festyn w Sławnie"

Uczniowie przed meczem piłkarskim W trakcie meczu Drużyna piłkarska Wręczenie nagród Jeden z wychowanków pozuje na motocyklu Samochód terenowy Jeden z wychowanków pozuje na motocyklu Dwójka wychowanków w trakcie festynu

Dnia 13.06.2015 r. odbył się III Festyn Sportowo-Rekreacyjny w Sławnie, w którym brali udział wychowankowie grupy IV. Uczestnicy angażowali się we wszystkie rywalizacje sportowe. Kluczową konkurencją były mecze piłki nożnej, w których najlepszym zawodnikiem okazał się nasz najmłodszy wychowanek Darek Wędzicki. Poza konkurencjami sportowymi, nasi chłopcy uczyli się udzielania pierwszej pomocy, co wywoływało ogromne emocje. W czasie trwania Festynu chłopcy mieli okazję przejechać się starymi motocyklami i samochodami. Takie atrakcje wywołały duże zainteresowanie i wiele uśmiechu na twarzach uczestników. Wśród młodzieży, uczestniczącej w Festynie, panowała miła atmosfera, nawiązały się także nowe znajomości. Na zakończenie wychowankowie obdarzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i miłymi upominkami.

Marta Wołk-Lasota

2015.06.17

"Recital Krzysztofa Olkowicza"

Przywitanie gościa Recital muzyczny Wychowankowie na widowni Wychowankowie na widowni

Wtorkowe popołudnie tj. 9.06.2015r. w Polanowskim Ośrodku Kultury i Sportu wystąpił płk Krzysztof Olkowicz, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej. Gość, z którym mogli się spotkać wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wystąpił w repertuarze m.in. B.Okudżawy oraz A. Sikorowskiego. Pan Krzysztof nie tylko śpiewał. Opowiadał także o swoich pasjach, a tych ma mnóstwo. Jeździ na nartach, motorze, bardzo dużo podróżuje, lata, żegluje. Nasi chłopcy z zaciekawieniem słuchali opowieści oraz wykonanych utworów. Było muzycznie, lekko, wesoło oraz smacznie, gdyż na przybyłych czekały słodkie przekąski oraz napoje.

Beata Połubiak
Jola Kochańska
Ania Domagała

2015.06.17

"W naszym ogródku"

Prace nad ogródkiem Prace nad ogrodem Uczniowie pracują nad ogrodem, grabią i wyrównują glebę Prace przygotowawcze, przekopanie ziemi

Od roku szkolnego 2013/2014 grupa IV zagospodarowała ogródek, znajdujący sie obok budynku mieszkalnego naszej grupy. Wykonaliśmy gruntowną przemianę poprzez zaaranżowanie i zagospodarowanie śmietnika, który się tam wcześniej znajdował, posadziliśmy tuje, zasialiśmy trawnik oraz posadziliśmy różnorodne kwiaty, które upiększyły nasz ogródek. Wychowankowie wykonali ławkę i stolik gdzie można przyjść i odpocząć oraz podziwiać otaczającą przyrodę. Ogródek jest także miejscem relaksu, w którym wychowankowie w spokoju mogą dokonać przemyśleń. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem pomimo ogromnego nakładu pracy jaki był potrzebny z naszej strony.

Marta Wołk-Lasota
Jacek Kraska

2015.06.17

"Strongmen 2015"

Nagrodzeni podopieczni pozują do zdjęcia wraz z Strongmanami Wręczanie medalu jednemu z uczestników Jeden z uczestników pozuje wraz ze Strongmanami Jeden z uczestników pozuje wraz ze Strongmanami Marsz farmera w wykonaniu jednego z uczestników zawodów Marsz farmera w wykonaniu jednego z uczestników Marsz farmera w wykonaniu jednego z uczestników Przetaczanie opony

Zawody najsilniejszych wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych z regionu woj. zachodnipomorskiego cyklicznie odbywają się w Rewalu. 12 czerwca, juz siódmy raz spotkaliśmy się tam aby powalczyć o miano najlepszego siłacza i o Puchar Starosty Powiatu Gryfickiego. Do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn: 1. MOW- Babimost 2. MOW- Podborsko 3. MOW- Polanów 4. MOW- Renice 5. MOW- Rewal 6. MOW- Trzebież. Drużyny rywalizowały w 4 konkurencjach: zegar, przetaczanie opony, przeciąganie BUS-a, oraz Marsz Farmera. Pierwsze trzy konkurencje były to zmagania w drużynie, a Marsz Farmera to rywalizacja indywidualna. Sędzią głównym zawodów był jak co roku mistrz tej dyscypliny Grzegorz Szymański, gościem specjalnym był Mateusz Baron, również należący do światowej elity tego sportu, to do niego należy rekord Świata z 2012 r. w martwym ciągu z wynikiem 445 kg. Poziom zawodów był dość wyrównany, świadczą o tym wyniki, które nie różniły sie znacząco pomiędzy poszczególnymi drużynami. Po podsumowaniu punktów końcowe wyniki przedstawiają się następująco: Miejsce I MOW Polanów - Puchar Starosty Powiatu Gryfickiego Miejsce II MOW Babimost Miejsce III MOW Rewal Miejsce IV MOW Podborsko Miejsce V MOW Renice Miejsce VI MOW Trzebież. Po wręczeniu pucharów i dyplomów, i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, Pani Dyrektor MOw Rewal zaprosiła drużyny na obiad i słodki poczęstunek.

Marcin Harkawik

2015.06.08

"Dzień Dziecka w internacie naszego Ośrodka"

Przeciąganie liny Wspólne ognisko Wyścigi, w których uczestniczące pary związane są jedną nogą w kostce Jeden z par uczestniczących w wyścigu Oblewanie podopiecznego wodą Wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku

Z okazji Dnia Dziecka wychowankowie naszej placówki aktywnie uczestniczyli w zawodach sportowych zorganizowanych przez wychowawców poszczególnych grup. Była to ciekawa forma spędzenia czasu wolnego. Konkurencje sportowo-zręcznościowe wymagały od uczestników zaangażowania, ale cała impreza miała charakter zabawy. Było dużo śmiechu i radości. Zawodnicy mogli uzupełnić energię lodami i słodkim kompotem. Całość zakończyło wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

Beata Połubiak
Anna Domagała
Jola Kochańska

2015.06.08

"Nagrodzeni zwycięzcy SuperGrupa III"

Podopieczni w pizzerii Podopieczni w pizzerii Podopieczni w pizzerii Przedstawienie na sali gimnastycznej Przedstawienie na sali gimnastycznej Przedstawienie na sali gimnastycznej Przedstawienie na sali gimnastycznej Przedstawienie na sali gimnastycznej

Trzecia edycja konkursu na super grupę już za nami. Nasi wychowankowie przez cały rok bardzo ciężko pracowali, z wielkim zaangażowaniem przykładali się do występów. Motywowali i wspierali się wzajemnie. Odkryte zostały nowe talenty aktorskie. Chłopcy podejmowali aktywność, uczyli się jak pracować w zespole, rozwijali swoje umiejętności i zainteresowania, ale przede wszystkim uwierzyli w siebie i swoje możliwości. Za ich trud, wytrwałość i ciężką pracę wychowawcy grupy nagrodzili ich wspólnym wyjściem na pizzę i kebaba. Podczas spotkania panowała przyjazna atmosfera, a uśmiech zagościł na każdej twarzy.

Beata Połubiak
Anna Domagała
Jola Kochańska
Tomasz Barcikowski

2015.06.05

"Halina Kiepska w Polanowie"

Występ Marzeny Sztuki-Kipiel Marzena Sztuka-Kipiel pozuje do zdjęcia z jednym z podopiecznych Marzena Sztuka-Kipiel pozuje do zdjęcia z jednym z podopiecznych Marzena Sztuka-Kipiel pozuje do zdjęcia z podopiecznymi

Z okazji Dnia Matki Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu zaprosił gwiazdę telewizyjną p. Marzenę Sztukę - Kipiel, znaną jako Halinkę z popularnego serialu telewizyjnego pt. Świat według Kiepskich. Wychowankowie grupy I mieli możliwość osobistego poznania znanej i uwielbianej artystki. Na scenie domu kultury aktorka wystąpiła z recitalem, obdarowując słuchaczy pięknymi lirycznymi piosenkami. Publiczność chętnie zadawała pytania dotyczące pracy na planie filmowym. Aktorka cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania, zaspakajając ciekawość przybyłych gości. Po koncercie nadszedł czas na autografy i wspólne zdjęcia. Chłopcy byli bardzo zadowoleni z otrzymanej szansy poznania tak znanej osobowości polskiej telewizji.

Beata Połubiak
Anna Domagała

2015.06.05

"Festyn z okazji Dnia dziecka"

Podopieczny pokonuje slalom rowerowy Podopieczny pokonuje slalom rowerowy Strzelanie do celu z wiatrówki Wyścigi biegowe Zaplecze techniczne i odpoczywający zawodnicy Przed meczem piłkarskim Skok wzwyż w wykonaniu jednego z podopiecznych Skok wzwyż w wykonaniu jednego z podopiecznych Gratulacje i wręczenie nagrody jednemu z uczestników Mecz piłki nożnej

Elwira Skibińska

2015.06.03

"Projekt edukacyjny 2015"

Uczniowie prezentują projekt Jak maszyny proste ułatwiają życie codzienne Prezentacja projektu Uczniowie prezentują projekt Uczniowie prezentują fragment projektu dotyczący tego, jak powtaje gazeta Uczeń omawia temat wulkanów Podsumowanie projektu przez nauczyciela

W środę 03.06.2015 r. uczniowie klasy drugiej gimnazjum na sali sportowej naszego ośrodka zaprezentowali swoje projekty edukacyjne. Projekty były przygotowywane przez cały rok szkolny, wymagały dużego zaangażowania, poszerzenia wiedzy i innowacyjności. Pierwsi zaprezentowali swój projekt uczniowie Skwierawski Daniel, Frankowski Adam, Gałdyś Roman i Kierznikiewicz Michał - Jak maszyny proste ułatwiają życie codzienne? Następnie Sadło Hubert, Bernat Dominik, Cisek Kamil opowiadali nam - Jak się tworzy gazetę ( audycję radiową, program telewizyjny )? Uczniowie Kowalski Maciej, Zaczkowski Sebastian, Czerepuszko Mateusz, Szefler Dominik przedstawili nam historie Polanowa - Zaklęte w fotografii Polanów dawniej i dziś. Na końcu Kondratowicz Andrzej, Kufel Igor, Kalisz Radosław przybliżyli nam tematyką wulkanizmu - Wulkanizm jako proces wewnętrzny kształtujący powierzchnie Ziemi. Projekty zostały wykonane pod nadzorem nauczycieli naszej szkoły : Romana Perza, Elwiry Skibińskiej, Artura Dropko, Dariusza Prendeckiego.

Dariusz Prendecki

2015.05.25

"Wychowankowie MOW-u na Majówce Gimnazjalnej"

Dnia 23.05.2015 r. na terenie Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Polanowie odbyła się wielka szkolna majówka przygotowana przez Radę Rodziców. Na placu przed szkołą i w budynku na przybyłych czekało wiele atrakcji. Do zabawy zaproszeni zostali wszyscy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa psów, połączona z konkursem czworonogów. Kto chciał mógł sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku i wiatrówki oraz w rozgrywkach szachowych. Nasi wychowankowie uczestniczyli w eksperymentach fizykalnych a Mateusz Czerepuszko, Kamil Cisek oraz Mateusz Kalinowski reprezentowali swoje umiejętności w konkursie strongman. Zajęli wysokie miejsca na podium, otrzymali medale, dyplomy oraz słodkie upominki. Jeden z naszych chłopców Mateusz Pokora, który opanował sztukę naśladowania dźwięków beatboxował na scenie. Otrzymał wielkie brawa i słodką niespodziankę, którą wręczyła mu Pani dyrektor Gimnazjum Aleksandra Kalinowska. Sobotnie popołudnie minęło nam w bardzo miłej atmosferze. Nikt nie mógł narzekać na nudę.

Beata Połubiak

2015.05.23

"Orły 2015"

Dnia 15- 17 maja ,,Polanowska Wataha i Futrzak ruszyli bronić tytułu mistrza w Puszczę Bukową. Gdzie czekała ich pełna wysiłku i niespodzianek trasa. Na trasie mieliśmy 10 punktów zadaniowych oraz 10 punktów kontrolnych. Na zadaniach miedzy innymi spotkaliśmy się z wspinaczką czy też szukaniu skarbu w postaci talarów. To właśnie największa ilość talarów decydowała o zwycięstwie. Była również wymyślona przez samego siebie piosenka czy też Quiz o najwybitniejszych polskich himalaistach, kierowcach rajdowych i ludziach którzy samotnie opłynęli Świat. Chciałbym dodać, że chłopacy z Polanowa 3 razy z rzędu zajęli najwyższe podium, tym razem niestety się nie udało, zajęliśmy wysokie 4 miejsce. Jak tłumaczą chłopacy ,, Przecież nie można cały czas wygrywać, w tym roku daliśmy szansę wykazać się innym zespołom. Odległość 37 km pokonaliśmy w czasie 8 godz. i 27 min.

Artur Dropko

2015.05.20

"Eliminacje do mistrzostw polski "Lwówek Śląski 2015"

Uczestnicy meczu przed rozpoczęciem rozgrywki Drużyna w pełnym składzie pozuje na tle bramki Przywitanie Uczestnicy zawodów pozują z dyplomami na tle bramki

Drużyna MOW Polanów w sobotę 16. 05. 2015 roku brała udział w turnieju eliminacyjnym do Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej na Orliku Lwówek Śląski 2015. Po rozegraniu dwóch meczów z Debrznem 3 : 5 i z Rzepczynem 6 : 1, zajęliśmy drugie miejsce. Dominik Szefler został najlepszym zawodnikiem a Dawid Gołąb najlepszym bramkarzem turnieju. Wystąpiliśmy w składzie: Koliński Andrzej, Kalinowski Mateusz, Kohler Andrzej, Czerepuszko Mateusz, Hallmann Mateusz, Dawid Gołąb, Szefler Dominik.

Dariusz Prendecki

2015.05.15

"W naszym ogródku"

Podopieczny plewi grządki warzywne Podopieczny sieje warzywa na przygotowanej grządce Podopieczny przygotowuje grządkę pod siew

Prace w naszym ogródku rozpoczęliśmy wczesną wiosną od porządkowania ogrodu po zimie. Zimowe szarości pozostawiły po sobie tylko ulotne wspomnienie, teraz świeża zieleń i wiosenne zapachy żywo przypominają, że właśnie trwa najpiękniejszy miesiąc w roku. Kolejne wykonane przez nas prace to systematyczne odchwaszczanie grządki i rabaty w maju chwasty mają jeszcze niewielkie rozmiary i są słabo zakorzenione, dlatego łatwo je wyrywać. Jeśli zaniedbamy ten zabieg, chwasty rozrosną się i zaczną konkurować z uprawianymi roślinami o wodę, światło oraz substancje odżywcze. Na początku maja spulchniamy ziemię wokół truskawek, usuwamy chwasty i ściółkujemy pociętą słomą lub włókniną dzięki temu zapobiegniemy wyrastaniu nowych chwastów i będziemy zbierać czyste, niezapiaszczone owoce. Kilka dni temu przy dużej pomocy Jacka Szupryczyńskiego w naszym ogródku zasiana została dynia, rzodkiew, sałata, marchew, pietruszka, szczypior a teraz z niecierpliwościom czekamy na wzrost naszych ekologicznych warzyw.

Elżbieta Bobro-Szkołuda

2015.05.05

"Konstytucja 3 maja"

Podopieczni w kostiumach w trakcie przedstawienia Podopieczni w kostiumach w trakcie przedstawienia Podopieczni w kostiumach w trakcie przedstawienia Podopieczni w kostiumach w trakcie przedstawienia

"Dniu Trzeci Maja, dniu nam święty, hołd ci należy nieść, choć dziś narodu cel wytknięty, pamięci twojej cześć".

Dnia 30 kwietnia 2015 roku odbyła się w naszej placówce akademia z okazji zbliżającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wychowankowie przybliżyli nam ważne momenty z historii Polski. Żyjąc w ówczesnych czasach, będąc wolnymi ludźmi musimy pamiętać o tych bardzo istotnych wydarzeniach i szanować naszą Ojczyznę.Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu . Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, czego dalszą konsekwencją była wojna w obronie konstytucji i kolejne rozbiory. Konstytucję 3 Maja uchwalono w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje. W dniu dzisiejszym Trzeci Maj zajmuje drugie miejsce zaraz po Jedenastym Listopada. Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Dostarcza nam też wiele wzorów do naśladowania, daje przykłady zachowań patriotycznych.

Anna Domagała
Jola Kochańska
Beata Połubiak

2015.05.02

"Mistrzostwa Polski w tenisie stołowym"

Uczestnicy turnieju w trakcie meczu Uczestnicy turnieju w trakcie meczu Trójka nagrodzonych uczestników prezentuje trofea i dyplomy Zacięty mecz tenisa stołowego

Po serii meczy eliminacyjnych które odbyły się w Babim Moście nasza reprezentacja Tenisa Stołowego okazała się najlepsza i wywalczyła prawo do startu w mistrzostwach Polski. W dniach 24.04-26.04.2015 Wychowankowie naszego ośrodka Adrian kościelski, Kamil Cisek, Jakub Oberski wraz z wychowawcą Łukaszem Kołomańskim przebywali we Włocławku na XXX mistrzostwach Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w tenisie stołowym. Po ciężkiej i żarliwej rywalizacji w rozgrywkach drużynowych nasza reprezentacja uzyskała IV miejsce z dorobkiem 4pkt. Pokonując takie ośrodki jak: MOW Koźmin Wielkopolski 4-1, MOW Krupski Młyn 3-2, MOW Mrowiny 3-2, MOW Kielce 3-2, nie obyło się również bez porażek które były z ubiegłorocznym drużynowym mistrzem Polski a zarazem organizatorem turnieju MOW Włocławek 3-2, tego rocznym drużynowym mistrzem Polski MOW Wola Rowska 4-1, oraz MOW Lidzbark Warminski, który miał więcej szczęścia. Miłym zaskoczeniem dla nas okazał się nasz reprezentant Adrian Kościelski który po serii trudnych pojedynków uzyskał tytuł vice mistrza Polski w turnieju indywidualnym.

Uśmiechnięty, nagrodzony uczestnik turnieju prezentuje trofeum i nagrody

Łukasz Kołomański

2015.04.30

"Sadzimy drzewa"

Podopieczni i opiekunowie przygotowują miejsce do zasadzenia drzewa Podopieczni wykopują dziurę w ziemi pod zasadzenie drzewa Sadzenie młodego drzewka Uczestnicy akcji w szeregu przed rozpoczęciem pracy

Wychowankowie naszego ośrodka wzięli udział w sadzeniu drzewek. Organizatorem akcji było Koło Łowieckie Dzik z Polanowa. Sadzenie odbyło się w leśnictwie Puławy na terenie sztucznej retencji leśnej. Wychowankowie po zapoznaniu się ze sztuka sadzenia, przystąpili do pracy. Swoje zadania wykonywali bardzo starannie i sumiennie. Drzewa odgrywają ogromną rolę przyrodniczą i ekologiczną, są środowiskiem życia wielu zwierząt wzbogacających bioróżnorodność i będących wskaźnikiem stanu środowiska, siedlisk, w których mieszkamy. Ogólnie wysadziliśmy 110 drzewek oraz zabezpieczyliśmy je przed czynnikami zewnętrznymi.

Bartek Szemraj

2015.04.20

"Bierzmowanie"

Czytanie Ewangelii przez jednego z podopiecznych Grupoa bierzmowańców z księżmi Biskup udziela sakramentu jednemu z wychowanków MOW Biskup udziela sakramentu jednemu z wychowanków MOW Bierzmowańcy wraz z bliskimi pozują do zdjęcia przed kościołem

Sobota 18 kwietnia br. była wielkim przeżyciem dla naszych wychowanków. Z rak Biskupa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej otrzymali oni sakrament bierzmowania. Duch Święty, który wstępuje w osoby bierzmowane uczy odróżniać dobro od zła, uczy jak w życiu wybrać i okazywać posłuszeństwo, umacnia do czynienia dobra. I właśnie tego z całego serca życzymy Naszym Wychowankom.

Jola Kochańska-Jachymiak
Beata Połubiak

2015.04.11

"Super Grupa III"

Uczestnicy konkursu ze swoimi transparentami Uczestnicy konkursu ze swoimi transparentami Jeden z uczestników konkursu z transparentem Uczestnicy konkursu Uczestnicy w trakcie konkursu

Tylko słabi gracze biorą dopalacze. To motto trzeciego etapu III edycji konkursu. To szeroko zakrojona kampania społeczna wymierzona przeciwko szkodliwym dla zdrowia, ale niestety wciąż legalnym używkom. Twarzą kampanii został koszykarz Marcin Gortat, który swojego wizerunku użyczył w specjalnym spocie oraz na plakatach, bilbordach i ulotkach informujących o zagrożeniu. Badania wykazują, że obecnie jesteśmy świadkami narastania bardzo groźnego zjawiska, jakim jest stosowanie wszelkiego rodzaju dopalaczy. Możliwość uzależnienia od nich oraz zagrożenia dla zdrowia wynikające z ich stosowania są przez dzieci i młodzież traktowane w sposób lekki, niekontrolowany i nieodpowiedzialny po prostu jako tańsza alternatywa dla klasycznych narkotyków. Nieznane do niedawna dopalacze stają się coraz popularniejsze. Dziś do ich zażywania przyznaje się już od 3,5 do 5% uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. O tym, jak poważne są to zagrożenia dla dzieci i młodzieży oraz jakie są skutki stosowania tych niebezpiecznych środków psychoaktywnych przedstawili wychowankowie podczas swoich prezentacji w dniu 30 marca 2015 r. Dopalacze prowadzą do uzależnienia psychicznego, społecznego i fizjologicznego. Powodują nieodwracalne szkody dla zdrowia, mogą nawet doprowadzić do śmierci, ponieważ są bardzo trudno wykrywalne w organizmie. Zwiększanie świadomości zagrożeń było zasadniczym celem trzeciego etapu. Wyniki trzeciego etapu są następujące: Miejsce pierwsze grupa I / 8.71 punktów/, Miejsce drugie grupa II / 7.30 punktów/, Miejsce trzecie grupa III / 7.12 punktów/ Miejsce czwarte grupa IV /6.13 punktów/. Zapraszamy do dalszego udziału w konkursie.

M.Jagielska
S.Walesiak

2015.04.10

"Śniadanie wychowanków"

Zastawione i udekorowane stoły Wychowankowie przy świątecznym stole Świąteczne śniadanie wychowanków, personelu i nauczycieli Podopieczni w trakcie śniadania

W dniu 5.IV.2015 roku w naszym ośrodku odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Wszyscy zasiedliśmy do tradycyjnie nakrytego stołu - znalazły się na nim smaczne potrawy m in. jaja, biała kiełbasa, wędliny i ciasta oraz stosowne dekoracje w postaci słodkich zajączków. Stoły zdobiły również kompozycje wielkanocne, ręcznie robione jaja, koguty z papieru, kwiaty, bukszpan i bazie. Nie zabrakło również poświęconych dzień wcześniej jajek, szynki czy chleba. Pan dyrektor złożył wszystkim życzenia - zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w miłym, rodzinnym nastroju. Uroczystość przebiegała w przyjaznej świątecznej atmosferze i była okazją dla naszych wychowanków do poznawania i kultywowania pięknych polskich tradycji. Po uroczystym śniadaniu wszyscy wychowankowie udali się do kościoła, aby wspólnie przeżywać i radować się ze Zmartwychwstania Pańskiego.

Ania Domagała
Beata Połubiak

2015.04.01

"Wielkanoc tuż, tuż!"

Kosze z papierowymi kwiatami Przyozdobione pisanki ze styropianu Kolorowa pisanka Ozdobiony koszyk z pisankami Filcowe, białe kurki Ozdobiony koszyk z pisankami

Wielkanoc to czas wyjątkowy i pełen radości. Przygotowując się do Świąt tradycyjnie wykonujemy ozdoby. Grupa I przygotowała kolorowe jajka i koszyki z kwiatami, które będą doskonałą ozdobą świątecznego stołu. Projektowanie ozdób wielkanocnych okazało się świetną zabawą i rozwijaniem wyobraźni, wychowankowie poprzez wykonywanie z różnych materiałów ozdób wykazali się kreatywnością i inwencją twórczą. Efekty wykonanych prac możemy oglądać na wystawie w naszym kąciku artystycznym. Wszystkim życzymy zdrowych, spokojnych i pełnych nadziei Świąt Wielkanocnych.

Ania Domagała

2015.03.20

"Eliminacje do Mistrzostw Polski"

Mecz na sali gimnastycznej W trakcie meczu Uczestnik prezentuje zdobyte trofeum Powitanie uczestników turnieju na sali gimnastycznej

14 marca 2015 r. nasza placówka organizowała turniej eliminacyjny Mistrzostw Polski w halowej piłce nożnej. W turnieju uczestniczyło osiem drużyn. Nasza reprezentacja w pierwszym meczu zmierzyła się z MOW Lidzbark Warmiński. Po bardzo zaciętym spotkaniu wygraliśmy 1 : 0. Następne nasze mecze w grupie to zwycięstwo z MOW Renice 3 : 0 i MOW Trzciniec 4 : 0. Po zajęciu pierwszego miejsca w półfinale spotkaliśmy się z MOW Rzepczyno, wygrywając 4 : 1. Na koniec czekał nas finał z bardzo silną reprezentacją MOW Strzelno. Mecz zakończył się niestety naszą porażką 0 : 4. Wynik nie odzwierciedla przebiegu meczu, który był bardzo zacięty i wyrównany. Wielu uznaje drugie miejsce jako porażkę gdyż nie uzyskaliśmy awansu do turnieju finałowego. Trzeba jednak zauważyć, że jesteśmy drugą reprezentacją MOW na obszarze Polski od Szczecina po Poznań, Bydgoszcz i Olsztyn. MOW Polanów reprezentowali: Misan Igor, Czerepuszko Mateusz, Cisek Kamil, Koliński Andrzej, Kohler Andrzej, Szefler Dominik, Trendel Damian, Gojszyk Mateusz, Oberski Jakub, Hallmann Mateusz, Zaczkowski Sebastian.

Dariusz Prendecki

2015.03.17

"XXV Turniej im.Wujka Leszka"

Uczestnicy turnieju z trofeum i nagrodami Uczestnicy turnieju pozują do zdjęcia grupowego z bramce na sali gimnastycznej Rozgrzewka zawodników

Jak co roku na początku marca nasza reprezentacja uczestniczyła w już XXV halowym turnieju im. Wujka Leszka w Świdwinie. W turnieju wzięło udział dwanaście drużyn. My po losowaniu trafiliśmy do grupy A, gdzie kolejno uzyskaliśmy wyniki: Dorian Darłowo MOW Polanów 0 : 4, Łobez MOW Polanów 0 : 4, Dom Dziecka Darłowo MOW Polanów 1 : 1. Wygrywając grupę A i trafiliśmy w półfinale na reprezentacje wszystkich placówek opiekuńczych w Szczecinie ( Sternik Szczecin ). Po bardzo wyrównanym i emocjonującym meczu na tablicy widniał wynik 0 : 0. Mecz musiał być rozstrzygnięty a więc rzuty karne. Niestety powtórzyła się sytuacja z ubiegłego roku. Po serii rzutów karnych przegraliśmy ze Sternikiem Szczecin. Został nam do rozegrania finał pocieszenia ( mecz o trzecie miejsce ). W nim zmierzyliśmy się z Karlinem, wygrywając 4 : 2. Dzięki zaangażowaniu i dużemu wysiłkowi wszystkich zawodników zajęliśmy w turnieju trzecie miejsce. Pozostał lekki niedosyt gdyż liczyliśmy na więcej. MOW Polanów reprezentowali: Misan Igor, Czerepuszko Mateusz, Cisek Kamil, Koliński Andrzej, Kohler Andrzej, Szefler Dominik, Trendel Damian, Gojszyk Mateusz, Oberski Jakub, Hallmann Mateusz, Gołąb Dawid, Szupryczyński Jacek, Kowalski Szymon.

Dariusz Prendecki

2015.03.10

"Dzień Kobiet"

Pan Stanisław grający na gitarze Podopieczni w czasie apelu Podopieczni w kostiumach w czasie przedstawienia

Dnia 06.03.2015r. w naszej Palcówce odbył się uroczysty apel z okazji "Dnia Kobiet". Nasi wychowankowie pod opieką p.Ani, Beaty i Joli przygotowali przedstawienie pt."Typy kobiecych osobowości". Na scenę weszli pięknie ubrani panowie, którzy odgrywali role kobiet. Następnie zatańczyli świetny ciekawy taniec, za który zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Nie zabrakło także pięknego głosu pana Stasia w utworze " Baby ach te baby". Wszyscy uczestnicy dali z siebie wszystko co zostało docenione gromkimi brawami publiczności. Po przedstawieniu nastąpiło wręczenie kwiatów własnoręcznie wykonanych przez wychowanków. Krótki ale bardzo zabawny występ na długo zostanie w pamięci naszych Pań.

Beata Połubiak
Ania Domagała

2015.02.23

"V Festiwal Sportu i Rekreacji"

Uroczyste przywitanie uczestników, kadry i gości festiwalu Występ chearliderek Uczestnicy festiwalu pozują do zdjęcia grupowego Uczestnik w czasie konkurencji dartów Uczestnik w trakcie wyciskania sztangi Uczestnik w trakcie konkurencji celności rzutów do kosza Mecz tenisa stołowego Zawodnik w trakcie skoku wzwyż Podziękowania po wręczeniu nagród i wyróżnień Losowanie

W sobotę 21.02.2015r. po raz piąty, pod hasłem "sport-zdrowe uzależnienie", w hali widowiskowo-sportowej polanowskiego Zespołu Szkół Publicznych, pod patronatem Starosty Koszalińskiego, odbył się Festiwal Sportu i Rekreacji placówek opiekuńczo-wychowawczych województwa zachodniopomorskiego. Młodzież, w ośmiu konkurencjach sportowych, rywalizowała o miano mistrza festiwalu. W zawodach wzięło udział 8 drużyn. Rywalizację wygrał zespół z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie. Na uwagę zasługuje wynik sportowy. W skoku wzwyż został pobity rekord festiwalu, wychowankowie MOW Polanów i MOW Podborsko osiągnęli wysokość 181 cm, przy czym ten pierwszy w pierwszej próbie, co dało mu zwycięstwo. Jak zwykle dopisali sponsorzy, zaproszeni goście, a także licznie zgromadzona publiczność.

Andrzej Walesiak dyrektor MOW Polanów

2015.02.19

"Pączek na czas"

Uczestnicy zawodów w czasie jedzenia pączków bez użycia rąk Uczestnik konkursu w trkacie jedzenia Zawodnicy przygotowują się do jedzenia pączków na czas Dwaj uczestnicy w trakcie zawodów

Pierwsze mistrzostwa MOW w jedzeniu pączków na czas, w taki własnie sposób przypomnieliśmy wszystkim wychowankom, że koniec karnawału juz blisko. Tłusty czwartek okazał ciężkim dniem dla wybranych wychowanków, którzy wzięli udział w zabawie.

Roman Perz

2015.02.10

"Super Grupa - Agresji Stop"

Uczestnicy konkursu w trakcie przedstawienia Przedstawienie jednej z grup biorących udział w konkursie Uczestnik konkursu w czasie swojego wystąpienia Przedstawienie jednej z grup

"Nie zastraszaj kolegi swego, bo agresja to źródło złego" to hasło przewodnie drugiego etapu konkursu na "SUPER GRUPĘ". Przemoc to wykorzystywanie swojej przewagi nad drugim człowiekiem, zarówno fizycznej, emocjonalnej, społecznej i duchowej. Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy osoba słabsza, czyli ofiara-poddawana jest przez dłuższy czas negatywnym działaniom osoby lub grupy osób silniejszych sprawcy przemocy. Przemoc obecna jest wszędzie: na podwórku, na boisku, w domu, w szkole i w mediach, a jej formy przybierają coraz to groźniejszy wymiar. Głównym celem tego etapu było zwiększanie świadomości młodzieży, że:

  • żaden człowiek nie jest winien temu, że stał się ofiarą przemocy,
  • każdy ma prawo być wrażliwym, słabym, bezbronnym,
  • nikt nie ma prawa używać przemocy wobec innych, zarówno ludzi i zwierząt.

W każdym środowisku jest grupa osób narażona na krzywdzenie. Dlatego przypomnienie wszystkim, że należy reagować na każdy akt agresji - ma ogromne znaczenie. Nie można bagatelizować tego problemu, bo brak reakcji prowadzi do eskalacji przemocy. Przygotowane przez grupy wychowawcze pokazy, skecze i piosenki przedstawiały nie tylko zagrożenia, ale kreowały także formy pomocy dla osób krzywdzonych, które potrzebują wsparcia. Prezentowane scenki pokazywały jak pomagać innym i jak skutecznie się bronić, kształtowały właściwe postawy i uczyły praktycznych umiejętności pomagania innym w sytuacji zagrożenia. Zwrócono także uwagę na możliwe skutki przemocy, zarówno te bezpośrednie, jak i odległe w czasie. Niektóre prezentacje, pomimo powagi zagadnienia przedstawiono humorystycznie i dowcipnie. Pomysłów nie brakowało, było wesoło i barwnie. Była to dodatkowa lekcja przeciw agresji i przemocy w naszym ośrodku, ale także lekcja pokory, bo jak słusznie udowodniono w trakcie pokazu, że dzisiaj ja, a jutro ty możesz być ofiarą przemocy. Wyniki drugiego etapu III Edycji konkursu są następujące:
Miejsce pierwsze grupa II / 8.37 punktów/.
Miejsce drugie grupa I / 8.35 punktów/.
Miejsce trzecie grupa IV / 7.63 punktów/.
Miejsce czwarte grupa III /6.68 punktów/.

M.Jagielska
S.Walesiak

2015.02.05

"Klasowe mistrzostwa w halowej piłce nożnej"

Mecz piłkarski Uczestnicy mistrzostw pozują do zdjęcia grupowego Uczestnicy mistrzostw pozują do zdjęcia grupowego Mecz piłki halowej

W listopadzie i w grudniu w naszym ośrodku zostały rozegrane klasowe mistrzostwa w halowej piłce nożnej. Po zaciętej rywalizacji w finale spotkały się reprezentacje klasy pierwszej i trzeciej. Królem strzelców ( 17 bramek ) został Mateusz Kalinowski. Ostateczna kolejność:

  1. Klasa pierwsza,
  2. Klasa trzecia,
  3. Klasa druga,
  4. Szkoła podstawowa,
  5. Klasa pierwsza (kazuary).

Dariusz Prendecki